Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Odklon dopravy od Suezského průplavu ztěžuje situaci egyptské ekonomiky

 Egypt hospodářství
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Káhira 18. ledna (ČTK) - Odklon lodní dopravy od Suezského průplavu v důsledku útoků jemenských povstalců Húsíů na lodě proplouvající Rudým mořem ztěžuje situaci už tak strádající egyptské ekonomiky. Téměř všechny hlavní zdroje zahraniční měny pro Egypt, tedy vývoz zemního plynu, cestovní ruch, převody peněz Egypťanů pracujících v zahraničí a nyní i příjmy ze Suezského průplavu se v poslední době dostaly pod silný tlak. Roste potřeba reforem a pomoci ze zahraničí, píše agentura Reuters. Předseda Správy Suezského průplavu minulý týden uvedl, že za prvních 11 lednových dní klesly příjmy z provozu průplavu o 40 procent. Za rok do loňského 30. června přitom vydělal průplav Egyptu rekordních 8,76 miliardy dolarů (téměř 200 miliard Kč) a ve třetím čtvrtletí dalších 2,40 miliardy dolarů (téměř 55 miliard Kč). Generální ředitel přepravní společnosti Maersk ve středu uvedl, že očekává, že narušení lodní dopravy způsobené útoky na plavidla bude pravděpodobně trvat nejméně několik měsíců. Maersk a další velké lodní společnosti daly pokyn stovkám komerčních lodí, aby se vyhýbaly Rudému moři, a poslaly plavidla na delší trasu kolem Afriky. "Pokud bude pokles příjmů ze Suezského průplavu pokračovat, může to být vážná rána. Je to velká komplikace, protože je to přímý zdroj devizových příjmů pro vládu," řekl Reuters analytik Allen Sandeep ze společnosti Naeem Brokerage. Další zdroje příjmů, jako jsou převody peněz od dělníků pracujících v zahraničí, směřují především k soukromým osobám. Ty se ale podle údajů centrální banky v rozpočtovém roce, který skončil 30. června, propadly o 9,85 miliardy dolarů a v červenci až září o dalších 1,93 miliardy dolarů. Egypťané v zahraničí se zdráhají posílat výdělky domů. Vadí jim, že oficiální kurz je podstatně nižší, než jaký nabízí černý trh, a že peníze rychle znehodnocuje inflace. Kurz egyptské libry na černém trhu klesl z 39 EGP před vypuknutím války v Pásmu Gazy 7. října na přibližně 57 EGP za dolar. Oficiální kurz zůstává od března na pevné úrovni 30,85 libry za dolar. Inflace je rekordně vysoká od června, v prosinci dosáhla 33,7 procenta. Vývoz zemního plynu klesl podle údajů centrální banky v období od července do září meziročně o dvě miliardy dolarů. Na vině byl pokles místní produkce a nižší mezinárodní ceny. Ve fiskálním roce 2022/2023 Egypt vyvezl zemní plyn za 7,20 miliardy dolarů.
Klíčová slova - Egypt - hospodářství -
Cestovní ruch pak vydělal v sezoně 2022/2023 rekordních 13,63 miliardy dolarů. Od vypuknutí krize v Pásmu Gazy slábne, i když údaje o příjmech za měsíce počínaje zářím vláda nezveřejnila. Mnozí analytici se domnívali, že Egypt vyčkával s devalvací měny a dalšími bolestivými reformami potřebnými k nastartování ekonomiky až do poloviny prosince, kdy se konaly prezidentské volby. Podle očekávání zvítězil prezident Abdal Fattáh Sísí, který podle úřadů získal asi 90 procent hlasů. "Když to všechno shrneme, zdá se, že se egyptská krize blíží na rozcestí," uvedl analytik James Swanston ze společnosti Capital Economics. vjn jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024011806016|508611. Vydána 18.01.2024 16:34:47. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Odklon dopravy od Suezského průplavu ztěžuje situaci egyptské ekonomiky


TPA: Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v ČR ve 4. čtvrtletí stoupl
Chainalysis: Na ilegální kryptopeněženky bylo loni zasláno přes 24 miliard USD
Estonsko musí opustit vůdce tamní pravoslavné církve, který šíří proruské pozice
Komora: Exekucí proti r. 2022 přibylo o 29.800 na 4,06 mil, dlužníků je méně
Muzeum Komenského otevřelo novou výstavu, zachycuje okamžiky doby halštatské

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.