V Tiskárně Hradištko u Prahy vznikají poštovní známky s prezidentem Pavlem
Hradištko (u Prahy) 9. května (ČTK) - V Tiskárně Hradištko u Prahy vznikají poštovní známky s prezidentem Petrem Pavlem, koupit je bude možné od 7. června. Část nákladu už firma odváží ze svého areálu, aby se vše stihlo včas distribuovat. Celkem jde o 100.000 archů, tedy milion známek. Pro společnost je to prestižní zakázka, už dříve vytiskla například známky s portrétem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, řekl dnes ČTK výrobní ředitel Karel Štefek.
"S tiskem jsme skončili minulý týden, někdy ve čtvrtek, ale tím, že na tom je spousta další práce, tak minimálně 14 dní až tři týdny známka bude ještě v tiskárně. Po částech to odvážíme na poštu, aby se to dalo distribuovat," uvedl Štefek.
Výroba prezidentských známek není jednoduchá. Zahrnují 13 barev, ofsetovým strojem tak musejí projít třikrát. Podle Štefka jde o první českou prezidentskou známku, která je tištěná na samolepicím papíru. "Dělali jsme speciálně raznici, kterou si pošta objednala. A samozřejmě výjimečné je to tím, že je to prezidentská známka. Jako tiskárna jsme rádi, že se těchto věcí můžeme účastnit," dodal Štefek.
Na jednom aršíku jsou všechny barevné varianty. Designéři je pojmenovali po fenoménech spojených s českou historií, kulturou nebo tradicemi, například s odkazem na text státní hymny poskalinová nebo šumněborová. Další barvy představují československé motorky Jawa kývačka či pérák (českomotorková), pivo (spodně kvašená) nebo knihy Jaroslava Foglara (vontská špendlíková). Lidé si budou moct koupit celý aršík za 230 korun. Cena odpovídá hodnotě deseti známek na obyčejné psaní, která je 23 korun. Výroba prezidentských známek podle Štefka zaměstnává kolem 12 lidí.
Tiskárna Hradištko je rodinná firma, která se zaměřuje na tisk specifických mnohobarevných vypalovacích obtisků na porcelán, keramiku, sklo, smalt a mnoho dalších tiskovin. Ceniny a poštovní známky vyrábí od roku 2017, dodává je České poště a na Slovensko. Společnost má 20 zaměstnanců a dosahuje ročního obratu kolem 30 milionů korun.
Budova dnešní tiskárny vznikla v roce 1944, sídlila v ní nejdříve ženijní škola. Sklokeramické obtisky se v ní začaly vyrábět o dva roky později. Po roce 1989 zůstal výrobní program zachován, areál ale několikrát změnil majitele. Současný vlastníci ho získali zhruba před osmi lety.
khj dr
Liga arabských států znovu přijme Sýrii, region chce zlepšit vztahy s Asadem
Damašek/Káhira/Washington 7. května (ČTK) - Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) se rozhodli po více než deseti letech přijmout zpět do svých řad Sýrii. Chtějí tak potvrdit normalizaci vztahů se syrským prezidentem Bašárem Asadem, které narušila občanská válka v Sýrii. Šéf LAS dnes uvedl, že syrský prezident Bašár Asad se bude moci zúčastnit nadcházejícího summitu v Saúdské Arábii. Washington s krokem nesouhlasí, informovala agentura Reuters.
Generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt uvedl, že Sýrie se k dnešnímu večeru opět stává plnoprávným členem organizace. "Pokud se (Asad) bude chtít zúčastnit, tak se zúčastní," odpověděl Ghajt na dotaz ohledně syrské účasti na summitu, který se uskuteční 19. května v Rijádu.
Ghajtův mluvčí Gamál Rušdí předtím uvedl, že rozhodnutí o opětovném přijetí Sýrie bylo učiněno na uzavřeném zasedání arabských ministrů zahraničí v sídle Ligy arabských států v Káhiře.
Členství Sýrie v Lize arabských států bylo pozastaveno v roce 2011 po krvavém potlačení pouličních protestů proti Asadovi, které vedly k ničivé občanské válce. Mnoho arabských států tehdy stáhlo své vyslance z Damašku.
V poslední době navázalo několik arabských států včetně Saúdské Arábie a Egypta znovu vztahy se Sýrií prostřednictvím návštěv a setkání na vysoké úrovni. Jiné země, včetně Kataru, zůstávají ale proti úplné normalizaci bez politického řešení syrského konfliktu.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Spojené státy sdílí cíle svých arabských partnerů v Sýrii, včetně budování bezpečnosti a stability, zůstávají ale "skeptické k Asadově ochotě podniknout kroky nezbytné k vyřešení syrské krize". "Nedomníváme se, že by si Sýrie v tuto chvíli zasloužila opětovné přijetí do Ligy arabských států," uvedl mluvčí americké diplomacie. Dodal, že americké sankce zůstávají nadále v platnosti.
Diplomatická aktivita zemí regionu ukončující politickou izolaci Asadova režimu výrazně zesílila letos po únorovém zemětřesení, které zasáhlo sever Sýrie a jih Turecka. Další posun přineslo obnovení diplomatických vztahů mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem po sedmi letech, oznámené v březnu.
abl vjn spr
DALŠÍ ZPRÁVY