Asunción ve zprávách
UNESCO zapsalo na seznam nehmotného dědictví mimo jiné naivní umění z Kovačic
Asunción 5. prosince (ČTK) - Mezivládní výbor pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, který zasedá tento týden v hlavním paraguayském hlavním městě Asunciónu, rozhodl, že seznam nehmotného kulturního dědictví se rozšíří mimo jiné o japonský nápoj saké, palestinské olivové mýdlo, umění pařížských pokrývačů a ornamentalistů nebo o naivní umění Slováků žijících v Srbsku. Výbor celkem uznal 45 kulturních postupů a výrobků z celého světa, informovala agentura AP.
"Japonci považují saké za božský dar a nápoj nesmí chybět při žádné společenské a kulturní události,“ řekl agentuře AP Takehiro Kano, japonský velvyslanec při UNESCO, který rozhodnutí organizace uvítal. Dodal, že saké představuje téměř tisíciletou tradici.
Japonští diplomaté rovněž doufají, že zařazení nápoje na seznam UNESCO zvýší jeho popularitu u mladých Japonců, kteří spíše preferují dovážené víno nebo domácí pivo a whisky.
Tisíce kilometrů od Japonska a necelých devět hodin jízdy autem z Prahy se v srbském městě Kovačici nachází další nově uznané světové nehmotné dědictví - naivní umění slovenské menšiny v Srbsku. Téměř před sto lety tu započali dva slovenští sedláci tradici naivních malířů, kterou je městečko proslulé.
"Jde o prostředek, jakým Slováci předávají své kulturního dědictví a historii v Srbsku," uvedlo UNESCO ve svém prohlášení.
"Naivní umění se v Kovačici zrodilo v roce 1939, kdy začali malovat Martin Paluška a Jan Sokol,“ řekla agentuře AP Ana Zolnajová Barcaová, vedoucí Galerie naivního umění v městečku.
Paluška a Sokol zpočátku malovali výjevy, které viděli na pohlednicích, například benátské gondoly nebo divoká zvířata. Jejich styl zrál časem, kdy se nechávali stále častěji inspirovat vlastním okolím než motivy ze vzdálených krajin, vysvětlila Zolnajová Barcaová.
Galerie naivního umění, jež funguje od roku 1955, dnes uchovává díla téměř 50 uznávaných umělců a ročně ji navštíví přibližně 20.000 návštěvníků.
Mezi její nejznámější umělce patří Zuzana Chalupová, která často malovala děti a jejíž díla se objevila na milionech pohlednic UNICEF. Další kovačický umělec, Martin Jonas, zobrazoval zemědělce s nadměrně velkýma rukama a nohama, ale malými hlavami. Chtěl tím vyjádřit jejich pracovitý život.
Rozhodnutí UNESCO zapsat naivní malby z Kovačice na seznam nehmotného dědictví potvrzuje "podporu kulturní rozmanitosti" země, uvedla srbská vláda.
Organizace UNESCO v minulosti uznala za nehmotné kulturní dědictví například umění neapolských pizzařů, brazilské bojové umění capoeira nebo španělský tanec flamenco. České republice se podařilo zapsat na seznam deset položek, mimo jiné loutkářství (2016), výrobu vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček z Poniklé (2020) nebo ruční výrobu skla a bižuterie z Jablonce nad Nisou (2023). V příštím roce bude Česká republika usilovat o zapsání českého amatérského divadla.
bat ank