Vysoké školy, kraj a větší města na Plzeňsku hledají energetické úspory
Plzeň 13. listopadu (ČTK) - Vysoké školy, krajské organizace a větší města na Plzeňsku hledají energetické úspory. Hlídají spotřebu, zavádějí moderní technologie, zjistila ČTK.
Pro Západočeskou univerzitu v Plzni (ZČU) je klíčová cena elektřiny. Loni za ni zaplatila 29 milionů korun, letos přibližně 47 milionů Kč a pro rok 2023 předpokládá i při zastropovaných cenách nárůst minimálně na 66 milion Kč. Vysoká škola průběžně mění svítidla za úsporná, "ledková", teď instaluje v kampusu moderní osvětlovací tělesa regulovaná pomocí čidel. "Zajišťujeme efektivní využívání systémů měření a regulace energií tak, abychom při dodržení platných parametrů, například teploty, zajistili co nejúspornější provoz," řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.
ZČU vyzvala zaměstnance a studenty, aby k úsporám energií přistupovali se stejnou zodpovědností jako doma. Mají důsledně vypínat výpočetní techniku, odstraňovat nabíječky ze zásuvek, zhasínat a úsporně využívat spotřebiče.
Místo zemního plynu, který ZČU využívá pouze v budově v Chebu, přejde od příštího roku na dálkové vytápění. V Plzni se ceny tepla a vody z městských firem nebudou příští rok zvyšovat. Výdaje by tedy měly být shodné jako letos - 28 milionů Kč za teplo a 11 milionů za vodu.
Plzeňský kraj zavedl hned v úvodní fázi krize monitoring spotřeby tepla, elektřiny a vody. "To umožnilo identifikovat, jaká úsporná opatření můžeme provést okamžitě. Máme studii úspor osvětlení," řekla mluvčí Eva Mertlová. Kraj snížil v budovách teplotu vnitřních prostor o jeden až dva stupně Celsia, díky čemuž čekává úsporu až deset procent dodávaného tepla. "Dále jsme zahájili výměnu zářivek za adaptivní LED svítidla, na vhodných místech budou navíc ovládána čidly. Změní se regulace teploty otopné soustavy. Umožní reagovat na vnější teplotu, a udržet tak nižší, ale přijatelné teplo uvnitř budov," uvedla. Teplota v kancelářích už je regulována termohlavicemi.
Klatovy, druhé největší město v kraji, mají ceny energií fixované do konce roku 2021. Podle místostarosty Václava Chrousta (ODS) investovaly v minulých letech významně do zateplení budov a do systému řízení spotřeby elektřiny a vody. "To nám ve vícero objektech umožňuje řídit vnitřní teploty ve vazbě na aktuální venkovní teplotu nebo využití budov," řekl. Radnice chystá změny v nasvícení veřejných prostor. Chce ale v rozumné míře zachovat provoz města, jeho kulturní, společenský i sportovní život a bezpečnost, dodal místostarosta.
Václav Prokš hj
Zájem Čechů o dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla je letos rekordní
Praha 12. listopadu (ČTK) - Zájem o dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku je v souvislosti s energetickou krizí a vysokými cenami v letošním roce rekordní. Stát na nich zatím za první tři čtvrtletí roku vyplatil dohromady více než 2,5 miliardy korun, což je půldruhé miliardy více než za celý loňský rok. O stovky procent narostl ve srovnání s loňskem i počet samotných žádostí, kterých stát letos dostal zatím zhruba 46.000. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má dotační programy na starosti. Podle odborníků dotace za celý letošní rok dosáhnou proti loňsku čtyřnásobku.
Peníze jsou rozdělovány z tzv. kotlíkových dotací a programu Nová zelená úsporám. Poptávka je zejména o peníze na fotovoltaiku. SFŽP za letošní rok eviduje do konce září 35.621 žádostí o příspěvek na domácí elektrárny. To je proti celému loňskému roku nárůst o 300 procent. O peníze na tepelná čerpadla zatím letos požádalo 12.001 lidí, což je proti loňsku o 275 procent více.
S tím se zvyšuje i množství vyplacených peněz. Zatímco za celý rok 2021 bylo v obou dotačních programech vyplaceno 119 milionů korun na tepelná čerpadla a zhruba 869 milionů korun na fotovoltaiku, za letošní první tři čtvrtletí je suma vyplacených dotací na tepelná čerpadla 553 milionů korun a na fotovoltaiku 1,95 miliardy korun.
“Hlavní motivace tohoto raketového růstu je snaha o nezávislost a úspora. Lidé mnohem více přemýšlejí o výdajích do budoucna a místo financí na účtě, které jim požírá inflace, raději investují do budoucnosti,” popsala důvody růstu Markéta Chrbolková ze společnosti Schlieger, která poskytuje řešení tepelných čerpadel a fotovoltaiky.
Podle ní lze nyní od prosince do února očekávat kvůli klimatickým podmínkám pokles v počtu montáží fotovoltaických panelů a zřejmě i tepelných čerpadel. "O to intenzivnější ale bude v tomto období administrativní příprava projektů. Zájem o nové formy úspory energií bude z našeho pohledu trvat i v roce 2023. Hodně bude záležet i na tom, s jakými finálními změnami z hlediska dotací přijde česká vláda," dodala Chrbolková.
sip ptd