Fiala: Vláda ČR byla jednou z prvních, které dodaly Ukrajině po invazi zbraně
Praha 24. října (ČTK) - Česká vláda byla jednou z prvních, které dodaly Ukrajině po ruské invazi tanky, vrtulníky a jiné těžké zbraně. Na dnešním mezinárodním parlamentním summitu Krymské platformy v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ukrajina byla také prioritou loňského českého předsednictví v Radě EU. Ruská okupace Krymu je podle ministerského předsedy porušením mezinárodního práva a Charty OSN. Ukrajina nebude svobodná, dokud nebude obnovena v mezinárodně uznaných hranicích z roku 1991, řekl Fiala.
"Bojujete za svoji nezávislost, ale také bráníte hodnoty, které sdílíme my všichni - svoboda, demokracie, právní stát a jeho zásady a dodržování lidských práv," uvedl Fiala. Česko podle něj podporuje Ukrajinu od začátku ruské agrese v roce 2014. Je také aktivní na mezinárodní úrovni, snaží se propagovat mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, šířit argumenty podporující napadenou zemi například při cestách do zemí, které nevnímají otázku jako natolik urgentní.
Fiala připomněl svoji cestu na Ukrajinu s polským a slovinským kolegou loni v březnu, stejně jako návštěvu prezidenta Petra Pavla se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou letos v dubnu, která zahrnovala i setkání se zástupci krymských Tatarů. Okupace Krymu je podle premiéra porušením mezinárodního práva a Charty OSN.
"Ukrajina nebude svobodná, dokud nebude zpátky ve svých mezinárodně uznaných hranicích z roku 1991. To zahrnuje i Krym," řekl Fiala. "Je to morální otázka, otázka morálních hodnot, lidských práv, svobody, protože okupace ničí svobody nevinných lidí a Krym se stal základem pro útoky na další části Ukrajiny," doplnil.
Osvobození Krymu považuje také za praktickou otázku. "Celý svět potřebuje mír v černomořské oblasti, aby region byl stabilní. Nemůžeme dovolit, aby si někdo silou bral cizí území. Musíme se ujistit, že nikdo nevnutí ukrajinským občanům či krymským Tatarům řešení zvenčí," dodal ministerský předseda.
Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a o ukončení ruské okupace krymského poloostrova. Vznikla v létě 2021 z iniciativy ukrajinského prezidenta Zelenského, sloužit má jako koordinační a konzultační fórum pro zástupce vlád, parlamentů a expertů. První ročník parlamentního summitu se uskutečnil loni v říjnu v chorvatském Záhřebu.
opm sou snm
Zemřel dlouholetý ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček
Valašské Meziříčí (Vsetínsko) 24. října (ČTK) - V 73 letech zemřel v sobotu dlouholetý ředitel a výtvarník Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku Jan Timotej Strýček. ČTK to dnes sdělil mluvčí Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík.
Strýček se po absolvování oboru textilní výtvarnictví na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze věnoval volné grafice a malbě. "V roce 1978 se stal uměleckým vedoucím valašskomeziříčské gobelínky, které následně zasvětil celý svůj profesní život," uvedl mluvčí. Do roku 1988 byl Strýček uměleckým vedoucím gobelínky, od roku 1993 jejím ředitelem.
"Zbavil někdejší státní podnik dluhů a dal mu nový umělecký směr. Pod jeho vedením se dílny znovu napojily na současné výtvarné umění a zároveň zůstaly nositelem čistoty textilního řemesla. Osobnost Jana T. Strýčka byla nevyčerpatelným zdrojem znalostí o technologii, historii a estetice textilní tvorby. Díky dlouholetým zkušenostem měl dar nacházet nové a efektivní možnosti transkripce výtvarných děl do textilního jazyka," uvedl mluvčí.
Strýček usiloval o řemeslnou preciznost u nových realizací i restaurátorských prací. Naposledy se tvorba dílny včetně tapiserií podle předloh jejího ředitele představila na začátku letošního roku na výstavě v Císařské konírně Pražského hradu. Za rok 2011 získal Strýček Cenu města Valašského Meziříčí.
Strýček zemřel náhle. "Jeho odchodem ztrácí české textilní výtvarné umění klíčovou osobnost. Jeho snaha a vůle zachovat přes sto let staré řemeslo byla úctyhodná. Společně jsme řešili budoucnost gobelínky a možnosti Zlínského kraje, abychom tuto tradici v našem kraji udrželi. Věřím, že na jeho odkaz navážeme. Čest jeho památce," uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
Manufaktura se zabývá restaurováním historických děl, ručním tkaním klasických gobelínů, koberců a uměleckých tapiserií. Založena byla v roce 1898. Po listopadu 1989 byla déle než rok uzavřena, neboť patřila Ústředí uměleckých řemesel a při privatizaci přišla na řadu jako jedno z posledních středisek. Na svém kontě má kromě jiného obnovu řady staletých gobelínů a tapiserií.
jmk dr