Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou svěcení emigruje do Česka
Moskva 16. října (ČTK) - Disidentský pravoslavný duchovní a bloger Andrej Kurajev, kterého moskevský patriarcha Kirill zbavil svěcení, oznámil, že opustil Rusko a odjel do Prahy, kde prožil dětství a kde hodlá pokračovat v psaní a v přednáškách. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na vyjádření samotného Kurajeva na sociální síti.
Kurajev se svého času zastal členek feministické skupiny Pussy Riot, uvězněných za výtržnost poté, co v předvečer předminulých prezidentských voleb v hlavním pravoslavném chrámu země zazpívaly "punkovou modlitbu" k Bohorodičce, v níž vyzývaly, aby vyhnala Vladimira Putina. Na rozdíl od oficiální linie církve i názoru mnoha věřících si Kurajev stál za názorem, že jeho náboženská organizace má příležitost se ukázat jako milosrdná, dívkám odpustit a nepožadovat přísný trest.
"Rozhodl jsem se nepodobat se hrdinovi anekdoty, který zahynul poté, co třikrát odmítl nastoupit do záchranného vrtulníku," uvedl Kurajev. Emigraci podle něj předcházelo půldruhého roku rozmýšlení a váhání. Řekl, že ale nechce vysvětlovat všechny důvody. "Pokud Prozřetelnost nabízí možnost, po které touží mnozí a která je mnohým nedostupná, stojí za to ji přijmout," napsal.
Vysvětlil, že jeho "moskevský svět" je zničený a že se chce vrátit do Prahy, kde prožil dětství a jeho rodiče nejlepší léta svého života a kde má dodnes spolužáky. Psát, kázat a přednášet bylo v Rusku čím dál těžší, a tak jde o "pracovní migraci" do Evropy. Uvedl, že doufá, že půjde jen o "sezonní" emigraci, a že nepomýšlí na to, že by se v Česku usadil. Zatím se chce odstřihnout od života v Rusku, kde vládne "nesesaditelný regent", tedy prezident Putin.
TASS připomněl, že církevní soud proti Kurajevovi zakročil proto, že ve svém blogu údajně hanobil jednoho zesnulého preláta a rouhal se proti církvi. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, nejprve potvrdil rozhodnutí o zbavení Kurajeva duchovní hodnosti, ale uložil mu období pokání, aby se vrátil na cestu církve. V dubnu patriarcha zbavil Kurajeva svěcení s tím, že v daném období "ani slovy ani skutky" žádné pokání neprojevil a neukončil "destruktivní činnost".
Kurajev jako pravoslavný misionář a teolog svého času organizoval demonstraci proti katolickým Vánocům či proti ruskému turné zpěvačky Madonny. Moskevský soud mu loni v létě uložil pokutu za "diskreditaci armády", což bývá trest za kritiku války Ruska proti Ukrajině.
msk jrm
Tisk: Izrael zmírnil pravidla držení zbraní, za týden o ně požádalo 41.000 lidí
Jeruzalém 16. října (ČTK) - Izraelský parlament dnes schválil opatření, které zmírňuje podmínky pro získání povolení k držení zbraní pro Izraelce. Informoval o tom deník Haarec. Opatření souvisí s válkou, kterou vede Izrael s palestinským hnutím Hamás od 7. října, kdy toto radikální islamistické hnutí napadlo Izrael. Od 7. října už bylo v Izraeli podáno 41.000 žádostí o zbrojní pas. Izraelská policie dnes mimo to oznámila, že začne vyzbrojovat další civilisty, aby urychlila reakci na útoky a krizové situace.
Opatření, které dnes schválil izraelský parlament a které má platit od úterý, umožní, aby zbrojní průkaz dostal Izraelec ve věku 21 let a starší, který sloužil rok jako voják nebo absolvoval alespoň dva roky vojenské služby. V případě žen stačí rok vojenské či civilní služby. Podle dosavadních pravidel mohl dostat zbrojní průkaz jen ten, kdo dokončil vojenskou či civilní službu v armádě. Nový předpis také rozšiřuje podmínky pro držení zbraní i pro aktivní dobrovolníky u policie či v záchranných složkách, napsal Haarec.
Nová pravidla měla podle původního návrhu platit rok. Válečný kabinet, který vznikl minulý týden, je ale schválil jako stálé opatření.
Vojenská služba v Izraeli je povinná pro většinu Izraelců po dovršení 18 let věku. Muži musejí sloužit 32 měsíců, ženy 24. Většinu z nich pak může stát povolat jako záložníky až do jejich 40 let, ve výjimečných nouzových situacích i ve vyšším věku. V době války bojují po boku profesionálních vojáků.
Už tři dny po bezprecedentním a rozsáhlém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října oznámil izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir, že začne vyzbrojovat izraelské dobrovolníky v pohraničí a ve smíšených izraelsko-arabských městech, hovořil o 10.000 útočných puškách. Kromě toho dobrovolníci obdrží helmy a neprůstřelné vesty.
Policejní šéf Kobi Šabtaj a ministr Ben Gvir později oznámili, že "se rozhodli rozšířit jednotky pro reakci na mimořádné události působící pod záštitou policie na všechna města", uvádí se ve společném prohlášení. Těchto "347 nových jednotek" bude tvořeno "13.200 civilisty, kteří se dobrovolně přihlásí k policii, budou zapsáni a dostanou zbraň a ochranné vybavení", řekl zdroj agentuře AFP.
ban nob jrm