+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Zlato vystoupalo kvůli konfliktu mezi Izraelem a Hamásem nejvýš od konce září

 Svět burzy kovy zlato ceny
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 13. října (ČTK) - Cena zlata se dnes zvýšila o zhruba tři procenta a vyšplhala se nejvýš od konce září. Troyská unce (31,1 gramu) se na surovinové burze v Londýně odpoledne prodávala za 1924 dolarů (45.246 Kč), což je o 55 dolarů více než ve čtvrtek. Zlato žene vzhůru vysoká míra nejistoty poo rozsáhlém útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael z konce minulého týdne. Tento týden by pro žlutý kov mohl být nejlepší za sedm měsíců, napsala agentura Reuters. Útok Hamásu budí obavy, že se ozbrojený konflikt přenese i do širší oblasti Blízkého východu, která má zásadní význam pro celosvětové dodávky energie. Íránský ministr zahraničí již varoval před rozšířením konfliktu, pokud bude izraelská blokáda Pásma Gazy pokračovat. Investoři proto hledají ochranu v nejisté době, což bývá tradičně nákup zlata. Kromě geopolitiky cenu zlata podporují i prohlášení představitelů americké centrální banky (Fed). Ti naznačili, že ke zkrocení vysoké inflace už není třeba dále zvyšovat úrokové sazby. Nižší úrokové sazby jsou pro zlato obecně pozitivní, protože drahý kov nenese úroky. Od konce září do začátku října cena zlata ještě výrazně klesla. V tomto období se úrokové sazby na kapitálovém trhu prudce zvyšovaly, protože převládal názor, že Fed bude zvyšovat úroky ještě déle. V důsledku toho se cena zlata před týdnem dostala na nejnižší úroveň od března. V pondělí však výrazně vzrostla v reakci na útok Hamásu, který začal v sobotu.
Klíčová slova - Svět - burzy - kovy - zlato - ceny -
vjn mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023101308989|507443. Vydána 13.10.2023 19:27:53. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.