Ve Francii zemřela Věra Kunderová, vdova po spisovateli Milanu Kunderovi
Brno 14. září (ČTK) - Ve Francii dnes ráno zemřela Věra Kunderová, vdova po spisovateli Milanu Kunderovi. O jejím úmrtí informovala Moravská zemská knihovna, která v Brně provozuje Knihovnu Milana Kundery a uchovává část jeho osobní bibliotéky a archivu.
Po smrti Kunderové se do Brna přesune další část dokumentů či knih ze spisovatelovy pozůstalosti. "Byla velmi pečlivá, vše bylo předem ujednáno," řekl dnes ČTK ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.
Lze také očekávat, že Kunderovi budou společně uloženi na hřbitově v Brně. Za života Kunderové totiž měly spisovatelovy ostatky ještě zůstávat v Paříži.
"Poslední přání Milana Kundery a Věry Kunderové je převézt jejich urny do Brna. Tak se stane. Knihovna Milana Kundery v Brně je její dílo. Česká republika ztrácí s Věrou Kunderovou velkou osobnost, která doprovázela a inspirovala dílo Milana Kundery díky své znalosti světové literatury a světa. Čest její památce," uvedl velvyslanec České republiky ve Francii Michal Fleischmann.
Doplnil, že ještě nedávno pozvala Kunderová na malé setkání nejbližší francouzské a české přátele. "Byla unavená, ale nic jí neuniklo," popsal Fleischmann.
Věra Kunderová se narodila v roce 1935. Pracovala jako rozhlasová a televizní redaktorka. Poté, co s manželem odešli z Československa do Francie, starala se o jeho dílo, aby se mohl věnovat přednášení a psaní.
"Převzala na sebe veškerou administrativu spojenou s autorskými právy. Komunikovala s nakladateli, a to až do poslední chvíle," řekl Kubíček. Právě Kunderová přišla s myšlenkou zřízení Knihovny Milana Kundery v Brně, tedy v jeho rodném městě. "S velkým fyzickým nasazením ji pak pomáhala realizovat," uvedl Kubíček.
Milan Kundera zemřel loni v červenci v Paříži, bylo mu 94 let. Z Francie se do Československa nevrátil ani po pádu komunistického režimu a své pozdější dílo psal ve francouzštině.
tmd mol
Na Valči se návštěvníci mohou všemi smysly ponořit do baroka
Valeč (Karlovarsko) 14. září (ČTK) - Na státním zámku Valeč na Karlovarsku prezentuje plzeňská kreativní zóna DEPO2015 multimediální expozici Za barokem. Expozice s audiovizuálními a digitálními prvky přibližuje široké veřejnosti, a zejména rodinám s dětmi, témata spojená s barokním kulturním dědictvím v regionu Plzeňského kraje a Bavorska. Expozici je možné si projít po celý rok při prohlídce hlavního zámeckého okruhu až do konce roku 2025, informoval zámek Valeč spolu s autory expozice.
Výstava Za barokem v sobě kombinuje obrazové, světelné, architektonické i hudební prvky. Návštěvníci nejsou jen příjemci informací, ale mohou se do výstavy přímo zapojit a na chvíli se změnit například v barokní umělce. Téma vzniku baroka rozehrává multimediální mapping, kdy v rozhovoru opata Evžena Tyttla s novicem kláštera diváci nahlédnou do klášterního života cisterciáků i do pozadí barokního světa.
V interaktivním exponátu barokního kvartetu se návštěvníci mohou stát součástí orchestru a "zahrát" si na barokní hudební nástroje. Složitou barokní architekturu expozice představuje v dílně jednoho z největších barokních architektů Jana Blažeje Santiniho. Ve světě komplikovaných půdorysů, plánů, skic a bohatě zdobených portálů se návštěvníci stávají architekty navrhujícími barokní zámky, kostely či kláštery. S malířstvím se diváci seznámí ve velké audioprojekci na kopii slavného obrazu Petra Brandla – Křest Krista, která na zobrazeném motivu osvětluje principy barokní malby.
Valeč je známá díky velkému souboru originálních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V expozici Za barokem pak sochařství prezentuje jeden z nejoblíbenějších exponátů výstavy – Kladrubský Archifon, tedy kopie kladrubského oltáře, kterou divák sám rozsvítí a rozezvučí. Barokními sochami se inspiroval také kolotoč určený nejmenším návštěvníkům. Spolu s houpadly představuje citace důležitých sousoší i obrazů a zároveň upozorňuje na místa, kde hledat reálné předobrazy těchto kopií. Připravena je i skříň se vzorky barokních vůní.
Prvního uvedení se expozice Za barokem dočkala v roce 2019 v místě svého vzniku, tedy v DEPO2015 v Plzni. V létě téhož roku se přesunula na zámek Theuern v Německu a její třetí štací byla na podzim Sladovna v Písku. Valečská realizace, k níž velkou měrou přispěl spolek Baroko v Čechách, je tak po několikaleté pauze čtvrtou v pořadí.
pnp ver
DALŠÍ ZPRÁVY