V Litvínově se otevřela výstavu obrazů, loutek a masek na téma divočina
Litvínov (Mostecko) 4. července (ČTK) - Na zámku Valdštejnů v Litvínově na Mostecku se dnes otevřela výstava Kabinet divočina aneb svět skrytý za očima. Je plná obrazů s tématem lesa, světelných objektů, loutek a masek. Pro výstavu se spojili tři tvůrci, kteří svými uměleckými výtvory proměnili zámecké prostory v tajuplné lesní zákoutí. Výstavu mohou lidé navštívit do 1. září.
Tvůrcem neobvyklých lamp z papíru a dřeva je Jan Kindl z Karlových Varů. 'Kabinet v názvu výstavy jsme použili proto, že nejsme schopni instalovat vše v takové míře, jak si představujeme. Rádi bychom postupně výstavu doplnili o další fundus, zároveň se tu míchá spousta různých nápadů, objektů, artefaktů,' řekl ČTK Kindl.
V několika místnostech jsou na zdech velké obrazy Romana Hudziece. 'Řada z nich je inspirovaná přírodou na soutoku Vltavy a Labe, kde nyní žiju,' uvedl Hudziec. Na některých najdou návštěvníci různá lesní zákoutí, odrazy stromů ve vodě, další se blíží abstraktní tvorbě. Masky vytvořil Marek Filip z Karlových Varů.
Na výstavě vstoupí lidé mimo jiné do vytvořené lesní kaple s velkým obrazem v pozadí, svítícím srdcem s křížem a zvířaty vytvořenými z papíru, klacků a skutečných zvířecích lebek. Světelné lampy v dalším prostoru evokují různé larvy. 'Nejsou to kopie těch přírodních, ale návštěvníci si mohou představit, co by se z kukel a larev mohlo vylíhnout. Pro inspiraci je tu jeden kolibřík,' řekl Kindl.
Masky na kmenech stromů zaplnily jednu z dalších místností. 'Maska znázorňuje duši stromu. Zprostředkovat má to, že každý strom má duši a celý les je jeden velký živý organismus. Je to vyjádření úcty a respektu k přírodě,' řekl Filip. Masky jsou vykládané kostmi. 'Příprava materiálu je časově náročná, dřevo schne tři až čtyři roky, kosti, které získám od myslivců, musím vyčistit a pak samotná intarzie je velice jemná práce,' uvedl. Každá maska přitom něco symbolizuje. Loutky najdou návštěvníci v poslední místnosti výstavy, kde je také směs obrazů s tématem lesa.
fir gcm
Vývoz vojenského materiálu loni meziročně stoupl o víc než 60 pct. na 48,9 mld.
Praha 4. července (ČTK) - Vývoz vojenského materiálu loni vzrostl o více než 60 procent ve srovnání s rokem 2022 a dosáhl na 48,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za loňský rok, kterou má ČTK k dispozici. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ní udělilo loni 1580 licencí k vývozu vojenského materiálu do 99 zemí v hodnotě téměř 68,2 miliardy korun.
Hodnota dovezeného materiálu loni činila přes 11,5 miliardy korun, což je téměř trojnásobek oproti materiálu za 4,1 miliardy z roku 2022. 'K dovozu vojenského materiálu ze 36 zemí bylo uděleno 633 licencí s hodnotou zboží 35,9 miliardy korun, což je nárůst o 2,6 miliardy korun oproti roku 2022,' stojí ve zprávě.
Nejvíce udělených licencí, konkrétně 262, se loni týkalo vývozu na Ukrajinu, Slovensko (141 licencí), do Polska (86), USA (82), Německa a Turecka (v obou případech 67). Největší hodnotu měl vývoz ve výši 20,2 miliardy na Ukrajinu, která čelí ruské vojenské invazi. Následovalo Nizozemsko s částkou 5,1 miliardy, Bulharsko (4,8 miliardy), Slovensko (1,9 miliardy) a Vietnam (1,9 miliardy).
Vývozy se loni týkaly 98 zemí a dohromady dosáhly na částku 48,9 miliardy korun. Jde o vývozy na základě licencí z minulého roku, ale i předchozích let. Částka loni narostla o více než 60 procent ve srovnání s 29,7 miliardy korun z roku 2022, a je dokonce více než trojnásobná oproti roku 2021, kdy byl vyvezen vojenský materiál v hodnotě bezmála 14,1 miliardy korun, uvedlo ve zprávě ministerstvo.
K dovozu materiálu spojeného s následným vývozem, tzv. brokeringu, bylo loni uděleno 29 licencí v celkové hodnotě dovozu 13,9 miliardy a následného vývozu 17,9 miliardy korun. Na základě brokeringových licencí se loni skutečně dovezl materiál za téměř 1,2 miliardy korun, hodnota následného vývozu činila téměř 1,5 miliardy.
Ke konci loňského roku disponovalo povolením k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem 346 právnických a osm fyzických podnikajících osob. Ve správních řízeních nedostaly povolení mimo jiné k vývozu do Ruska, Běloruska, Íránu, Jižního Súdánu, Severní Koreje, Súdánu, Sýrie, Západní Sahary a Zimbabwe.
O licencích rozhoduje ve správním řízení ministerstvo průmyslu poté, co získá závazná stanoviska od ministerstva zahraničních věcí, ministerstva vnitra a v případě významného vojenského materiálu i ministerstva obrany. Udělení licence mohou zabránit vedle nesplnění zákonných požadavků také zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy ČR, stojí v dokumentu.
jzf str rot