Muzeum nechalo pro sběratele vyrobit věrné kopie Věstonické venuše
Brno 1. listopadu (ČTK) - Moravské zemské muzeum nechalo zhotovit 50 věrných kopií Věstonické venuše, jednoho z nejvýznamnějších archeologických nálezů Evropy. Výrobní postup ladil sochař Jiří Pec s pracovníky muzea asi rok. Cílem bylo to, aby kopie nejen vypadala jako originál, ale měla také podobnou váhu, povrchovou úpravu a barvu, popsal dnes Pec novinářům. Plastová venuše by byla příliš lehká, proto vznikl speciální materiál.
Kurátor Petr Neruda zároveň nechtěl dopustit poškození venuše, například při vytváření odlévací formy. Pomohly CT snímky originálu, na základě kterých vznikl 3D tiskem prototyp. Teprve podle něj se vytvářely formy k odlévání kopií. Každá z nich má své pořadové číslo.
Velkou pozornost věnoval Pec také použitému materiálu. "Směs se složením, barevností i váhou velmi blíží originálu, nebylo jednoduché ji vyladit. Nakonec se to ale podařilo a vznikla tak tajná receptura na výrobu Věstonické venuše," uvedl Pec.
K výrobě kopií motivoval pracovníky muzea trvalý zájem o suvenýry s motivem venuše, které však často nejsou dostatečně věrné a reprezentativní. Na první šarži 50 kopií, které lze zakoupit jen v Pavilonu Anthropos, si muzeum ověří poptávku mezi sběrateli. Poté případně vyrobí další kopie. Cena činí 690 korun.
Originál venuše si lidé mohou nyní prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Anthroposu. Zůstane tam do února, přestože se předpokládalo její dřívější navrácení do depozitáře.
"Věstonická venuše, tak jak je nyní uložena v etuji v bezpečnostní vitríně, má všechno, co potřebuje, je o ni dobře postaráno," konstatoval Neruda.
Věstonická venuše, figura ženy, je nejstarším uměleckým předmětem z keramiky na světě. Vznikla v období lovců mamutů starší doby kamenné. Je stará asi 27.000 až 29.000 let.
tmd gcm
Ukrajina bude potřebovat podporu dlouho po možném vytlačení Rusů, napsal Fiala
Brusel 31. října (zpravodaj ČTK) - Aktuální zprávy z fronty na Ukrajině vyvolávají naděje ohledně blížící se porážky ruských vojsk, ovšem ani po jejich vytlačení by krize spojená s válkou zdaleka nebyla u konce. V komentáři pro bruselský web Politico to dnes napsal český premiér Petr Fiala. Západ se podle něj musí ve věci angažovat roky, ve snaze odvrátit vznik "permanentní hrozby" na hranici Evropy.
"Bez svobodné Ukrajiny není svobodné Evropy," uvedl předseda vlády. Osud Ukrajiny je podle něj úzce spjatý s "mezinárodním řádem", a Evropská unie proto musí stát po jejím boku v boji proti ruské okupaci. "Zničí-li Rusko Ukrajinu, jsme to my, střední a východní Evropa, kdo je hned za ní a čeká, že bude dalším terčem útoku," napsal Fiala.
Jeho komentář vyšel těsně před návštěvou české vlády v Kyjevě, jejímž hlavním bodem je společné jednání s ukrajinskými ministry. Tématem je mimo jiné poválečná obnova Ukrajiny, na níž se připravuje nejen EU, zatímco Rusové v posledních týdnech na východě země ztrácí území obsazená po spuštění invaze v únoru.
"Zprávy z fronty nám dávají naději, že se konflikt vyvíjí tak, jak jsme všichni doufali," uvedl Fiala. "Ovšem až (Ukrajinci) konečně vytlačí ruské okupanty ze své země... krize bude bohužel stále daleko od konce," dodává.
Zajistit stabilitu, spravedlnost a obnovu Ukrajiny podle premiéra nebude o nic menší výzvou než vítězství na bojišti. "Hlavním úkolem mezinárodního společenství pak bude najít řešení, které zajistí skutečný mír, a nedopustit zamrzlý nebo doutnající konflikt na hranicích Evropy, který by představoval permanentní hrozbu," napsal Fiala. Podpora Ukrajiny podle něj musí pokračovat měsíce a roky, i za situace, že se boje uklidní a pozornost "západního světa" se obrátí k jiným problémům.
Apel českého premiéra je dalším příspěvkem do polemik o tom, že podpora Ukrajiny ze strany Západu by mohla pod tíhou domácích ekonomických problémů slábnout. Ke spekulacím přispívá i politický vývoj ve Spojených státech, kde se po listopadových volbách pravděpodobně vrátí k moci v Kongresu Republikánská strana se zdrženlivějším postojem k další pomoci. Špičky EU mezitím trvají na tom, že budou Ukrajinu finančně i jinak podporovat "tak dlouho, jak to bude třeba".
lex jrm