+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Radnice milionového Birminghamu vyhlásila bankrot, má stamilionové dluhy

 Británie správa finance
Birmingham. Kredit: Profimedia
Birmingham (Británie) 5. září (ČTK) - Radnice britského města Birmingham ohlásila, že fakticky zbankrotovala. Jde o největší místní samosprávný celek v Evropě, píše dnes stanice BBC. Birmingham má přes 1,1 milionu obyvatel. Město bylo ve finančních obtížích posledních více než deset let poté, co mu nejvyšší soud nařídil vyplatit přes miliardu liber zaměstnancům, kteří si stěžovali na nerovné mzdy. Radnice stále dluží až 760 milionů liber (asi 21,5 miliard korun). Labouristické vedení města uvedlo, že jde o 'nezbytný krok na cestě k obnovení finanční stability města'. Faktický bankrot znamená, že město bude držet v chodu klíčové služby jako školství a sociální péči a bude plnit závazky plynoucí z platných smluv a dohod. Není však jasné, co město považuje za 'zbytné' služby, mohlo by jít například o parky, silnice, knihovny a kulturní akce, uvádí BBC. Britský nejvyšší soud v roce 2012 rozhodl ve prospěch 174 zaměstnanců, převážně žen, kteří pracovali na pozicích asistentů, uklízečů nebo v cateringu a neobdrželi finanční bonusy, které byly udělovány zaměstnancům v tradičně mužských profesích jako jsou sběrači odpadu nebo čističi ulic. Šéf birminghamské rady John Cotton a jeho náměstkyně Sharon Thompsonová nicméně uvedli, že do finanční tísně město přivedly i snahy zavést nový informační systém Oracle, který měl zefektivnit nakládání s účty a personální organizaci. Systém měl původně vyjít na 19 milionů liber (asi 537 milionů korun), po třech letech odkladů však letos v květnu vyšlo najevo, že celková cena může být až 100 milionů (asi 2,8 miliardy korun). 'Stejně jako další samosprávné celky v zemi Birmingham evidentně čelí bezprecedentním finančním výzvám, jež pramení z ohromného nárůstu poptávky po sociální péči pro dospělé, nižších příjmů z nájmů právnických osob a vysoké inflace,' uvedli Cotton a Thompsonová. Dodali, že přísná omezení výdajů zavedli už v červenci a nyní podali žádost o další podporu ke Sdružení místních samospráv (LGA). Na 26. září mají zástupci radnice podle BBC naplánované jednání s ministerstvem pro místní rozvoj, které se k věci zatím nevyjádřilo. Šéf konzervativní opozice na radnici Robert Alden uvedl, že vedení města 'nedokázalo s dostatečnou rychlostí a urgencí řešit problém rovných mezd'. Konzervativní premiér Rishi Sunak už v červenci řekl, že 'není úlohou vlády vyplácet radnice kvůli jejich špatnému hospodaření s penězi'. Labourističtí poslanci naopak vyzvali vládní ministry, aby birminghamskou radnici podpořili.
Klíčová slova - Británie - správa - finance -
Birmingham není jediným britským městem ve finanční tísni. Investigace BBC v srpnu odhalila, že dluh průměrné britské radnice činí 33 milionů liber (asi 933 milionů korun). V pondělí radnice nedalekého Stoke-on-Trent oznámila, že i ona je na prahu bankrotu. vdv mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Finance (fin). ID zprávy: T2023090504427|507013. Vydána 05.09.2023 15:56:44. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Studie: V Česku v srpnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
Plzeňská soudkyně odmítla před odvolacím senátem vinu z podplácení
Čína podle zdrojů Reuters chystá nový fond na podporu polovodičového průmyslu
Podnikatelská aktivita v eurozóně rychle klesá, v útlumu už je i sektor služeb
Průzkum: Čtvrtina lidí v ČR se setkala s tím, že obchod přestal přijímat karty

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.