Cena mědi je na rekordu, poptávku podporují elektromobily a datová centra
Londýn 15. května (ČTK) - Cena mědi je na rekordu, dostala se nad pět dolarů za libru (asi 0,45 kg). Poptávka po tomto kovu zůstává silná v souvislosti s budováním nových datových center a pokračující elektrifikaci světové ekonomiky, zatímco růst těžby zpomaluje, uvedl server zpravodajské televize CNBC. Od začátku letošního roku se cena mědi zvýšila o více než 25 procent.
Cena termínového kontraktu na měď se dnes na obchodní burze NYMEX v New Yorku dostala až na 5,02 USD (114 Kč) za libru.
Poptávka po mědi se obecně považuje za ukazatel ekonomického zdraví. Tento kov je také důležitý při energetické transformaci a pro pro výrobu elektromobilů, rozvodných sítí či větrných turbín. Zásadní význam ale má i pro kabely v datových centrech, jejichž počet se zvyšuje kvůli rozvoji umělé inteligence (AI).
Poptávka po mědi v odvětví elektromobilů a sektoru dopravy se letos ,může zvýšit zhruba o pět procent, odhaduje Bank of America. 'Zatímco poptávka po elektromobilech stále roste, i když pomalejším tempem, pozornost se přesunula k mědi, která je potřeba při budování datových center,' uvedla banka.
Datová centra využívají měď pro různé účely, například pro elektrické konektory, přípojnice či napájecí kabely. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že poptávka po elektřině od datových center se do roku 2026 zvýší na více než 1000 terawatthodin (TWh) ze 460 TWh v roce 2022.
Mezinárodní studijní skupina pro měď (ICSG), která sleduje a analyzuje globální trh s mědí, snížila pro letošní rok prognózu růstu těžby kovu kvůli slabší produkci dolů, než s jakou se původně počítalo. Produkce mědi se letos podle nového prognózy zvýší o 0,5 procenta, loni v říjnu přitom ICSG čekala růst o 3,7 procenta. Důvodem je pomalejší rozjezd těžby, zpoždění ve spouštění nových projektů a revidované odhady těžby předních producentů.
Loni v listopadu společnost First Quantum Minerals zastavila těžbu v dole Cobre Panamá, jednom z největších světových dolů na měď, a to kvůli rozhodnutí nejvyššího soudu a celonárodním protestům v souvislosti s obavami o životní prostředí. Firma Anglo American, což je jeden z předních producentů, uvedla, že letos a příští rok omezí těžbu mědi kvůli snižování nákladů.
'Měď se podle našeho názoru v nejbližší době vyšplhá na 10.500 USD za tunu, protože signály očekávaného fyzického omezování podporují růstový trend z posledních měsíců,' uvedla ve své zprávě finanční společnost Citigroup. Na Londýnské burze kovů (LME) se nyní tříměsíční kontrakt na měď obchoduje za více než 10.185 dolarů za tunu.
irl spr
Svaz průmyslu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů
Mladá Boleslav 15. května (ČTK) - Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů, aby plně využila svůj potenciál. Patří k nim například přijetí eura nebo jednodušší stavební zákon. Pětiletou vizi pro rozvoj české ekonomiky o sedmi pilířích dnes novinářům představili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V úterý předali dokument premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN). Dokument by podle prezidenta svazu Jana Rafaje mohl být inspirací pro hospodářskou strategii vlády, která má být představena v říjnu na strojírenském veletrhu v Brně.
"Proč Česká republika nemá lepší výsledky? My se domníváme, že je to částečně proto, že honíme příliš zajíců najednou, neumíme soustředit naši pozornost na konkrétní cíle, a dokonce si je neumíme ani správně definovat," řekl Rafaj. Jde podle něj o první ucelený dokument hospodářské strategie po 20 letech. "Není to úplně ve všem vymyšleno z nuly, je to naslouchání našim podnikatelům, expertním týmům, je to v naslouchání v debatách i s jinými asociacemi," doplnil Rafaj.
Podle viceprezidenta SP ČR Martina Jahna může v krátkodobém horizontu oživení ekonomiky pomoci řada malých věcí. "To není tak, že vybereme jednu dvě věci, a ta ekonomika se nastartuje, nám chybí spoustu detailů, žádná velká věc," řekl. K nejproblematičtějším podle něj patří nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ceny energií a investice do aplikovaného výzkumu. "Tam jednak ten objem peněz a jednak systém hodnocení," řekl Jahn.
Česko se podle Jahna dlouho vzpamatovává z covidového útlumu. "Dostáváme se z něj jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, a to přestože automobilový průmysl jako ten nosný průmysl poměrně dobře běží už od druhé poloviny loňského roku a vlastně se už dostal na ta předkrizová období," řekl.
Ekonom Dominik Stroukal z Národní ekonomické rady vlády (NERV) poukázal na to, že řada doporučení v dokumentu se shoduje s doporučeními NERV. Některé kroky by podle něj mohly mít při návratu k předcovidovým ukazatelům rychlý efekt, například problém odchodu lidí do šedé ekonomiky. "Nejenom že neodvádí, ale nezapojují se do ekonomiky skrze investování na důchod, a podobné věci, které potom záplatujeme na konci a stojí nás spoustu peněz a daly by se udělat prakticky hned," řekl Stroukal.
Jedním z měřítek úspěšnosti strategie je HDP na obyvatele, Česko by mělo být do pěti let mezi deseti prvními zeměmi v Evropské unii, nyní je na 14. místě. Druhým měřítkem je Globální inovační index, z 31. místa by se mělo Česko dostat do první dvacítky.
Vize má sedm pilířů, například znalostní ekonomika a podnikavost, digitální ekonomika nebo konkurenceschopná energetika. Základem je atraktivní investiční prostředí. "To jen ten základ, že budeme mít méně byrokracie, budeme mít jednodušší stavební zákon, spadá tam i přijetí eura, po kterém dlouhodobě velice silně voláme," řekl Jahn. Za každý pilíř je podle něj odpovědný viceprezident SP.
V řadě oblastí by měl podle Jahna SP postupovat společně s vládou, některá témata se překrývají s doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Je to určitá výzva vládě, není to seznam hraběcích rad toho, co by měla vláda dělat," řekl.
dkl gcm