Přední výtvarníci věnovali díla do aukce, aby podpořili dětský hospic
Brno 19. dubna (ČTK) - Přední čeští výtvarníci věnovali svá díla do benefiční aukce, jejíž výtěžek podpoří budování pobytového dětského hospice. Vzniká v Brně pod názvem Dům pro Julii, jeho kolaudace se blíží. Aukce se uskuteční v sobotu 27. dubna od 18:30 v pražské galerii Etcetera Art a souběžně také on-line, oznámil ČTK za organizátory Pavel Kachlík.
"Počítáme s vícezdrojovým financováním, ale jako nezisková organizace největší část prostředků na vybavení a především na běžný provoz musíme vykrývat s pomocí dárců a sponzorů," uvedla zakladatelka hospice Radka Vernerová. Umělci nezištně poskytli díla různého charakteru, malby, kresby i grafiky.
"Někteří nám jich dokonce poskytli hned několik, jako například ilustrátorka a výtvarnice Vendula Chalánková nebo malíř Petr Veselý. Oba jsou shodou okolností z Brna, ale do aukce nám věnoval své dílo třeba také Krištof Kintera nebo kreslířka a sochařka Filomena Borecká žijící v Paříži," uvedla Vernerová.
"Zda věnovat, nebo nevěnovat, o tom jsem nemusela vůbec přemýšlet. Projekt Dům pro Julii znám a hlavně ho považuji za velmi, velmi důležitý," uvedla Chalánková.
Benefiční aukce 25 položek s vyvolávací cenou od 5000 do 140.000 korun se uskuteční na úvod dražby poválečného a současného umění. Prostřednictvím internetu se mohou připojit zájemci z ČR i zahraničí. On-line dražit lze už nyní. Zájemci, kteří takto chtějí přispět na dobrou věc, nebudou muset platit aukční přirážku.
Dům pro Julii vyrostl v posledních dvou letech na Kociánce v Brně-Králově Poli. Náklady na výstavbu přesahující 180 milionů korun hradilo město Brno a Evropský fond pro regionální rozvoj. Po dokončení nabídne deset pokojů pro pacienty a osm pro rodinné příslušníky.
Organizace Dům pro Julii už nyní poskytuje v Jihomoravském kraji nevyléčitelně nemocným dětem terénní služby v domácím prostředí. Paliativní péče o děti bývá pro pečující rodiny vysilující a extrémně náročná. Představa, že Dům pro Julii se postará výhradně o děti v terminálním stadiu, však není přesná.
"Základem našich služeb je pomoci rodině komplexně, provést ji celým obdobím nemoci dítěte, nebavíme se pouze o fázi umírání. Primárně poskytujeme odlehčení pro nejbližší pečující a kamenný hospic bude další takovou službou, aby snadněji zvládli mít dítě doma," řekla Vernerová.
tmd dr
V Dubí na Teplicku vystavuje levitující fotografie Petr Hricko
Dubí (Teplicko) 18. dubna (ČTK) - Člověka ve vzduchu, písmena z klávesnice nad dlaněmi, pád cyklisty nebo králíka nad zemí zachycují levitující fotografie, jejichž výstava dnes začala v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. Pro jejich autora, teplického rodáka Petra Hricka, se stalo fotografování vášní a zároveň terapií při léčbě rakoviny. Výstava je přístupná do 25. května.
Třicet vystavených fotek tvoří výběr autorova díla od roku 2013 do současnosti. 'Když mě oslovili z Dubí, kývnul jsem, protože jsem velký patriot, mám rád Krušné hory. Více než deset let jsem neměl doma výstavu a přišlo mi ideální v dnešní těžší době zvolit také odlehčené téma,' řekl Hricko ČTK. Instalovat díla do skleněných vitrín byla podle něj výzva. 'Vymysleli jsme to způsobem, že i fotky levitují. Nemám rád pravidelnost, proto je to různě šejdrem,' řekl.
Nejvíce snímků vzniklo v Krušných horách a na Islandu, který považuje Hricko za svou druhou domovinu. Cílem je, aby se návštěvníci výstavy pobavili. K pousmání je řada záběrů, které vypadají jako úplná náhoda. 'Přitom lidé, které jsem zachytil, občas trpěli. Já jsem i takový režisér, vše musí být zahrané tak, aby tomu divák uvěřil,' uvedl autor, který se před prací v terénu pečlivě připravuje. K tomu, aby něco levitovalo, používá i vlastní zařízení. 'Dřív se také dělaly levitace, ale vypadalo to spíše jako surrealistické záběry. Já jsem tomu chtěl vtisknout větší opravdovost, proto jsem začal dělat fotky, které jsou vtipné, dal jsem tomu takový svůj rukopis,' řekl Hricko.
Přesah má fotografie, na které je zachycena žena, nad jejímiž dlaněmi se vznášejí písmena z počítačové klávesnice, dohromady dávají v angličtině slova o tom, že je třeba zatočit s rakovinou. Právě s touto nemocí autor bojoval a do nemocnice mu tehdy přátelé přinesli fotoaparát. 'Odvedlo to tehdy mojí pozornost od nemoci a postupně se z toho stala taková vášeň, že jsem opustil povolání geodeta a teď se fotografováním živím a stále je to pro mě i způsob terapie,' uzavřel autor.
fir kš