Příchod nového roku se z Asie přes Evropu přesunul do Ameriky
Londýn/New York 1. ledna 2023 (ČTK) - Po Asii, kde díky časovému náskoku začali příchod nového roku slavit již v sobotu dopoledne SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci na dnešek také Evropa a následovaly americké země. Londýn přivítal změnu letopočtu dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem, který londýnský starosta Sadiq Khan označil za největší v Evropě, uvedl server BBC News. Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se na nábřeží Temže k vítání Nového roku sešly velké davy. Tradiční oslavy na newyorském náměstí Times Square byl poznamenány deštěm a dlouhým čekáním kvůli bezpečnostním kontrolám. V Číně mnoho lidí kvůli obavám z koronaviru dalo přednost soukromí před hromadnými oslavami. Jako jedni z posledních přivítali v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj.
Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy či 50 let pochodů za práva sexuálních menšin London's Pride a symbolicky podpořila Ukrajinu čelící ruské vojenské agresi: obří kolo London Eye se rozsvítilo v ukrajinských barvách - modré a žluté. Představení vzdalo také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, a zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100.000 diváků.
Asi 40.000 lidí se bavilo při sledování ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.
Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož. Předpokládá se, že obří savec je mrož Thor, který byl dříve spatřen u pobřeží hrabství Hampshire. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na doporučení ochránců mořského života, kteří se obávali, že rachejtle by mohly Thora vystrašit.
Bez hlučných oslav se obešli také v bavorském městečku Marktl, rodišti emeritního papeže Benedikta XVI, který zemřel v sobotu ve věku 95 let. Bývalou hlavu katolické církve si poslední den loňského roku připomněly mimo jiné desítky křesťanů v kostele svatého Antonína Paduánského, největším katolickém svatostánku v tureckém městě Istanbul.
V Moskvě se také rozhodli tradiční ohňostroje zrušit, a to na přání veřejnosti, která toužila "jen po klidném nebi nad hlavami", jak AFP řekla jedna z Moskvanek. V Rusku Vladimira Putina, který před více než deseti měsíci rozpoutal válku proti Ukrajině, nyní podle agentury zrovna není nálada na zábavu.
Bez ohňostrojů se na konci roku naopak neobešlo australské město Sydney. Na jeho nábřeží bylo přes milion lidí, kteří sledovali ohňostroje odpálené z mostu Harbour Bridge a nad budovou opery.
Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií a na silvestrovských oslavách se podle odhadu policie sešlo na půl milionu lidí.
Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly 12 kuliček hroznového vína během posledních 12 vteřin roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.
Přes dva miliony lidí se sešly na proslulé pláži Copacabana v Riu de Janeiro na oslavách bez jakýchkoli proticovidovýchh pravidel. "Doufáme, že nová vláda se bude více starat o zdraví lidí," řekla AFP v narážce na dnešní nástup nového brazilského prezidenta do funkce Ana Carolina Rodriguesová, která se na oslavy oblékla do tradiční bílé.
Na newyorském náměstí Times Square davy lidí - a miliony u obrazovek - přihlížely tradičnímu spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Loni zde smělo být jen 15.000 osob, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19. Tentokrát lidé museli čelit dešti a připravit se kvůli bezpečnostním kontrolám na dlouhé čekání, pokud si přáli mít místo s dobrým výhledem. "V létě dělám plavčíka, takže se vody vůbec nebojím," řekl agentuře Reuters čtyřicetiletý mechanik Tommy Onolfo, který na náměstí prostál 14 hodin. "Rok 2023 bude o tom, že se svět potřebuje vzpamatovat po covidu-19 a po válce na Ukrajině," řekl agentuře AP Arjun Singh, který také přihlížel podívané na Times Square.
Osm bloků od náměstí Times Square zaútočil muž s mačetou na tři policisty. Dva z nich zasáhl do hlavy a jeden z policistů ho střelil do ramene. Oba policisté byli hospitalizováni, jeden s frakturou lebky a druhý s řezným zraněním. Očekává se, že se oba muži zákona zotaví a stejně tak i 19letý útočník, napsala agentura AP.
Do ulic vyšli oslavit příchod nového roku i tisíce Číňanů, mnoho lidí ve velkých čínských městech nicméně zůstalo v dobrovolné izolaci. Státní média se snaží veřejnost uklidnit tvrzením, že vláda má pandemii covidu-19 pod kontrolou a že vlna nákaz po nedávném uvolnění přísných protipandemických opatření se blíží vrcholu.
Novoroční oslavy se konaly i ve městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej, kde se na konci roku 2019 objevily první případy covidu-19. "V podstatě se cítím optimisticky a stejně tak moji přátelé," uvedl 29letý učitel Wu. "Hodně lidí chodí ven," řekl a dodal, že si je vědom, že nynější vlna nákaz postihne starší obyvatele, a zvláště ty s chatrným zdravím. Na pohotovosti místní nemocnice Tchung-ťi se téhož dne táhla dlouhá fronta nemocných, napsala agentura Reuters. "Necítím se dobře. Jsem bez energie. Nemohu dýchat. Dříve jsem byla v dobrém zdravotním stavu. Byla jsem na rentgenu, aby mi zkontrolovali plíce. Tato nemocnice je hodně problematická, musí se dlouho čekat," uvedla jedna z nemocných, 72letá žena. V Číně od uvolnění opatření prudce rostou počty infikovaných, oficiálně zveřejňované statistiky jsou podle Reuters nespolehlivým vodítkem.
Nejméně devět lidí zahynulo a mnoho dalších bylo zraněno v tlačenici během oslav příchodu nového roku u nákupního centra v ugandské metropoli Kampala. Mezi oběťmi jsou "mladí lidé", uvedl policejní mluvčí.
lsk msk ank - sdílejte článek
Následuje: Michl: Čekala se delší měnová unie ČR a SR, odluka ale byla dobře provedená
Praha 1. ledna (ČTK) - Po rozdělení Československa a společné centrální banky na českou (ČNB) a slovenskou centrální banku (NBS) se počítalo se zhruba půlročním pokračováním měnové unie obou zemí, ta se ale už po dvou týdnech ukázala jako obtížně udržitelná. Bylo proto nutné přistoupit k měnové odluce, která ale byla technicky i mediálně dobře připravená a neprovázely ji mimořádné události. V rozhovoru u příležitosti 30. výročí rozdělení Státní banky československé (SBČS) to v rozhovoru s ČTK řekl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. "V lednu 1993 bylo již po 14 dnech zřejmé, že česko-slovenská měnová unie je jen obtížně udržitelná s ohledem na devizovou spekulaci a odlišné ekonomické potřeby obou republik," řekl Michl. Za dva týdny od rozdělení Československa odplynulo z ČNB 43 procent devizových rezerv, vklady na účtech se přesouvaly ze slovenských do českých bank. Podle Michla padlo klíčové rozhodnutí o konci měnové unie zřejmě 14. ledna 1993, kdy tehdejší guvernér ČNB Josef Tošovský dopisem oslovil českého premiéra Václava Klause. Po jednání se slovenskou stranou byl na konci ledna stanoven termín měnové odluky. Národní měny začaly platit 8. února, zpočátku ve formě okolkovaných československých bankovek. "V průběhu odluky nedošlo k žádným mimořádným událostem, protože byla připravena precizně, s dostatečným časovým předstihem a lidé byli také mediálně připraveni. Pokud byla nějaká nervozita a fronty, pak jen na počátku a krátkodobě," řekl Michl. ČNB podle něj při odluce zaznamenala 135 padělaných kolků, zpravidla to byly nekvalitní fotokopie nebo snahy lepit kolky nižší hodnoty na bankovky vyšší hodnoty. "Je ale třeba dodat, že v této době se začal zvyšovat počet bankovek, hlavně dvacetikorun a padesátikorun, ze kterých byl stržen slovenský kolek," dodal guvernér. Krátkodobou česko-slovenskou měnovou unii podle Michla nelze srovnávat s dnešní eurozónou. "Eurozóna je mnohem institucionalizovanější s ohledem na Evropskou centrální banku nalézající se v centru celé unie," zdůraznil. Členové rady guvernérů Evropské centrální banky navíc nerozhodují podle zájmů své země, ale podle zájmů celé EU. (pokračování...)
Praha 1. ledna (ČTK) - Po rozdělení Československa a společné centrální banky na českou (ČNB) a slovenskou centrální banku (NBS) se počítalo se zhruba půlročním pokračováním měnové unie obou zemí, ta se ale už po dvou týdnech ukázala jako obtížně udržitelná. Bylo proto nutné přistoupit k měnové odluce, která ale byla technicky i mediálně dobře připravená a neprovázely ji mimořádné události. V rozhovoru u příležitosti 30. výročí rozdělení Státní banky československé (SBČS) to v rozhovoru s ČTK řekl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. "V lednu 1993 bylo již po 14 dnech zřejmé, že česko-slovenská měnová unie je jen obtížně udržitelná s ohledem na devizovou spekulaci a odlišné ekonomické potřeby obou republik," řekl Michl. Za dva týdny od rozdělení Československa odplynulo z ČNB 43 procent devizových rezerv, vklady na účtech se přesouvaly ze slovenských do českých bank. Podle Michla padlo klíčové rozhodnutí o konci měnové unie zřejmě 14. ledna 1993, kdy tehdejší guvernér ČNB Josef Tošovský dopisem oslovil českého premiéra Václava Klause. Po jednání se slovenskou stranou byl na konci ledna stanoven termín měnové odluky. Národní měny začaly platit 8. února, zpočátku ve formě okolkovaných československých bankovek. "V průběhu odluky nedošlo k žádným mimořádným událostem, protože byla připravena precizně, s dostatečným časovým předstihem a lidé byli také mediálně připraveni. Pokud byla nějaká nervozita a fronty, pak jen na počátku a krátkodobě," řekl Michl. ČNB podle něj při odluce zaznamenala 135 padělaných kolků, zpravidla to byly nekvalitní fotokopie nebo snahy lepit kolky nižší hodnoty na bankovky vyšší hodnoty. "Je ale třeba dodat, že v této době se začal zvyšovat počet bankovek, hlavně dvacetikorun a padesátikorun, ze kterých byl stržen slovenský kolek," dodal guvernér. Krátkodobou česko-slovenskou měnovou unii podle Michla nelze srovnávat s dnešní eurozónou. "Eurozóna je mnohem institucionalizovanější s ohledem na Evropskou centrální banku nalézající se v centru celé unie," zdůraznil. Členové rady guvernérů Evropské centrální banky navíc nerozhodují podle zájmů své země, ale podle zájmů celé EU. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Příchod nového roku se z Asie přes Evropu přesunul do Ameriky' je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023010102329|504673. Vydána 01.01.2023 11:58:28. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Příchod nového roku se z Asie přes Evropu přesunul do Ameriky' je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023010102329|504673. Vydána 01.01.2023 11:58:28. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.