Pastel Jaro Jana Zrzavého se dnes v Praze vydražil za 5,5 milionu korun
Praha 6. června (ČTK) - Pastel Jaro od Jana Zrzavého se na dnešní aukci Arthouse Hejtmánek prodal včetně aukční přirážky za 5,456.000 korun, a stal se tak Zrzavého nejdražším prodaným dílem na papíře. Vydražil ho zájemce na telefonu. Ještě za vyšší částku, a to 7,068.000 korun, se prodal obraz Maska III Františka Muziky z roku 1946. ČTK o tom informovala Jana Bryndová z aukční síně.
"Dílo z roku 1927 bylo součástí soukromé sbírky, od svého vzniku bylo poprvé na veřejnosti a získal jej dražitel na telefonu," uvedla Bryndová. Vyvolávací cena byla 3,2 milionu korun, aukční přirážka činila 24 procent.
Dílo mladíka sedícího v krajině Zrzavý ztvárnil i v kresbě a na plátně. Takřka stejný výjev, akt jinocha v tajuplné krajině, ztvárnil později malíř i na stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podle majitele aukční síně Tomáše Hejtmánka technika pastelu pomohla, aby se dílo dochovalo v původní barevnosti. Mladíka v krajině ztvárnil Zrzavý i v pařížské kresbě z roku 1924.
Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. V aukčních síních jsou jeho díla žádaná a kupci za ně platí milionové částky. Rekord drží Zrzavého obraz Fantastická krajina, který se v roce 2020 prodal za 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky.
František Muzika byl malíř, ilustrátor a scénograf z avantgardní scény. "Obraz "Maska III" je mocně lyricky působivým dílem z období, kdy František Muzika definitivně uzavřel obrazovou řadu tragických podobenství válečných let," uvedla Rey Michalová v posudku díla. Nejedná se o Muzikovo nejdražší dílo, v loňském roce se prodal Gobelin II (Fuga II) z roku 1962 za 9,6 milionu korun. Za stejnou cenu se v roce 2018 vydražilo jeho dílo Noc II.
vid mha
Sklář Zdeněk Drobný dnes obdržel francouzský rytířský Řad umění a literatury
Praha/Karlovy Vary 6. června (ČTK) - Za celoživotní dílo dnes velvyslanec Francie v České republice Stéphane Crouzat ocenil bývalého skláře karlovarské společnosti Moser Zdeňka Drobného rytířským Řadem umění a literatury. Vyznamenání, které uděluje francouzské ministerstvo kultury, Drobný převzal večer na ambasádě v Praze. Z českých osobností rytířský Řád umění a literatury dříve obdrželi také prezident a dramatik Václav Havel, filmový režisér Jiří Menzel či spisovatel Bohumil Hrabal. Pro sklárnu Moser je to druhé takové ocenění, v roce 2020 ho získal rytec Tomáš Lesser.
Ve firmě Moser Drobný, který je nyní v důchodu, strávil celý svůj profesní život, tedy 51 let. Stojí za nejnáročnějšími produkty karlovarské sklárny. Jako jediný například dokázal vyfoukat vázu z kolekce Hruška od výtvarníka Lukáše Jabůrka, která v soutěži Czech Grand Design 2012 vyhrála cenu veřejnosti a s odchodem Drobného v roce 2022 se přestala vyrábět. Některé produkty z dílny dnes oceněného skláře zdobily také královské tabule.
'Stále se s tím nemůžu sžít, že jsem obdržel takto významný řád. Jsem nesmírně šťastný, že putoval právě do Moseru. Myslím teď hlavně na mistry, kteří mě do řemesla zasvětili, a na mladé skláře, se kterými byla radost spolupracovat,' uvedl Drobný. U příležitosti francouzského vyznamenání se Drobný do sklárny Moser po dvou letech důchodu na chvíli vrátil a ve spolupráci s uměleckým ředitelem Janem Plecháčem vytvořil limitovanou edici váz s názvem Era.
Karlovarská sklárna Moser vznikla v roce 1857. Název nese po svém zakladateli, rytci a obchodníkovi, Ludwigu Moserovi. V současné době firma patří mezi přední české exportéry a celosvětově reprezentuje českou sklářskou tradici. Je také členem francouzské asociace Comité Colbert, která si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních produktů.
mib ptd