UNESCO: Umělá inteligence by mohla šířit falešné informace o holokaustu
Washington 18. června (ČTK) - Umělá inteligence (AI) by mohla vést k šíření nepravdivých a zavádějících tvrzení o holokaustu na internetu. Buď kvůli chybám v programech, nebo kvůli tomu, že popírači systematického pronásledování a hromadného vyvražďování Židů nacisty budou AI využívat ke zpochybňování těchto skutečností. K tomuto závěru dospěla v dnes zveřejněné zprávě Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), napsala agentura AP.
Jednou z největších obav je, že umělá inteligence bude využita k vytváření takzvaných deepfake - zdánlivě reálných, umělou inteligencí vytvořených obrazů, zvuků nebo videí, které se nezakládají na pravdě - o holokaustu. To by mohlo vést k nárůstu antisemitismu a nepochopení klíčového momentu dějin 20. století, uvádí UNESCO.
Některé programy s podporou umělé inteligence podle zprávy umožňují uživatelům komunikovat se simulovanými historickými postavami, včetně nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
"Pokud dovolíme, aby byla hrůzná fakta o holokaustu rozmělňována, zkreslována nebo falšována nezodpovědným používáním umělé inteligence, riskujeme explozivní šíření antisemitismu a postupné snižování našeho porozumění příčinám a důsledkům těchto zvěrstev," uvedla šéfka UNESCO Audrey Azoulayová v prohlášení.
Rozsáhlé využívání umělé inteligence na pomoc při vzdělávání, výzkumu a psaní zvyšuje pravděpodobnost, že nespolehlivé údaje umělé inteligence mohou zvýšit nepochopení veřejnosti ohledně holokaustu, a to i neúmyslné. Programy umělé inteligence, jejichž chápání světa je založeno na omezených zdrojích, mohou také při dotazu na holokaust vracet neúplné nebo zavádějící odpovědi.
Zpráva UNESCO vyzvala technologické společnosti, aby stanovily etická pravidla pro vývoj a používání umělé inteligence, aby se snížila pravděpodobnost nespolehlivých informací a aby se zabránilo lidem využívat jejich programy k podpoře násilí a šíření lží o holokaustu.
Zpráva byla zveřejněna ve spolupráci se Světovým židovským kongresem.
ban mka
Pieta v Resslově ulici připomněla hrdinství československých výsadkářů
Praha 18. června (ČTK) - Desítky lidí si dnes u pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici připomněly památku sedmi československých parašutistů, kteří se tam skrývali po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a před 82 lety po boji s nacistickou přesilou zemřeli. Tradiční piety se zúčastnili politici, vojáci, veteráni, zahraniční diplomaté i veřejnost. Účastníci dnešní akce zdůraznili, že je potřeba si statečnost a oběť výsadkářů i jejich spolupracovníků připomínat i v dnešní době.
V kostele 18. června 1942 zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Pietu zahájily slovenská a česká hymna. Za doprovodu vojenské hudby poté položili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) a další představitelé státu, armády či města věnce a květiny u okna krypty, která dodnes nese stopy tehdejších bojů československých vojáků s gestapem.
'Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy! - Těmito slovy odpověděli výsadkáři na výzvu, aby se vzdali a složili zbraně. Sedm statečných mužů čelilo stonásobné přesile, a přesto se nevzdali. Jejich hrdinský čin je třeba si neustále připomínat. Položili život za hodnoty jako svoboda, demokracie. Stali se symbolem boje s tyranií,' uvedl Šalomoun.
Parašutisté výsadku Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli Čech Kubiš a Slovák Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy převelen, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942 v zatáčce v Kobylisích. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.
Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Kubiš s Gabčíkem a dalšími parašutisty se v pravoslavném chrámu v centru Prahy skrývali tři týdny. Jejich úkryt nakonec objevilo gestapo kvůli zradě jednoho z výsadkářů Karla Čurdy.
Atentát na nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu je považován za největší čin evropského domácího odboje během druhé světové války. Přispěl k poválečnému obnovení Československa a k tomu, že se mohlo zařadit mezi vítězné státy.
puz abz rot