Ceny Czech Grand Design už mají tři finalisty v každé z osmi kategorií
Brno 23. února (ČTK) - Soutěž s názvem Ceny Czech Grand Design 2022 už zná finalisty. Do každé z osmi kategorií vybrali zástupci Akademie designu ČR tři adepty na celkové vítězství. Jejich díla je možné vidět od 3. března do 2. dubna v Galerii České spořitelny v Praze a slavnostní vyhlášení vítězů včetně absolutního vítěze napříč obory Grand designér roku se uskuteční v Praze v Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března, uvedl dnes za pořadatele soutěže v tiskové zprávě Patrik Florián.
Designéři soutěží v kategoriích produktového designu, módy, šperku, fotografie, grafického designu, ilustrace, výrobce roku a objev roku. "V kategorii Designér roku porotu nejvíce zaujala elegantní kolekce sedacího nábytku Hide and Seek navržená duem Lexová Smetana pro českou firmu Polstrin, tvarově i technologicky inovativní vázy Barzoj z dílny designéra Daniela Piršče a kontinentální postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle," uvedl Florián.
Cenu pro Módního designéra roku má šanci obdržet Zuzana Kubíčková za kolekci Couture 2022/23, s níž oslavila deset let od založení vlastního ateliéru. Další adeptkou je Liběna Rochová, která loni vstoupila do Síně slávy českého designu a navrhla kolekci Inside 23, v níž reflektuje hledání vnitřní síly, naděje i díla brněnského malíře Petra Kvíčaly. Třetím nominovaným je Zoltán Tóth s oděvy Labora23, na nichž mladý designér spolupracoval s krejčovským ateliérem SALONč4 a designérkou doplňků AlexMonhart.
O ocenění se v počátku ucházelo 80 tvůrců. V Brně dnes odborníci vybrali finalisty u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů, dua Vrtiška Žák, v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Cílem ocenění je upozornit na mimořádné činy v designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci veřejnosti v lepší orientaci v českém designu.
mei dr
Analytici: Ruská ekonomika odolává, návrat na předválečnou úroveň je však daleko
Moskva 23. února (ČTK) - Ruská ekonomika v loňském roce prokázala nečekanou odolnost vůči rozsáhlým hospodářským sankcím ze strany západních zemi, návrat prosperity Ruska na úrovně z doby před začátkem války na Ukrajině ale může být podle analytiků velmi vzdálený. Uvedla to dnes agentura Reuters. Analytici mimo jiné upozorňují, že vládní výdaje v Rusku se více zaměřily na armádu, což bude mít časem negativní dopad na rozvoj civilní ekonomické infrastruktury.
Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles. Ruské ministerstvo hospodářství například v jednu chvíli předpokládalo, že ekonomika klesne o více než 12 procent. To by byl nejhorší propad od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.
Podle pondělních předběžných údajů ruského statistického úřadu se však loni hrubý domácí produkt (HDP) snížil pouze o 2,1 procenta. Negativní dopady sankcí na ruskou ekonomiku pomohly zmírnit vysoké ceny energií. Ty spolu s poklesem importu vedly k rekordnímu přebytku běžného účtu platební bilance.
Loňský pokles ruské ekonomiky zhruba odpovídá prognóze Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ten koncem ledna ve svém aktualizovaném výhledu světové ekonomiky odhadl, že ruská ekonomika loni klesla o 2,2 procenta po nárůstu o 4,7 procenta v předchozím roce. Na letošní rok MMF očekává, že ruská ekonomika se vrátí k růstu, který fond nyní odhaduje na 0,3 procenta.
Analytici nicméně upozorňují, že útok na Ukrajinu vedl k výraznému a dlouhodobému zhoršení vyhlídek ruské ekonomiky. Před začátkem konfliktu ruská vláda předpokládala, že HDP za rok 2022 vykáže tříprocentní růst.
"Skutečnost, že ekonomika loni každého překvapila, je (pro ruské hospodářství) rozhodně příznivý faktor," uvedl na sociální síti Telegram analytik kanálu My Investments Grigorij Žirnov. "Je však vhodnější porovnávat dynamiku s tím, jaká by byla, kdyby pokračoval dřívější trend," dodal. Předpověděl také, že výkon ruské ekonomiky se na úroveň z roku 2021 nevrátí dříve než ve roce 2025.
pmh spr
DALŠÍ ZPRÁVY