Průzkum: Aktivita ruských továren v prosinci rostla nejrychleji za sedm let
Moskva 29. prosince (ČTK) - Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v prosinci rostla nejrychlejším tempem skoro za sedm let, objem nových exportních zakázek nicméně druhý měsíc za sebou klesl. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost SP Global. Růstu v průmyslu teď vydatně pomáhá zbrojní výroba.
Index aktivity ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 54,6 bodu z listopadových 53,8 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2017. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity v odvětví.
Průzkum ukázal, že celkový objem zakázek ruského zpracovatelského sektoru se v prosinci opět výrazně zvýšil. "Větší poptávka zákazníků se nicméně týkala především domácího trhu, protože nové exportní zakázky druhý měsíc za sebou klesly," uvedla společnost SP Global.
Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Ruský zpracovatelský sektor nicméně teď podporují vládní výdaje na posílení vojenské výroby, napsala agentura Reuters.
Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,5 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo ze 4,9 procenta ve druhém čtvrtletí. Ředitel evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer v říjnu uvedl, že krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, zatímco dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky označil za pochmurné, a to kvůli omezenému přístupu k technologiím.
MMF v říjnu předpověděl, že ruská ekonomika za letošní rok vykáže díky vojenským výdajům a odolné spotřebě růst o 2,2 procenta. V příštím roce však měnový fond očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,1 procenta.
Loni ruská ekonomika podle MMF klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.
pmh spr
Čína jmenovala nového ministra obrany, je jím bývalý šéf námořnictva Tung Ťün
Peking 29. prosince (ČTK) - Novým čínským ministrem obrany se dnes stal bývalý velitel námořnictva Tung Ťün. Vláda ho jmenovala zhruba čtyři měsíce poté, co jeho předchůdce Li Šang-fu bez vysvětlení zmizel z očí veřejnosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Jmenování čínskými zákonodárci přichází v době, kdy prezident Si Ťin-pching modernizuje armádu. Snaží se tak učinit z Číny dominantní světovou velmoc, což je cíl, který podle Reuters znepokojuje mnoho jejích sousedů. Jen před několika dny Peking místo Tunga jmenoval nového šéfa námořnictva.
Úkolem čínského ministra obrany je být veřejnou tváří Čínské lidové osvobozenecké armády v jejím styku s médii a s ostatními armádami. Na rozdíl od jiných zemí má ministerstvo jen malé slovo v obranné politice nebo vojenském řízení, což jsou oblasti, které spadají do kompetence Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny, kterou vede Si.
Dvaašedesátiletý Tung ve funkci nahradil Lia, jenž se stal již druhým vysoce postaveným čínským představitelem, který letos zmizel z očí veřejnosti a následně byl oznámen jeho odchod. V červenci byl čínský ministr zahraničí Čchin Kang bez vysvětlení nahrazen svým předchůdcem ve funkci Wang Iem.
Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že Li byl vyšetřován kvůli korupci související s nákupy a vývojem vybavení. Peking jeho zmizení nevysvětlil, ale v říjnu ho zbavil funkcí.
Klíčovým prvkem práce čínského ministra obrany je navázání spolupráce s armádou Spojených států s cílem snížit riziko konfliktu ohledně Tchaj-wanu a Jihočínského moře. Peking si ho nárokuje prakticky celé, včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam i významné námořní trasy.
Přesto se Li během svého krátkého působení ve funkci ministra nesetkal se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Ministerstvo vysvětlilo, že Washington by musel nejprve zrušit sankce, které na Liho uvalil v roce 2018 kvůli jeho roli při nákupu ruských letadel a vybavení. Tung by takovému omezení nečelil, protože není známo, že by byl pod sankcemi USA.
Když se minulý měsíc v San Francisku setkali prezident Joe Biden a Si, oba lídři se dohodli na obnovení rozhovorů na vysoké vojenské úrovni, které byly pozastaveny po návštěvě tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v srpnu 2022.
ban mka