Fed úroky nezměnil, letos dále očekává jejich snížení o 0,75 procentního bodu
Washington 20. března (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již pátou seanci za sebou. Letos stále očekává jejich snížení o nejméně 0,75 procentního bodu.
V prohlášení Fed uvedl, že inflace zůstává 'zvýšená'. Podle nové prognózy by jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, měla do konce roku 2024 zpomalit na 2,6 procenta. V prosinci centrální banka očekávala pokles na 2,4 procenta.
Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že inflace se od svého vrcholu značně ochladila. Dodal ale, že 'je stále příliš vysoká, pokrok v jejím snižování není zaručený a cesta vpřed je nejistá'.
Riziko spojené s rozhodnutím o měnové politice má podle něj dvě nepříznivé strany. 'Pokud bychom ji uvolnili příliš nebo příliš brzy, mohli bychom být svědky návratu inflace. A pokud ji uvolníme příliš pozdě, mohlo by to zbytečně poškodit zaměstnanost,' dodal Powell.
Snížení základní úrokové sazby o nejméně 0,75 procentního bodu předpokládá deset z 19 zástupců měnového výboru. V prosinci se tak vyjádřilo 11 z nich.
Fed nicméně zlepšil svůj výhled růstu americké ekonomiky, která podle aktuálních projekcí letos poroste tempem 2,1 procenta. V prosinci centrální banka počítala s tím, že vzroste o 1,4 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla na konci roku dosáhnout čtyř procent, což je méně než 4,1 procenta očekávaných v prosinci. V únoru míra nezaměstnanosti překvapivě vzrostla na 3,9 procenta, zatímco v předchozích třech měsících se držela na 3,7 procenta.
'Ponechání sazeb na stávající úrovni trh nepřekvapilo. K prvnímu snížení by podle odhadu trhu mohlo dojít se 60procentní pravděpodobností na červnovém zasedání,' uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.
'Nová inflační data z USA za únor (...) potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. (...) Dlouho vyhlížené snižování se tak opět o trochu vzdaluje. Je otázka, jestli se ho dočkáme ještě v první půlce letošního roku. Čekají nás ještě zasedání v květnu a červnu, ale i tam je v současnosti největší pravděpodobnost, že Fed se sazbami hýbat nebude,' konstatoval analytik Portu Lukáš Raška.
Fed zahájil nynější cyklus zvyšování úroků s cílem dostat inflaci pod kontrolu předloni v březnu. Naposledy centrální banka úroky zvedla loni v červenci.
lsk mka
ČNB snížila úrokovou sazbu na 5,75 pct., experti čekají zlevnění úvěrů
Praha 20. března (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Dva ze sedmi členů bankovní rady navrhovali pokles sazby až na 5,5 procenta. Výsledek jednání odpovídal očekáváním analytiků. Podle nich je ČNB obezřetná zejména kvůli vyššímu růstu cen služeb a slabšímu kurzu koruny, přestože inflace v únoru klesla na dvouprocentní cíl centrální banky. Snížení sazeb podle expertů povede k dalšímu poklesu úroků tuzemských bank u vkladů i úvěrů, způsobí také růst cen nemovitostí.
Uvolňování měnové politiky zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu.
Vývoj ekonomiky a inflace by opodstatňoval ještě výraznější pokles sazeb, míní analytik Komerční banky Martin Gürtler. 'ČNB zvolila opatrnější přístup k uvolňování měnové politiky, patrně z důvodu obav z dalšího oslabení koruny a také ze stále zvýšené inflace u služeb,' uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Vývoj měnového kurzu bankovní rada při svém rozhodování velmi zvažovala, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. 'Pokud by dál oslabovala, je to něco, co bychom neradi viděli, protože další oslabení není konzistentní s tím, abychom udrželi nízkou inflaci,' řekl.
Připomněl také další proinflační rizika, jako je rychlejší růst cen služeb, rychlé oživení úvěrového a hypotečního trhu nebo přehnané mzdové požadavky. Při naplnění rizik by se inflace podle něj mohla odpoutat od dvouprocentního cíle a přiblížit se ke třem procentům. Bankovní rada proto bude k dalšímu snižování sazeb přistupovat opatrně. Nová rovnovážná sazba podle Michla bude vyšší než před pandemií covidu-19, první detailní analýzu o její výši by bankovní rada měla mít v květnu.
Koruna dnes po Michlově komentáři zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posílila o osm haléřů na 25,20 Kč/EUR, k dolaru o šest haléřů na 23,22 Kč/USD.
Seidler očekává, že v návaznosti na snížení základní sazby ČNB budou klesat i úroky korporátních úvěrů i úrokové sazby u vkladů. Pro hypoteční sazby dnešní rozhodnutí centrální banky potvrzuje nastolený trend a očekávání trhu, které je už vidět na tržních sazbách delších splatností, uvedl Seidler. Krok ČNB podle něj zapadá do dlouhodobějších očekávání a zahájený pokles hypotečních sazeb tak bude pokračovat, ačkoli delší sazby od poloviny března mírně rostou. V únoru se průměrná hypoteční sazba snížila o dvě desetiny procenta a dostala se na 5,36 procenta.
Zlevnění hypoték povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech, uvedl ředitel a zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch. Podle něj se to projeví v růstu cen nemovitostí.
str rot