Ve Středoafrické republice se hlasuje o nové ústavě, opozice to bojkotuje
Bangui 30. července (ČTK) - Ve Středoafrické republice se dnes koná referendum o nové ústavě, která by zrušila omezení funkčního období prezidenta a umožnila tak hlavě státu Faustin-Archangeovi Touadérovi v roce 2025 kandidovat na prezidenta potřetí, informuje agentura Reuters. Opozice tvrdí, že prezident chce ve funkci zůstat do smrti a vyzvala k bojkotu hlasování. Referendum podporuje ruská žoldnéřská Wagnerova skupina, která má ve Středoafrické republice obchodní zájmy a kterou tam prezident pozval v roce 2018.
Touadéra byl poprvé zvolen v roce 2016 na pět let a v roce 2020 byl znovuzvolen, což mělo být jeho poslední funkční období. Nová ústava by tento limit zrušila a zároveň by mandát prezidenta prodloužila z pěti na sedm let.
Podle reportéra agentury Reuters byla dnes ráno ve volební místnosti na severním předměstí hlavního města Bangui účast nízká, ve frontě byly asi dvě desítky voličů.
"Doufám, že moji přátelé přijdou hromadně volit. To, co si opravdu přeji, je stabilita, aby s země rozvíjela," řekl učitel Laurent Ngombe, který byl mezi prvními voliči. Stoupenci prezidenta podle BBC argumentují tím, že omezení funkčních období prezidenta jsou v této části Afriky neobvyklá a že změna ústavy pomůže zajistit stabilitu.
Vnitrozemská země, která je velká zhruba jako Francie a má přibližně 5,5 milionu obyvatel, je bohatá na nerostné suroviny včetně zlata, diamantů a dřeva. Od získání nezávislosti na Francii v roce 1960 byla svědkem četných vln nestability, včetně převratů a povstání.
Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina má ve Středoafrické republice od roku 2018 nejméně 1000 příslušníků a obchoduje tam s nerostnými surovinami a se dřevem, píše BBC. Pozvána tam byla na žádost prezidenta, aby pomáhala armádě v boji proti rebelům. Podle šéfa skupiny Jevgenije Prigožina do země před referendem "v rámci plánované rotace" přijely stovky wagnerovců, uvedl web Afrique Media. "Kontrolujeme území Středoafrické republiky a jsme přesvědčeni, že gangy nebudou moci obtěžovat obyvatelstvo," uvedl Prigožin podle webu. Začátkem tohoto týdne byl Prigožin vyfotografován, jak si na rusko-africkém summitu v Petrohradě potřásá rukou s velvyslancem Freddym Mapoukou, poradcem prezidenta Středoafrické republiky.
Francie stáhla své poslední jednotky ze Středoafrické republiky v roce 2022. Poprvé do země vyslala asi 1600 vojáků poté, co převrat v roce 2013 rozpoutal občanskou válku.
ngl jd
NYT: americké úřady ve svých systémech pátrají po čínském záškodnickém programu
Washington 30. července (ČTK) - Americké úřady pátrají po záškodnickém programu, takzvanému malwaru, o kterém se domnívají, že ho do amerických systémů nainstalovali čínští hackeři. Napsal o tom v sobotu deník The New York Times. Američtí představitelé se obávají, že by takový program mohl vyvolat problémy ve správě energetických a telekomunikačních sítí či v dodávkách americkým vojenským základnám doma a v zahraničí. Peking by mohl program využít například při ozbrojeném konfliktu s Tchaj-wanem.
Pátrání po malwaru potvrdily listu zdroje z armády i tajných služeb. Jeden člen Kongresu označil čínský program za "tikající bombu". Představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena se domnívají, že hlavním cílem čínského programu jsou logistické systémy, které využívají vojenské základy. Často však takové systémy používají i civilisté.
První zmínky o možném malwaru se podle listu dostaly na veřejnost podle listu na konci května, kdy Microsoft odhalil "záhadný počítačový kód" v telekomunikačních systémech na ostrově Guam, kde je významná americká vojenská základna, i jinde v USA.
Představitelé americké vlády podle listu debatují o tom, zda cílem použití čínského malwaru by bylo pouze přerušení vojenské logistiky či také narušení civilního života. Podle amerických představitelů cílem použití programu by mohlo být zpomalit americkou vojenskou odezvu na eventuální čínský ozbrojený útok na Tchaj-wan či odvrátit pozornost americké veřejnosti od možné čínské agrese vyvoláním logistických problémů v USA. Podle zdrojů deníku však není jasné, jak velký dopad by spuštění programu mohlo mít na americkou armádu a život v USA.
"Bidenova administrativa pracuje neúnavně na ochraně Spojených států před jakýmkoliv přerušením naší kritické infrastruktury," uvedl Bílý dům na dotaz listu The New York Times. Ve vyjádření však výslovně nezmiňuje Čínu. "Prezident poprvé nařídil přísná opatření ohledně kyberbezpečnosti," uvedl mluvčí rady pro národní bezpečnosti Bílého domu Adam Hodge.
Spojené státy připsaly Číně v minulosti několik útoků vedených po internetu. V červenci Bílý dům a společnost Microsoft prohlásily, že se čínským hackerům podařila prolomit ochrana účtů elektronické pošty několik organizací a vládních agentur. USA se domnívají, že Peking má rozsáhlý program zaměřený právě na útoky přes internet. Čínská vláda se k žádnému útoku na americké vládní systémy nepřihlásila.
jkh