Nastal čas na snížení úrokových sazeb, řekl šéf americké centrální banky
Jackson Hole (USA) 23. srpna (ČTK) - Podle šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella už nastal čas na snížení úrokových sazeb. Rizika zvyšování inflace podle něj klesla, zatímco rizika poklesu zaměstnanosti se zvýšila. Powell to řekl v projevu na každoročním sympoziu centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole.
'Nestojíme o další ochlazování podmínek na trhu práce, ani ho nevítáme. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom podpořili silný trh práce při dalším postupu k cenové stabilitě,' řekl Powell. 'S přiměřeným omezením restriktivní politiky máme dobrý důvod se domnívat, že se ekonomika dostane zpět k dvouprocentní inflaci a zároveň dokáže udržet silný trh práce,' dodal.
Powell následně uvedl, že měnová politika se teď musí přizpůsobit vývoji ekonomické situace. Zdůraznil, že poslední roky byly mimořádné především kvůli bezprecedentní globální pandemii. 'Pandemická ekonomika se ukázala být nepodobná jakékoliv jiné, z tohoto výjimečného období se musíme ještě hodně poučit,' dodal.
Šéf Fedu se také přihlásil k závazku revidovat zásady měnové politiky každých pět let a změny provádět na základě důkladného veřejného přezkumu. 'Až tento proces koncem letošního roku zahájíme, budeme otevřeni kritice a novým nápadům. Zároveň zachováme silné stránky našeho rámce,' řekl Powell.
Projev na sympoziu v Jackson Hole analytici i ekonomové pozorně sledují právě proto, že trh čekal, zda Powell naznačí snížení sazeb. Investoři vedle toho čekali na náznaky také ohledně rozsahu zářijového snížení úroků, případně zda Fed plánuje ve snižování sazeb pokračovat na každém dalším zasedání před koncem roku.
'Tempo snižování sazeb bude záviset na příchozích údajích, vývoji výhledu a na rovnováze rizik,' řekl dnes k těmto tématům Powell.
boz spr
Moody's: Nejvíce firem v ruském vlastnictví v EU je zaregistrováno v Česku
Varšava/Praha 22. srpna (ČTK) - V červenci působilo v zemích Evropské unie zhruba 45.000 firem, ve kterých měli více než 40procentní podíl přímo či nepřímo ruské společnosti nebo lidé s dvojím občanstvím. Z toho 12.400 jich bylo zaregistrováno v České republice, což je nejvíce ze všech zemí sedmadvacítky. Následuje Bulharsko s 9500, Německo s 4200, Lotyšsko s 3300 a Itálie s 2500 takovými podniky. S odkazem na údaje ratingové agentury Moody's to napsal server polského deníku Rzeczpospolita.
Moody's upozorňuje, že banky a finanční instituce v těchto zemích musejí věnovat zvláštní pozornost transakcím, které tyto firmy provádějí, a hlásit je příslušným orgánům. Podle rozhodnutí Evropské komise (EK) musejí úvěrové a finanční instituce v EU od letošního července splňovat nové požadavky na hlášení finančních transakcí ruských občanů.
Opatření je součástí dvanáctého balíčku sankcí EU vůči Rusku. Cílem je lépe posuzovat možné porušování sankcí a zmapovat zdroje příjmů Ruska. Členské státy EU mají za úkol nahlášené informace vyhodnocovat a zjišťovat případné porušování nebo obcházení sankcí. Západní státy zavedly proti Rusku sankce za jeho invazi na Ukrajinu z února 2022.
České ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na dotaz ČTK uvedlo, že situaci kvůli ekonomické bezpečnosti dlouhodobě monitoruje. "V případech, kdy dochází k transakcím, ze kterých by mohlo plynout bezpečnostní riziko pro ČR, MPO investice prověřuje," sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Marek Vošahlík.
Například banky mají povinnost úřadům nahlašovat všechny převody z unie do třetích zemí, pokud přesáhnou 100.000 eur (2,5 milionu Kč) a provádějí je společnosti, v nichž ruské právnické a fyzické osoby drží více než 40 procent kapitálu. Jde o všechny typy převodů prováděných příslušnými společnostmi s ruským vlastníkem, které opouštějí jurisdikci EU, respektive členských států. Opatření se týká všech typů transakcí bez ohledu na měnu.
Pracovní skupina poradců pro zahraniční vztahy RELEX, což je orgán, který spadá pod Radu EU, v červenci upravila kritéria pro určení vlastnictví a kontroly společností s ruským kapitálem. Dříve se mělo za to, že sankcionovaná osoba má kontrolu nad firmou, pokud ovládá více než polovinu jejího kapitálu. Teď stačí, aby vlastnila 40 procent kapitálu společnosti. Podobné pravidlo má Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí, píše polský list.
Pozorovatelé se domnívají, že EU pravidla zpřísnila, protože někteří vlastníci firem se jim přizpůsobili. Evropská komise přezkoumá fungování nových opatření letos v prosinci.
str dto vjn spr
DALŠÍ ZPRÁVY