Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena zlata letos vzrostla nejvíce za tři roky a skončila nad 2000 USD

 Svět kovy zlato ceny 2023
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 29. prosince 2023 (ČTK) - Cena zlata v letošním roce stoupla o více než 13 procent, nejvíce za poslední tři roky, a končí rok nad úrovní 2000 USD (44.700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu nejnověji podpořily naděje, že centrální banka USA (Fed) by mohla snížit úrokové sazby již v březnuu, během roku také geopolitické a ekonomické problémy. Další drahé kovy - stříbro, platina a palladium, zaznamenaly pokles. Ztráta palladia byla nejvyšší od roku 2008, uvedla agentura Reuters. Poslední obchodní den v roce cena zlata nepatrně klesala a pozdě odpoledne se pohybuje pod 2070 USD za troyskou unci. V letošním roce se cena pohybovala od minim v blízkosti 1800 USD za unci po rekordní maximum 2135,4 USD za unci. "Rok 2023 byl pro zlato velmi kolísavý, protože nečekané krize (bankovní krize v březnu, útok Hamásu na Izrael v říjnu) vyvolaly silný vzestup ceny a vyhnaly zlato na nové rekordy," uvedla ekonomka banky Intesa Sanpalolo Daniela Corsiniová. Zlato je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty a vysoké inflace. Investoři do zlata očekávají rekordně vysoké ceny i v příštím roce. Zlato by mělo podpořit snižování úroků v USA, přetrvávající geopolitická rizika a nákupy centrálních bank. Cena stříbra letos mírně klesla o 0,6 procenta. Výkonný ředitel firmy Metals Focus Philip Newman však očekává zvyšování ceny, protože podle něj poroste průmyslová poptávka a trh se stříbrem se v dohledné budoucnosti dostane do deficitu.
Klíčová slova - Svět - kovy - zlato - ceny -
Cena platiny letos klesla o zhruba sedm procent. Palladium ztratilo 38 procent. Platina i palladium se hojně používají v katalyzátorech aut se spalovacím motorem, platina také k výrobě šperků. Trh s palladiem by podle analytiků měl být příští rok v přebytku a do budoucna se nenachází ve výhodné pozici kvůli přechodu na elektromobily, které tento kov nepotřebují. irl jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023122905022|508376. Vydána 29.12.2023 21:19:25. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.

Cena zlata letos vzrostla nejvíce za tři roky a skončila nad 2000 USD


Bloomberg: Majetek 500 nejbohatších lidí letos vzrostl o 1,5 bilionu USD
EY čelí kvůli Wirecardu nové žalobě, která požaduje odškodné 1,5 miliardy eur
Policie podezírá ženu z Náchodska z podvodu, dědice chtěla připravit o 120 mil.
Na různých místech v ČR v roce 2024 vystoupí světové rockové a popové hvězdy
Ukrajina dnes podle médií patrně čelila nejhorším náletům od začátku invaze

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.