Niger, Mali a Burkina Faso usilují o založení politické a měnové aliance
Niamey 11. prosince (ČTK) - Niger, Mali a Burkina Faso usilují o založení vlastní politické a měnové aliance. S odvoláním na prohlášení vůdce nigerské vojenské junty o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž by tento krok značil další jasný odklon těchto zemí od zavedeného regionálního bloku západoafrických států.
Generál Abdourahamane Tiani, šéf nigerské vládnoucí junty, v televizním vystoupení v neděli večer nespecifikoval časový harmonogram ani jiné podrobnosti tohoto projektu. Uvedl pouze, že to byl jeden z hlavních důvodů jeho nedávné návštěvy obou sousedních zemí.
"Vedle oblasti bezpečnosti se naše spojenectví musí rozvíjet i v oblasti politické a měnové," řekl Tiani v rozhovoru pro nigerskou televizní stanici RTS.
V Nigeru, Mali i Burkina Fasu se od roku 2020 postupně chopily moci po státních převratech vojenské junty, které se tak dostaly do konfliktu se zbývajícími zeměmi Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). To je hlavním politickým a ekonomickým blokem v regionu, který na tamní vojenské vlády naléhá, aby se vrátily na cestu k demokracii.
Odchod z osmičlenné Západoafrické hospodářské a měnové unie (UEMOA) a přijetí nové měny by podle Reuters vedly k dalšímu prohloubení izolace těchto tří států, které svůj nový svaz pojmenovaly Aliance států Sahelu (AES). Osm zemí unie UEMOA v současnosti používá západoafrický frank, který je pevně navázán na euro a jejž kritici označují za relikt francouzské koloniální nadvlády.
O své vizi užších vztahů s Mali a Nigerem v neděli večer hovořil také vojenský vůdce Burkina Fasa Ibrahim Traoré, píše Reuters. "Aliance států Sahelu... je a priori obrannou aliancí, která se však bude rozvíjet směrem k hospodářskému spojenectví a mnohému dalšímu," prohlásil Traoré.
Ministři financí těchto tří států v listopadu vydali společné prohlášení, v němž doporučili zřízení expertního výboru, který by se zabýval otázkou hospodářské a měnové unie. Mimo jiné doporučili vytvoření společného stabilizačního fondu a investiční banky.
sch jd
Muzeum v Jablonci vytvořilo veřejnou databázi skla, knoflíků i šperku
Jablonec nad Nisou 11. prosince (ČTK) - Státní muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na internetu zpřístupnilo část ze svých nejvzácnějších sbírek. V databázi je zatím zhruba 4000 položek - knoflíky Waldes, kolekce riedelovského skla i šperky. ČTK o tom informoval hlavní kurátor muzea Petr Nový.
"Databáze má široké rozmezí využití od čistě odborných účelů až po studenty, pedagogy, designéry jako inspirace a poučení, tak i pro laiky, kteří mají zájem o tyto obory," uvedl Nový. Databáze podle něj umožňuje zájemcům, aby si prohlédli vzácné sbírky, aniž by do muzea za nimi přišli. "A navíc tam uvidíte něco jiného, než vám muzeum ukáže ve stálých expozicích. Takže vlastně se díváte za oponu, což si myslím, že je velmi lákavé," dodal.
Databázi začalo muzeum vytvářet podle něj před několika lety díky podpoře ministerstva kultury. "Začali jsme s třemi zajímavými podsbírkami, a to je sklo Riedel, je to Waldes knoflíky a potom tam máme ještě šperk. A tyto kolekce jsou kompletně, vyjma věcí, které ještě potřebují restaurovat, dnes vystavené na internetu," uvedl Nový. Za výhodu považuje, že jde o databázový systém. "Takže vy můžete hledat napříč sbírkami podle různých materiálů, autorů, období, typů a tak dále," dodal.
Databáze je nejen v českém, ale i anglickém jazyce. "Pro nás je to takový signál o tom, jaké ambice máme i ve vztahu k zahraničí a hlavně možnost dát najevo, jak úžasné sbírkové bohatství pro stát v Jablonci spravujeme," řekl Nový. Muzeum mimo jiné vlastní největší kolekci riedelovského skla, kdy mu patří i část původní vzorkovny Riedelovy firmy z Polubného v Jizerských horách, která mezi světovými válkami v minulém století byla největším sklářským podnikem v Československu. Sbírka Waldes zase jako celek dokumentuje zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi. Po první světové válce ji vytvořil Jindřich Waldes, který vlastnil továrnu známou dnes jako KOH-I-NOOR.
Muzeum v Jablonci chce svoji on-line přístupnou databázi postupně rozšiřovat. Časem by tak například měla obsahovat i sbírku vánočních ozdob, která je se zhruba 17.000 položkami zřejmě největší veřejnou sbírkou svého druhu na světě.
knt kš