Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Zámečku v Pardubicích
Pardubice 14. prosince (ČTK) - Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Larischovy vily v Pardubicích, nazývanou také Zámeček. Sada šesti mincí připomíná klíčové události období heydrichiády, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě. Vila je jedním z významných symbolů československého odboje. Němci v ní v roce 1942 za heydrichiády věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky.
Mince vydal u příležitosti 80. výročí heydrichiády vydal Pardubický kraj ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Památníkem Lidice. Limitovaná edice čítá 200 sad, mohou ji zakoupit také zájemci z řad veřejnosti za 1100 korun. Všechny prostředky z prodeje mincí legionáři využijí na opravu Larischovy vily.
"V letošním roce jsme si připomínali 80 let od období heydrichiády, která se řadí jednoznačně mezi nejsmutnější období v našich novodobých dějinách. Mince se věnují seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid, atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vypálení Lidic, bojům v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, vypálení Ležáků a nakonec popravám na Zámečku v Pardubicích," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).
Sadu mincí bude možné pořídit prostřednictvím e-shopu Východočeského muzea v Pardubicích nebo přímo na pokladně muzea. Po předchozí dohodě budou k dostání také u správce Larischovy vily a předsedy chrudimské jednoty Československé obce legionářské Františka Bobka na emailu: bobek@csol.cz. Samotný prodej bude zahájen ve čtvrtek 15. prosince.
Vila je z roku 1885, byla postavená pro potomka uhlobaronského rodu Jiřího Larische-Mönicha. Později často měnila majitele. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady. V roce 2000 koupila průmyslový areál i s chátrající vilou firma Foxconn.
Spolek Zámeček usiloval o záchranu vily, která chátrala. Vznikl v roce 2011. Jeho zástupci jednali s městem, aby budovu koupilo. Ke konkrétní dohodě nedospěli. Politici tenkrát uvažovali, že muzeum heydrichiády zřídí pod pasáží na třídě Míru. Spolek pak oslovil legionáře, kteří se později stali vlastníky vily, opuštěnou a zchátralou budovu na konci roku 2014 bezplatně převedl Foxconn na Československou obec legionářskou. Od roku 2015 s pomocí dotací investovali legionáři do oprav kolem 50 milionů korun.
jlc kš
Archeologové našli u Čebína a Hradčan pozůstatky prehistorického osídlení
Čebín (Brněnsko) 14. prosince (ČTK) - Pozůstatky osídlení z období mladší doby kamenné, tedy asi 5000 let před naším letopočtem, a pozdní doby bronzové asi 1000 let před naším letopočtem, našli archeologové při letošním průzkumu na území, kudy povede obchvat Čebína na Brněnsku. Na další části obou lokalit se archeologové ještě vrátí, až bude stavba pokračovat, řekl ČTK vedoucí výzkumu Richard Bíško z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
"Na katastrálním území Čebína jsme zachytili sídliště z mladší doby kamenné, kultury s lineární keramikou, a z období halštatu. Šlo o několik zásobních jam a kůlové jámy, ale bez konkrétnější struktury. Druhý výzkum jsme uskutečnili u křižovatky silnic na Sentice a Hradčany," uvedl Bíško. Dodal, že tato lokalita přinesla zajímavější nálezy.
V těchto místech poblíž potoka na mírném svahu orientovaném na jih a jihovýchod se v minulosti nacházela osada. Archeologové našli pozůstatky zejména kultury s vypíchanou keramikou z mladší doby kamenné a takzvané podolské kultury z pozdní doby bronzové.
"V mladší době kamenné zde stála osada ohraničená nízkou palisádou. Podařilo se zachytit část půdorysu takzvaných dlouhých domů, tedy obytných staveb, které dokládají kůlové jámy v liniích a řadách. Kromě toho jsme našli také několik sídlištních jam, ve kterých se nacházel typický inventář - keramika zdobená vpichy, kamenné nástroje, sekery a sekeromlaty," uvedl vedoucí výzkumu.
Nejvíce nálezů na místě ale bylo z mladšího období, tedy pozdní doby bronzové. Archeologové našli velké množství takzvaných zásobních jam, které sloužily například ke skladování obilí, ale i několik výrobních objektů dokládajících například textilnictví nebo pícky na vypalování keramiky.
"Nálezy představovaly nejčastěji keramické zlomky nebo větší části nádob, ale i bronzové ozdoby či šperky. Těch se ale větší množství na místech někdejšího osídlení obvykle nenachází, jsou to předměty typické při nálezech pohřebišť," řekl Bíško.
Archeologové zatím prozkoumali menší část této lokality, což je pro ně ale i tak vzácné, v těchto místech se nestaví tak často jako v okolí Brna, a oblast tak není příliš prozkoumaná. Na místo se vrátí v dalších etapách skladby, až budou odkryty další části budoucího obchvatu.
ska hj