JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk, bankám Wells Fargo a Citigroup zisk klesl
New York 12. dubna (ČTK) - Americká banka JPMorgan Chase zvýšila v prvním čtvrtletí zisk meziročně o šest procent na 13,42 miliardy dolarů (319 miliard Kč). Pomohly jí vyšší příjmy z úroků. Největší americká banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Její akcie po oznámení ale odepsaly před zahájením dnešního obchodování čtyři procenta poté, co prognóza příjmů z úrokových plateb zaostala za očekáváním analytiků. Konkurentu Wells Fargo zisk naopak kvůli nižším výdělkům z úroků od klientů klesl a dolů zamířily i jeho akcie. Nižší zisk má za první kvartál i banka Citigroup, její akcie se ale vydaly vzhůru.
"Řada ekonomických ukazatelů je nadále příznivá. Při pohledu do budoucna však zůstáváme ostražití vůči řadě významných nejistých sil," uvedl generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon a poukázal na geopolitické napětí a přetrvávající inflaci.
Rostoucí úrokové sazby ve Spojených státech pomohly věřitelům zvýšit čistý úrokový výnos, tedy rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co vyplatí za vklady.
Na opravné položky k úvěrovým ztrátám si JPMorgan vytvořila rezervu ve výši 1,88 miliardy dolarů, zatímco loni to bylo 2,28 miliardy. Celkové tržby banky v prvním kvartálu vzrostly o devět procent na 41,93 miliardy dolarů.
Zisk Wells Fargo ve čtvrtletí klesl o více než sedm procent na 4,62 miliardy dolarů. Její čisté úrokové výnosy se ve čtvrtletí snížily o osm procent v důsledku dopadu vyšších úrokových sazeb na náklady financování, včetně dopadu přechodu zákazníků na vkladové produkty s vyšším výnosem.
Tržby ve výši 20,86 miliardy dolarů překonaly odhad 20,20 miliardy dolarů. Banka v prvních třech měsících roku vyčlenila 938 milionů dolarů jako rezervu na úvěrové ztráty.
Akcie Wells Fargo před zahájením obchodování ztrácejí jedno procento. Od začátku roku ale mají akcie k dobru více než 15 procent, čímž překonávají devítiprocentní výnos širšího indexu SP 500.
Čistý zisk Citigroup za tři měsíce do 31. března klesl na 3,4 miliardy dolarů ze 4,6 miliardy USD ve stejném období loni. Banka vynaložila více prostředků na odstupné pro propuštěné zaměstnance a vyčlenila peníze na doplnění vládního fondu pojištění vkladů. Tržby v prvním čtvrtletí klesly o dvě procenta na 21,1 miliardy dolarů.
Akcie Citigroup přidávají před zahájením obchodování 1,3 procenta. Od začátku roku jsou v plusu 14,5 procenta.
vjn jrm
Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč, meziročně o polovinu více
Praha 12. dubna (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, což je proti únoru růst o 15 procent a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Růst objemu hypoték meziročně klesl na 50 procent z únorových 100 procent. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Ve srovnání s březnem roku 2020 byl však objem poskytnutých hypoték stále o téměř pětinu nižší.
"Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu. Vidíme pokračující meziroční růst zájmu o koupi nemovitostí, zajímavým se ukazuje postupný trend rostoucího zájmu o úsporné bydlení. Finanční úspory vedou stále více lidí k rekonstrukcím a modernizacím nemovitostí za účelem snížení jejich energetické náročnosti,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu meziměsíčně stoupl o 19 procent na 15,4 miliardy Kč. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,8 miliardy Kč, obdobně jako v únoru. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v březnu 4490, což je 17procentní meziměsíční a 30procentní meziroční nárůst. Ve srovnání s březnem 2020 je však počet hypoték nižší o 30 procent.
Pokles sazeb nově poskytnutých hypoték jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se v prvním čtvrtletí letošního roku dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022 v důsledku sílícího očekávání poklesu sazeb ze strany centrálních bank. Přesto zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009.
"Pomalejší pokles americké inflace vedl trh k dalšímu přehodnocení rychlosti snižování úrokových sazeb v USA, což mělo dopad na celou řadu úrokových sazeb včetně těch tuzemských. Tržní sazby delších splatností se tak během dubna dostaly na nejvyšší úroveň v letošním roce a budou tak dosavadní relativně rychlý pokles hypotečních úroků brzdit," upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Klienti očekávají budoucí pokles úrokových sazeb a zároveň se obávají růstu cen nemovitostí, což vede k pravidelnému růstu hypotečního trhu, komentoval čísla zemský ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Aktuálně se podle něj volí krátké fixace se splatností do tří let, a to z důvodu očekávání lepších zítřků v podobě nižších splátek a energií a vyšších mezd.
Průměrná hypotéka v březnu mírně vzrostla z 3,38 milionu na 3,44 milionu Kč, což je nejvyšší hodnota od prosince 2021 a nepatrně nižší úroveň pod dosavadním maximem z listopadu 2021. Tehdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu na 2,83 milionu Kč.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč.
fd ptd