Stát loni vybral na daních 1,39 bilionu korun, meziročně o 17 pct. víc
Praha 5. ledna (ČTK) - Stát loni vybral na daních 1,39 bilionu korun, proti roku 2022 se inkaso zvýšilo o 17 procent. Nejrychleji rostl výběr daně z příjmu právnických osob, výrazně se zvýšilo i inkaso daně z příjmu fyzických osob. K vyššímu výběru daně přispěla mimořádná daňová opatření, tedy daň z neočekávaných zisků (windfall tax) a odvod z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Meziročně se naopak snížilo inkaso spotřební daně nebo silniční daně. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo financí k údajům o plnění státního rozpočtu za loňský rok.
Hlavním daňovým příjmem státu je dlouhodobě daň z přidané hodnoty (DPH). Loni se na ní vybralo 567,2 miliardy korun. Její inkaso ale rostlo pomaleji než celkový výběr daní, meziročně se zvýšilo o 5,8 procenta. Proti vlivu inflace, která přispívá k růstu daňových příjmů, zde podle analytiků působilo omezení spotřebitelské poptávky právě kvůli rychlému růstu cen.
Nejrychleji rostl výběr daně z příjmů právnických osob. Proti roku 2022 se zvýšil o 33,1 procenta na 313,3 miliardy korun. Kromě toho odvedly energetické a petrochemické firmy a velké banky do rozpočtu windfall tax v objemu 39,1 miliardy korun. Od energetických společností stát vybral dalších 18,5 miliardy korun na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Inkaso mimořádných daňových opatření ale nenaplnilo očekávání, při sestavování rozpočtu na loňský rok ministerstvo financí předpokládalo, že se na nich vybere celkem 100 miliard korun.
Rychle rostlo také inkaso daně z příjmu fyzických osob. Meziročně se zvýšilo o 20,4 procenta na 235,3 miliardy korun. Meziročně se zvýšil také výběr hazardní daně, vzrostl o 11,3 procenta na 18,3 miliardy korun.
Inkaso spotřební daně kleslo o 3,1 procenta na 155,6 miliardy korun. Podle ministerstva financí byla důvodem zejména změna preferencí spotřebitelů tabákových výrobků. Výrazný meziroční pokles zaznamenalo inkaso silniční daně, bylo nižší o 71,2 miliardy korun a dosáhlo 0,5 miliardy korun. Zde se projevilo rozhodnutí z druhé poloviny roku 2022, které omezilo počet plátců této daně. Inkaso daně z nemovitosti zůstalo na úrovni roku 2022, vybralo se na ní 12,5 miliardy korun.
Státní rozpočet získal loni z daňových příjmů bez pojistného na sociální zabezpečení 937,4 miliardy korun, meziročně o 18,7 procenta víc. Rozpočet skončil se schodkem 288,5 miliardy korun, což bylo o 71,5 miliardy méně než v roce 2022. Schodek byl ale čtvrtý nejhlubší v historii Česka.
Některé daně jsou takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje loni připadalo 9,78 procenta a na obce 25,84 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. Daň z nemovitosti je stoprocentním příjmem obcí, naopak loňské mimořádné daně jsou stoprocentním příjmem státního rozpočtu.
Celostátní daňové příjmy v letech 2022 a 2023 (v mld. Kč) - výběr:
Daňové příjmy (bez pojistného na sociální zabezpečení) DPH Daň z příjmu právnických osob Daň z příjmu fyzických osob vybíraná srážkou Daň z příjmu fyzických osob placená plátci Daň z příjmu fyzických osob placená poplatníky Spotřební daně
2022 1185,2 536,2 235,4 32 149,6 14 160,7
2023 1386,3 567,2 313,3 43,7 176,7 15 155,6
Zdroj: Ministerstvo financí
str rot
Analytici: HDP brzdí spotřeba domácností, firmy udržují stále vyšší ziskovost
Praha 5. ledna (ČTK) - Spotřeba domácností se v loňském třetím čtvrtletí navzdory očekávání neoživila, což je hlavním důvodem propadu hrubého domácího produktu (HDP). Shodují se na tom analytici při hodnocení aktualizovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Upozorňují také na to, že se firmám i přes hospodářské oslabení dařilo zachovat vyšší ziskovost než před pandemií covidu-19, což naznačuje, že firmy přenášely zvýšené náklady na spotřebitele.
Zpřesněná data ČSÚ podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče ukazují, že spotřeba domácností klesla víc, než se původně očekávalo. "Ačkoliv inflace klesá, což by mělo mít na spotřebu domácností příznivý vliv, tak data o spotřebě domácností za loňské třetí čtvrtletí ukazují, že převládly obavy a nejistoty ohledně dalšího vývoje cen a finanční situace domácností," uvedl Jáč.
Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí podle Jáče předznamenává, že za celý loňský rok se česká ekonomika nevyhne poklesu. Snížení HDP odhaduje na 0,4 procenta. "Celoročnímu poklesu se HDP nevyhne ani v situaci, kdy se naplní scénář, v němž by samotné závěrečné čtvrtletí 2023 mohlo být ve znamení celkem solidního mezikvartálního růstu HDP a možná i mírného přírůstku v meziročním vyjádření," podotkl. Návrat k růstu očekává v letošním roce, kdy by se měla po opadnutí inflační vlny oživit spotřeba domácností.
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové je podmínkou pro výraznější ekonomické oživení, aby domácnosti začaly rozpouštět své úspory. Steckerová upozornila, že míra úspor mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procentního bodu na 18,7 procenta. "Stále se tak drží výrazně nad předpandemickými úrovněmi, kdy se pohybovala kolem deseti procent. To se pak odráží ve skomírající spotřebě domácností," uvedla Steckerová.
"Česká ekonomika se sice ve třetím čtvrtletí nevyhnula propadu, firmám se však i v této situaci dařilo udržet si nadprůměrnou ziskovost a byly ochotné i více investovat," hodnotí aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Celkově míra zisku jako poměru zisků k přidané hodnotě dosáhla 48,5 procenta, zatímco ještě v posledním předcovidovém roce činila v průměru 'jen' zhruba 45 procent," doplnil.
Na stejný údaj upozornila i Steckerová. Všímá si také toho, že podíl mzdových nákladů firem na hrubé přidané hodnotě je 52,2 procenta, zatímco v minulosti se pohyboval kolem 56 procent. "Nadále tudíž platí, že firmy byly doposud schopny přenášet zvýšené náklady na spotřebitele, a domácnosti tak byly hlavním nositelem inflační zátěže. S klesající poptávkou lze však očekávat, že v následujících měsících bude pro firmy stále těžší ceny dále zvyšovat," uvedla.
str rot