Na podporu kultury a památkové péče míří z kraje téměř 70 milionů korun
Brno 27. dubna (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili na dnešním jednání rozdělení peněz do několika oblastí, například kulturu a památkovou péči podpoří necelými 70 miliony korun. Na přímou pomoc obyvatelům jižní Moravy půjde přes 22 milionů. Dotaci získají i vinaři, hasiči nebo chovatelé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.
Na činnost kulturních subjektů, platy jejich zaměstnanců nebo jimi organizovaných akcí míří z krajského rozpočtu 37,8 milionu korun. Téměř 11 milionů korun putuje do kultury také přes dotační programy.
Z vyčleněných peněz tvoří mj. 13 milionů korun na mzdy a turné po USA získá Filharmonie Brno, na činnost Národního divadla Brno půjde 12 milionů korun. Více než dvěma miliony kraj podpoří konání festivalu JAZZFESTBRNO 2023 a peníze dostane také Divadlo Polárka či Lednicko-Valtický hudební festival.
Dalších 20,7 milionu korun vyčlenil kraj pro oblast památkové péče. Peníze pomohou třeba s obnovou Löw-Beerovy vily ve Svitávce na Blanensku nebo sanací zříceniny hradu Děvičky, který je významnou dominantou Pavlovských vrchů.
Na podporu pro rodiny v krizi, více psychologů a psychiatrů v terénu, rozvoj paliativní péče a terénní péče míří přes 22 milionů korun. "V posledních letech vidíme nárůst dětí, dospívajících i dospělých, kteří se potýkají se specifickými obtížemi, ať už jde o oblast duševního zdraví, neformálně pečujících, nebo o partnerské problémy. Jako kraj na to reagujeme nejen pravidelným rozvojem úvazků v rámci celého území, ale také speciálními dotačními programy," řekla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti).
Zastupitelé také rozhodovali o dotacích pro vinaře, hasiče, chovatele nebo mladé skauty. "Těmto spolkům a organizacím poskytneme dotaci 7,6 milionu korun. Milionem podpoříme zabezpečení chovatelských akcí v regionu, třemi miliony přispějeme na osvětu v oblasti vinohradnictví a vinařství. Rybářům poskytneme více než čtvrt milionu na vybudování klubovny v Syrovicích a na 300.000 na rybochovné zařízení," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Kraj podpoří půl milionem také skautskou činnost na jihu Moravy. Peníze přispějí k zajištění vzdělávání pro více než 400 skautských vedoucích ve věku 13 až 26 let, umožní účast přibližně 150 mladých skautek a skautů z jižní Moravy na oficiálních mezinárodních akcích evropského a světového významu a přispějí na pořádání skautských akcí pro 600 dětí.
klv hj
V pátek se v prostorách Náprstkova muzea otevře výstava věnovaná Emilu Holubovi
Praha 27. dubna (ČTK) - V prostorách pražského Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur mohou zájemci od pátku navštívit výstavu věnovanou Emilu Holubovi. Příběh cestovatelské legendy návštěvníkům odvypráví zhruba 300 sbírkových předmětů a autoři výstavy představí rovněž náhled na to, jak jsou dnes vnímány kolonialismus a související cestovatelské objevy. Expozice, která vznikla ve spolupráci Národního muzea v Praze a Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, bude k vidění do konce května. ČTK o tom za Národní muzeum informovala Kristina Kvapilová.
"Jméno cestovatele Emila Holuba je všeobecně známé, ale myslím si, že o něm samotném toho většina lidí ví jen velmi málo. Vnímáme ho spíše jako literární či filmovou postavu než skutečného člověka. Cílem naší výstavy je nejen představit veřejnosti osobnost Emila Holuba na základě historických faktů, zbavenou legend a mýtů, ale též seznámit návštěvníka s dobou, ve které žil, hodnotami a způsoby uvažování tehdejší společnosti," sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Výstava je rozdělena do čtyř částí. První z nich se věnuje dvěma výpravám českého lékaře a etnografa do Afriky, které absolvoval v 70. a 80. letech 19. století. Návštěvníci se seznámí s cestovatelovými nejdůležitějšími objevy a jeho přírodovědnou sbírkou. Druhá část expozice se věnuje Holubovým aktivitám a názorům v souvislostech doby a tehdejšího způsobu myšlení. Třetí část výstavy představí etnografickou sbírku a čtvrtá připomene Holubovu Jihoafrickou výstavu, která se konala v roce 1892 v Praze a stala se vrcholem jeho celoživotních výstavnických aktivit.
Cestovatel Holub při svém jedenáctiletém bádání v jižní Africe mimo jiné shromáždil desetitisíce předmětů, prováděl přírodovědná a etnografická pozorování a zkoumal etnika, se kterými se setkal při svých putováních. Muzeum vystaví asi 300 exponátů včetně fotografií, kreseb či plakátů. Nebudou chybět deníky a zápisníky, ve kterých budou návštěvníci moci díky digitálním technologiím listovat. To, že je Holub legendou nejen mezi cestovateli a dobrodruhy, nastíní třeba ukázky z českých hraných filmů a reklamní spot, který k jeho osobě odkazuje.
V letošním roce se návštěvníci Národního muzea mohou těšit vedle výstavy o Emilu Holubovi na další čtyři velké a několik menších tematických expozic. Největším mezinárodním výstavním projektem muzea pro letošní rok je výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách, kterou si návštěvníci budou moci prohlédnout od prosince.
mlg ptd