Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Míra inflace v Turecku v prosinci zrychlila na 64,8 procenta, je nejvýše za rok

 Turecko inflace prosinec
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Ankara/Praha 3. ledna (ČTK) - Míra inflace v Turecku v prosinci zrychlila na 64,77 procenta a je nejvyšší za poslední rok, v listopadu činila 61,98 procenta, oznámil dnes turecký statistický úřad. Vyšší byly zejména ceny v restauracích a kavárnách, dražší bylo také ubytování. Proti listopadu zlevnily oděvy a obuv. Meziměsíčně ceny v Turecku zpomalily růst na 2,93 procenta. Analytici ale očekávají, že inflace bude v příštích měsících pokračovat v růstu. Turecko má zdaleka nejvyšší inflaci v Evropě, prosincová čísla jsou přesto nepatrně lepší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters se zrychlením inflace počítali, v průměru se ale domnívali, že se její míra dostane až na 65,1 procenta. U meziměsíčního tempa čekali růst o 3,1 procenta po růstu o 3,28 procenta v listopadu. Pomalejší růst z posledních měsíců dávají u meziměsíčních čísel do souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb. Nejvyšší meziroční růst cen statistici registrují v kategorii hotely, kavárny a restaurace, kde se ceny zvýšily o 93,2 procenta. Následuje vzdělání, zdravotní péče a doprava, ceny v kategorii potraviny a nealkoholické nápoje meziročně vzrostly o 72 procent. Analytici očekávají, že další růst inflace v příštích měsících bude částečně reakcí na výrazné zvýšení minimální mzdy. Inflace v Turecku prudce vzrostla po měnové krizi na konci roku 2021 a v říjnu následujícího roku se dostala na 85,51 procenta, což bylo maximum za 24 let. Turecká lira loni vůči dolaru oslabila přibližně o 37 procent. Po letech uvolněné měnové politiky se centrální banka v červnu rozhodla změnit přístup. Od té doby zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 3400 bazických bodů na 42,50 procenta, aby zpomalila růst cen. Centrální banka uvedla, že cyklus zpřísňování měnové politiky ukončí co nejdříve. Očekává, že inflace letos v květnu dosáhne vrcholu, a to na 70 až 75 procentech, než se ke konci příštího roku zmírní zhruba na 36 procent. Ekonomové tvrdí, že k dalšímu růstu inflace letos přispěje vyšší spotřeba zemního plynu v zimním období a zvýšení minimální mzdy o 49 procent od začátku letošního roku. To se dotkne zhruba sedmi milionů pracovníků. Zvýšení minimální mzdy je přitom výraznější, než se čekalo. Analytik společnosti Generali Investments CEE Martin Pohl upozornil, že meziměsíční růst cen o 2,93 procenta je nejnižší od května, kdy turecká vláda podle něj "inflaci zmanipulovala v rámci předvolebního populismu rozsáhlým programem dotací cen energií v čele s plynem".
Klíčová slova - Turecko - inflace - prosinec -
"Dodnes mají domácnosti část své spotřeby plynu zadarmo. Prosincové číslo zároveň odpovídá očekávání centrální banky," sdělil ČTK Pohl. Centrální banka by se proto mohla podle něj spokojit se zachováním základní úrokové sazby na současné úrovni. Růst ekonomiky se od léta téměř zastavil a prudce klesl deficit běžného účtu, který je doprovázen návratem investorů i samotných obyvatel Turecka k liře a k domácím investicím. Index výrobních cen v prosinci v Turecku meziměsíčně vzrostl o 1,14 procenta, meziroční nárůst činil 44,22 procenta, uvedli statistici. V listopadu se ceny výrobců meziměsíčně zvýšily o 2,81 procenta, meziročně pak o 42,25 procenta. Růst výrobních cen se zpravidla později projeví v růstu cen pro spotřebitele. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024010304304|508426. Vydána 03.01.2024 15:53:47. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Míra inflace v Turecku v prosinci zrychlila na 64,8 procenta, je nejvýše za rok


BBC: Generál ukrajinské tajné služby odsouzený v Srbsku vyšel na svobodu
CNBC: Ceny mědi se v příštích dvou letech mohou zvýšit o více než 75 procent
Daily Mail: Redaktorka československé sekce BBC léta spolupracovala s StB
Na Broumovsku přibývá důkazů o trvalém výskytu vlků, tamní populace je stabilní
Veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 34 bilionů USD

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.