Do Olomouce zamíří na Dizajntrh přes 100 designérů, řemeslníků či umělců
Olomouc 20. listopadu (ČTK) - Do Olomouce zamíří o víkendu více než 100 designérů, umělců či řemeslníků na tradiční přehlídku s názvem Dizajntrh. V prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého představí nejen regionální tvůrci svou módu, šperky, hračky, dekorace nebo papírenské produkty. Akce je součástí druhého ročníku olomouckého festivalu Design Days, doprovodí ji také řada workshopů či tvůrčích dílen, sdělila ČTK mluvčí Dizajntrhu Lucie Růžičková. Akci s tradicí od roku 2016 každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků.
Svou tvorbu představí podle stránek Dizajntrhu 105 tvůrců. Do konviktu přivezou své ručně vyráběné šperky, designovou módu, keramiku, voňavé svíčky, přírodní kosmetiku, dětské hračky i delikatesy. "Jsme moc rády, že i přes loňskou pauzu zájem prodejců nikterak neklesl a podařilo se nám opět sestavit velmi pestrou nabídku. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečné lokální i přespolní produkty, které jinde nenajdou," uvedla ředitelka akce Anna Jánská.
Součástí Dizajntrhu bude i doprovodný program. V sobotu i neděli připravili pořadatelé pro návštěvníky workshopy, které přiblíží návštěvníkům tradiční i moderní řemesla. "Mezi lákadla v oblasti výrobních dílen patří upcyklace formou moderní výšivky a využívání zbytků papíru, výroba hraček, tvorba macramé závěsů, výroba přírodních parfémů nebo výroba fermentované zeleniny, což svým způsobem považujeme také za design," uvedla koordinátorka doprovodného programu Marie Hanušová. Pro děti je připraveno čtení pohádek nebo tradiční herní centrum v Podkroví, do kterého se letos vrátí legendární autodráha.
Do programu Dizajntrhu se letos dostávají také některá nová témata z kulturního a kreativního průmyslu. Mezi vystavujícími tak zájemci najdou například charitativní projekt Dobrodruhá, stánek sdílené Olomoucké dílny nebo prezentační expozici s ukázkou tvorby mistrů tradiční lidové kultury, které sdružuje Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Olomouckého kraje.
Dizajntrh začal v roce 2016 v Pevnosti poznání, po dvou ročnících se přesunul do Uměleckého centra UP, a to kvůli kapacitě. O prodejní přehlídku nezávislých českých a slovenských designérů, z nichž velká část pochází z regionu, je každoročně velký zájem.
ftv hj
Indický kmen usiluje o navrácení lebek svých předků z Británie
Londýn 20. listopadu (ČTK) - Nágové, kmen ze severovýchodní Indie, usilují o to, aby se lebky jejich předků vrátily z Británie zpátky do země, uvedla stanice BBC. Jejich snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století patřící jejich předkům, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí z nich to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky. Britové kosterní ostatky dostávali formou daru, směnným obchodem nebo je odváželi bez vědomí místních lidí.
Britský obchod se starožitnostmi The Swan at Tetsworth nabízel lebku v aukci jako součást sbírky "pro zvědavé sběratele". Nabízel ji za cenu 3500 liber (okolo 106.000 Kč). Ve sbírce mimo jiné figurovaly i scvrklé hlavy původních jihoamerických obyvatel Chívarů nebo lebky ze západoafrické etnické skupiny Ekojů.
"Bylo pro mě šokující vidět, že lidé i ve 21. století draží lidské ostatky našich předků," řekla Ellen Konyaková, která lebku na seznamu objevila. Ona sama je členkou nadace Fórum Nágů pro usmíření (NFR), jež usiluje o navrácení ostatků lidí z tohoto kmene zpátky do vlasti. V Británii se v současné době nachází až 50.000 předmětů patřící kdysi tomuto etniku.
Lidé zabývající se kulturou Nágů začali proti prodeji lebky okamžitě protestovat. Neiphiu Rio, šéf státu Nágáland, jednoho z domovů tohoto etnika, napsal dopis indickému ministru zahraničí Subrahmanjamu Džajšankarovi, ve kterém označil tuto obchodní transakci za dehumanizující a za pokračování koloniálního násilí vůči indickému lidu.
V reakci na to se aukční dům rozhodl lebku z katalogu stáhnout.
V poslední letech je možné pozorovat, že přístup veřejnosti a odborníků ke shromažďování lidských ostatků z jiných kultur a jejich následné vystavování se mění, podotýká BBC. Řada muzeí je také začala vracet na původní místa.
"Nejde už jen o předměty, které někdo může vlastnit nebo se jich zbavit. Nepředstavují ani zdroj příjmů od turistů, ani exponáty na výstavě, která prezentuje kulturu Nágů jako necivilizovanou. Staly se z nich předměty, které vyvolávají emoce a politické debaty," uvedl odborník na tuto kulturu Alok Kumar Kanungo.
bat nim