Aukce dříví v Chropyni přilákala 17 úspěšných dražitelů, o dva méně než minule
Chropyně (Kroměřížsko) 19. března (ČTK) – Do aukce cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku se v uplynulých dnech zapojilo 17 úspěšných dražitelů. Ve srovnání s předchozí dražbou, která se uskutečnila v lednu v Holešově na Kroměřížsku, jich bylo o dva méně. ČTK to dnes sdělila mluvčí pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Lenka Volfová. Aukci podnik pořádal posedmé, letos podruhé.
Dražby se zúčastnilo 25 dodavatelů, kteří zájemcům nabídli 12 druhů dřevin o objemu 1888 metrů krychlových. "Nejvíce zastoupenou dřevinou byl i na této aukci dub s celkovým objemem 1232 metrů krychlových. Nejvyšší jednotkové ceny dosáhl dub letní s cenou 38.584 korun za metr krychlový. Dražitel z Moravy nabídl za výřez o objemu 4,31 metru krychlových částku 201.219 korun," řekla mluvčí.
Kromě několika druhů dubů bylo v nabídce i dříví z modřínu, jasanu, ořešáku, jilmu, topolu, smrku, jerlínu, akátu, třešně a javoru. Celkový výnos dražby pro všechny zúčastněné vlastníky lesů dosáhl přibližně 20 milionů korun bez DPH. Zástupci ALSOL jsou s jejím výsledkem spokojeni. "Aukce cenných sortimentů potvrzují stabilní poptávku po kvalitním dříví z českých lesů a jsme hrdí, že jsme v letošním roce zaznamenali rekordní ceny v historii českých aukcí cenných sortimentů dříví," uvedl jednatel podniku Arnošt Buček.
Další aukce plánuje ALSOL na začátek roku 2025 opět na Kroměřížsku. "Kvalitní dříví se těží v zimním období, především protože obsahuje méně mízy a vody," uvedla Volfová.
Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z České republiky i ze zahraničí. České dříví nachází využití ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Výtěžek z dražby využijí ALSOL pro další rozvoj lesů a majetku, který mají ve správě. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42.000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.
chv dr
Oběti je třeba pomoci a agresora zastavit, řekla Čaputová k válce na Ukrajině
Bratislava 19. března (zpravodaj ČTK) - Oběti je třeba poskytnout pomoc a vůči agresorovi je třeba se chovat tak, aby nemohl pokračovat, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k válce na Ukrajině, která se už přes dva roky brání ruské vojenské invazi.
"Všichni chceme mír, ale jen voláním se ho dosáhnout nepodaří. Pokud se má Ukrajina posadit za jednací stůl, musí tam usednout silná," uvedla Čaputová v projevu na konferenci o zahraniční politice Slovenska.
Myšlenku nastolení míru v konfliktu na Ukrajině prosazují na Slovensku například premiér Robert Fico, jakož i šéf parlamentu a favorit nadcházejících prezidentských voleb Peter Pellegrini. Ti ale neuvedli, jak si dosažení míru představují. Nynější Ficova vláda po nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob.
"Je nevyhnutelné mít na paměti, že Ukrajina se brání. Rusko je agresor. Oběti se má pomoci, a ne se k ní obrátit zády. Toto je souboj o univerzální hodnoty, které se týkají i Slovenska," uvedla Čaputová.
Hlava slovenského státu nepřímo kritizovala vládní politiky za jejich vyjádření v souvislosti s Ukrajinou. Podle ní o co vstřícnější jsou tyto výroky k Rusku, o to tvrdší jsou ke spojencům Slovenska, byť ti pomáhají chránit bezpečnost této středoevropské země.
Například slovenský premiér Fico opakovaně tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny nefunguje.
"Polarizace a fragmentace naší společnosti už není omezena jen na domácí témata, ale štěpení probíhá i na zahraničněpolitické ose," uvedla Čaputová. Dodala, že na Slovensku se sociální média stala hlavní platformou pro šíření dezinformací a propagandy, a to ve větším rozsahu než ve srovnatelných zemích.
Podle slovenské prezidentky v nadcházejících evropských volbách hrozí ještě větší posílení extremismu a populismu, což může oslabit ochotu přijímat v EU potřebná opatření.
Adrian Bobok mka