Součástí Kovozoo ve Starém Městě bude nově galerie zaměřená na tvorbu z odpadu
Staré Město (Uherskohradišťsko) 5. ledna (ČTK) – Součástí Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku, která patří mezi turisticky nejvyhledávanější cíle ve Zlínském kraji, bude galerie zaměřená na tvorbu z odpadu. Návštěvníkům se poprvé otevře v sobotu 6. ledna. V tiskové zprávě to dnes uvedla Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
Galerie nese název Mayak. Jde o spojení slov May, což je příjmení zakladatelů staroměstského cukrovaru, a maják, který patří mezi hlavní symboly areálu. "Naše nová galerie nabízí prostor k vystavování děl podporujících myšlenku recyklace a dávání věcem druhou šanci. Zaměřuje se na tvorbu umělců pracujících s kovem, přírodními či odpadními materiály. Zároveň však poskytuje prostor všem tvůrcům a kreativcům, kteří chtějí svá díla ukázat světu," uvedl generální ředitel REC Group Bronislav Janeček.
Galerie bude působit v Mayově sále v Kongresovém centru společnosti REC Group. Prostor býval využíván jako přednáškový sál a tento účel částečně zachovává i nová galerie. K dispozici má projekční plochu s místy až pro 20 lidí. Galerie může sloužit pro dvě paralelní výstavy. Stálá expozice nabízí díla k prodeji, druhá část slouží krátkodobým výstavám.
V lednu a únoru si zájemci mohou v galerii prohlédnout výstavu s názvem Implementace od sochaře a designéra Lukáše Dvorského, který působí v Ostravě. Ve stálé expozici je umístěna tvorba z kovu, jejímž autorem je slovenský umělec Peter Kuraj. "Jeho domovina ho odmalička inspirovala krásou své přírody. Inspirovala jej natolik, že se rozhodl věnovat její ochraně, což se ukazuje v jeho tvorbě, ve které poukazuje na zranitelnost křehkého přírodního ekosystému, a to zhodnocováním odpadu formou uměleckého ztvárnění," uvedla Juřenová.
Kovozoo sídlí v areálu někdejšího cukrovaru, který v druhé polovině 19. století založili bratři Abraham a Heřman Mayovi. Nabízí stovky zvířat vyrobených z kovového šrotu. Doplňují je další exponáty, kterými jsou například tramvaj, letoun L-610, staré zemědělské stroje, vysloužilá hasičská auta nebo buldozery. Dále lze v areálu navštívit muzeum veteránů a vyhlídkové lávky nebo se svézt vláčkem.
chv dr
Pohřbu zástupce šéfa Hamásu Sáliha Arúrího se v Bejrútu účastnily tisíce lidí
Bejrút 4. ledna (ČTK) - Tisíce lidí se dnes v libanonské metropoli zúčastnily pohřbu zástupce šéfa palestinského hnutí Hamás Sáliha Arúrího, který zemřel v úterý v Bejrútu při explozi, kterou podle libanonských médií způsobil útok izraelského dronu. Spolu s ním zemřelo šest dalších představitelů Hamásu. Podle agentury AP byla Arúrího rakev zahalena do vlajek Palestiny a Hamásu a byla na ní položena automatická puška.
Rakve Arúrího a dvou jeho kolegů z Hamásu byly nejprve převezeny do bejrútské mešity k bohoslužbě a poté na takzvaný hřbitov palestinských mučedníků, kde jsou podle AP pohřbeni i další činitelé Hamásu zabití Izraelem v posledních dekádách.
Pohřbu se účastnili palestinští činitelé, včetně člena politického vedení Hamásu Músá abú Marzúka, a také zástupci části libanonské politické scény. Někteří členové Hamásu byli podle AP ozbrojeni.
"Nepřítel utíká před svými neúspěchy a porážkami (v Gaze) do Libanonu," prohlásil v nahraném vzkazu odvysílaném během pohřbu šéf Hamásu Ismáíl Haníja, který nyní žije zřejmě v Kataru.
Sedmapadesátiletý Arúrí patřil k zakládajícím členům ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Kasám. Poté, co strávil řadu let v izraelském vězení, žil nyní v Libanonu, kde působil jako spojka mezi Hamásem a libanonským hnutím Hizballáh. Obě hnutí jsou podporovaná Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Arúrí byl podle Izraele zodpovědný za útoky proti Izraelcům na okupovaném Západním břehu, kde byl hlavním velitelem Hamásu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil Arúrího zabitím již před touto válkou, která začala loni 7. října bezprecedentním útokem Hamásu na Izrael. Spojené státy už před několika lety vypsaly odměnu pět milionů dolarů (asi 112 milionů Kč) za informace vedoucí k dopadení Arúrího.
"Atentát na Sáliha Arúrího, nebo jakéhokoli jiného Palestince, není žádná výhra, protože v odporu budou pokračovat noví vůdci," řekl agentuře AFP 35letý Palestinec, který se dnešního pohřbu v Bejrútu účastnil. Přišel prý proto, aby odsoudil pokračující izraelskou "genocidu v Gaze a porušování libanonské suverenity izraelskou armádou".
Zabití Arúrího zvýšilo napětí v regionu a zintenzivnilo ostřelování na izraelsko-libanonské hranici, kde na sebe útočí izraelská armáda a hnutí Hizballáh. Ve středu večer šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh prohlásil, že tato "evidentně izraelská agrese" nezůstane nepotrestána. Neuvedl ale, jak bude tato "pomsta" vypadat a kdy k ní Hizballáh přistoupí.
nob ank