ČNB v souladu s očekáváním trhu nechala úrokovou sazbu na čtyřech procentech
Praha 19. prosince (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes po roce přerušila uvolňování měnové politiky, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech. Návrh podpořilo pět ze sedmi členů rady, dva usilovali o další snížení sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl označil za hlavní argument pro pozastavení poklesu sazeb setrvalou inflaci zejména u služeb. Podle analytiků bylo rozhodnutí ČNB očekávané a finanční trh na něj reagoval minimálně. Úročení hypoték dnešní rozhodnutí ČNB podle expertů bezprostředně neovlivní.
"Proces dezinflace zejména v sektoru služeb není dokončen. Z těchto důvodů se bankovní rada rozhodla proces snižování sazeb prozatím pozastavit. Cílem je, aby celková inflace byla dlouhodobě stabilizována poblíž dvouprocentního cíle (ČNB)," zdůvodnil Michl dnešní rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dva členové bankovní rady, kteří navrhovali pokles sazeb, podle něj argumentovali slabším hospodářským vývojem v zahraničí, který se může přelít i do české ekonomiky.
"Bankovní rada ČNB dnes vyhodnotila potenciální riziko dalších inflačních tlaků spojených se snížením sazeb o 0,25 bodu jako silnější kartu, než jsou možné stimuly pro ekonomický růst. Vzhledem ke stále častějším hlasům z bankovní rady, že prozatím nemáme nad inflací zcela vyhráno, se dalo očekávat, že převládne tento konzervativní opatrnostní přístup a snaha neudělat unáhlené rozhodnutí," uvedl analytik PwC Dominik Kohut.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka české ekonomice rizika z prodlení při uvolňování měnové politiky nehrozí. "Hlavním problémem tuzemských firem nejsou sazby, ale nedostatek zakázek na domácím i zahraničním trhu," uvedl.
K příštímu jednání o nastavení úrokových sazeb Michl řekl, že si bankovní rada "nechává všechny dveře otevřené". Podle něj je pravděpodobné, že se bude rozhodovat mezi ponecháním sazeb na čtyřech procentech a jejich snížením. Guvernér ale zdůraznil, že se rozhodování bude opírat o nová data o vývoji hospodářství a o novou makroekonomickou prognózu.
Analytici v příštím roce očekávají obnovení poklesu úrokových sazeb, rozcházejí se ale v očekávání toho, kdy se ČNB k jejich poklesu vrátí.Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka bude rychlost snižování sazeb záviset i na kurzu koruny. "Slabší koruna bude zvyšovat pravděpodobnost, že ČNB bude úrokové sazby snižovat pozvolnějším tempem. A naopak silnější koruna může ČNB nutit snižovat úrokové sazby rychleji," uvedl Novák.
Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová ČTK řekla, že bezprostřední snížení úroků u hypotečních úvěrů nelze po dnešním rozhodnutí bankovní rady ČNB očekávat. "Banky si drží své marže a do konce roku nepřijdou s nějakým výrazným snížením," uvedla. Dodala, že případné zlevnění hypoték lze čekat až v prvním čtvrtletí 2025. "Průměrná sazba se dostala pod pětiprocentní hranici. V novém roce by se mohla dostat na hranici čtyř procent," doplnila Vaisová. Zlevnění hypoték až ke třem procentům ale zatím považuje za nereálné.
str ptd
Přerušení poklesu úrokových sazeb bylo podle analytiků očekávané
Praha 19. prosince (ČTK) - Přerušení poklesu základní úrokové sazby, o kterém dnes rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB), bylo podle analytiků očekávané a finanční trhy na něj reagovaly jen minimálně. Odborníci, které ČTK oslovila, ale předpokládají, že v příštím roce se bankovní rada ke snižování základní úrokové sazby vrátí. Rozcházejí se však v očekávání, jak rychle bude uvolňování měnové politiky postupovat. Úročení hypoték dnešní rozhodnutí bankovní rady podle analytiků bezprostředně neovlivní.
"Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala sazby na stávající úrovni. Rozhodnutí bankovní rady se podle mého názoru opírá o hrozbu vyšší inflace, která by mohla pramenit z vyššího než očekávaného růstu mezd. Spotřeba domácností navíc nijak neoslabuje, což podporuje inflaci ve službách v růstu. Právě tato inflace se z pohledu centrální banky krotí hůře," řekl analytik XTB Tomáš Cverna. Doplnil, že koruna na ponechání základní úrokové sazby na čtyřech procentech reagovala nepatrným posílením vůči euru.
"Bankovní rada ČNB dnes vyhodnotila potenciální riziko dalších inflačních tlaků spojených se snížením sazeb o 0,25 bodu jako silnější kartu, než jsou možné stimuly pro ekonomický růst. Vzhledem ke stále častějším hlasům z bankovní rady, že prozatím nemáme nad inflací zcela vyhráno, se dalo očekávat, že převládne tento konzervativní opatrnostní přístup a snaha neudělat unáhlené rozhodnutí," uvedl analytik PwC Dominik Kohut.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka ČNB finanční trhy nezaskočila, protože svůj záměr dávala předem najevo. "Ponecháním sazeb získává ČNB čas na vyhodnocení dosavadního výrazného uvolnění měnové politiky a dává tím i šanci koruně udržet se na současné silnější úrovni. Inflace není stále uzavřenou kapitolou, a tak je rozhodnutí ČNB naprosto pochopitelné. Ve službách stále rostou ceny o více než pět procent a zatím není ani jisté, jak budou vypadat nové ceníky pro rok 2025," uvedl.
České ekonomice rizika z prodlení při uvolňování měnové politiky podle Dufka nehrozí. "Hlavním problémem tuzemských firem nejsou sazby, ale nedostatek zakázek na domácím i zahraničním trhu," upozornil.
Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová ČTK řekla, že bezprostřední snížení úroků u hypotečních úvěrů nelze po dnešním rozhodnutí bankovní rady ČNB očekávat. "Banky si drží své marže a do konce roku nepřijdou s nějakým výrazným snížením," uvedla s tím, že případné zlevnění hypoték lze čekat až v prvním čtvrtletí 2025. "Průměrná sazba se dostala pod pětiprocentní hranici. V novém roce by se mohla dostat na hranici čtyř procent," doplnila Vaisová. Zlevnění hypoték až ke třem procentům ale zatím považuje za nereálné.
V příštím roce očekávají analytici obnovení poklesu základní úrokové sazby. "Prostor pro pokles úroků ČNB v roce 2025 by se měl vytvořit díky předpokládanému směřování inflace k úrovni dvouprocentního cíle, přičemž meziroční inflace klesne podle našeho názoru přechodně i pod dvouprocentní úroveň. Obdobně prostor pro další uvolňování měnových podmínek v české ekonomice by měla vytvořit také politika Evropské centrální banky," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Odborníci se rozcházejí v otázce načasování dalšího snižování sazeb. Podle Jáče by další pokles mohl přijít už v únoru, stejný názor má i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil nebo analytik Komerční banky Jaromír Gec. Naopak Cverna předpokládá, že přestávka v uvolňování měnové politiky bude delší. "Myslím si, že ČNB v příštím roce nebude se snižováním sazeb spěchat, a tak je možné, že tady s námi dvoutýdenní repo sazba na úrovni čtyř procent bude delší dobu," uvedl.
str snm mha