Vývoz vojenského materiálu loni meziročně stoupl o víc než 60 pct. na 48,9 mld.
Praha 4. července (ČTK) - Vývoz vojenského materiálu loni vzrostl o více než 60 procent ve srovnání s rokem 2022 a dosáhl na 48,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za loňský rok, kterou má ČTK k dispozici. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ní udělilo loni 1580 licencí k vývozu vojenského materiálu do 99 zemí v hodnotě téměř 68,2 miliardy korun.
Hodnota dovezeného materiálu loni činila přes 11,5 miliardy korun, což je téměř trojnásobek oproti materiálu za 4,1 miliardy z roku 2022. 'K dovozu vojenského materiálu ze 36 zemí bylo uděleno 633 licencí s hodnotou zboží 35,9 miliardy korun, což je nárůst o 2,6 miliardy korun oproti roku 2022,' stojí ve zprávě.
Nejvíce udělených licencí, konkrétně 262, se loni týkalo vývozu na Ukrajinu, Slovensko (141 licencí), do Polska (86), USA (82), Německa a Turecka (v obou případech 67). Největší hodnotu měl vývoz ve výši 20,2 miliardy na Ukrajinu, která čelí ruské vojenské invazi. Následovalo Nizozemsko s částkou 5,1 miliardy, Bulharsko (4,8 miliardy), Slovensko (1,9 miliardy) a Vietnam (1,9 miliardy).
Vývozy se loni týkaly 98 zemí a dohromady dosáhly na částku 48,9 miliardy korun. Jde o vývozy na základě licencí z minulého roku, ale i předchozích let. Částka loni narostla o více než 60 procent ve srovnání s 29,7 miliardy korun z roku 2022, a je dokonce více než trojnásobná oproti roku 2021, kdy byl vyvezen vojenský materiál v hodnotě bezmála 14,1 miliardy korun, uvedlo ve zprávě ministerstvo.
K dovozu materiálu spojeného s následným vývozem, tzv. brokeringu, bylo loni uděleno 29 licencí v celkové hodnotě dovozu 13,9 miliardy a následného vývozu 17,9 miliardy korun. Na základě brokeringových licencí se loni skutečně dovezl materiál za téměř 1,2 miliardy korun, hodnota následného vývozu činila téměř 1,5 miliardy.
Ke konci loňského roku disponovalo povolením k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem 346 právnických a osm fyzických podnikajících osob. Ve správních řízeních nedostaly povolení mimo jiné k vývozu do Ruska, Běloruska, Íránu, Jižního Súdánu, Severní Koreje, Súdánu, Sýrie, Západní Sahary a Zimbabwe.
O licencích rozhoduje ve správním řízení ministerstvo průmyslu poté, co získá závazná stanoviska od ministerstva zahraničních věcí, ministerstva vnitra a v případě významného vojenského materiálu i ministerstva obrany. Udělení licence mohou zabránit vedle nesplnění zákonných požadavků také zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy ČR, stojí v dokumentu.
jzf str rot
Studenti VUT vystavují v botanické zahradě v Brně 18 soch
Brno 2. července (ČTK) - Studenti Fakulty výtvarných umění VUT v Brně vystavují svá sochařská díla v botanické zahradě v Brně. V sedmém ročníku výstavy nazvané Sochy mezi květy je jich rekordních 18. Zahrada je v otevírací době volně přístupná a výstavu bude hostit do konce září.
Sochy z různých materiálů a různých tvarů jsou umístěné jak volně v exteriéru, tak ve sklenících, do nichž si však musí návštěvník koupit vstupenku. Mezi vystavující patří i Tomáš Medek, jenž studenty při práci vedl s kolegou a vedoucím ateliéru sochařství Michalem Gabrielem. Na výstavu umístil sochu Manifold připomínající Kleinovu láhev. 'Jedná se o dvě koule propojené vnějším nekonečným pláštěm. Vypadá to jako květ nebo plod, takže ve skleníku pěkně sedí,' popsal Medek svou práci ČTK.
Medek s Gabrielem studenty vedli, do organizace výstavy jim však nezasahovali. 'Studenti si výstavu sami organizují, sami se k projektu hlásí a pro někoho je to první výstup na veřejnosti. Vůbec je nekoriguji. Doporučím jim materiál, ale v případě, že se mě rozhodnou vůbec neposlouchat, tak jim vůbec nebráním,' řekl ČTK Gabriel.
Někteří studenti v minulých ročních zjistili, že zvolený materiál byl problematický kvůli tomu, že socha byla vystavena delší dobu v exteriéru. 'Nechat svou práci tři měsíce na sluníčku je zkouška materiálu. Už se nám stalo, že kvůli pobytu na slunci něco popraskalo,' řekl kurátor výstavy a bývalý student Tomáš Zdvořáček. Vyrobit sochu podle Zdvořáčka trvá minimálně jeden semestr, na výstavě se ale najdou i práce, které autoři tvořili až čtyři roky.
Letos Zdvořáček svoji sochu vystavuje podruhé, ale místo usazení na zem ji tentokrát pověsil na strom. 'Jsou vytipovaná určitá místa, kde budou sochy vystaveny. Velký zájem je například o instalaci v jezírku,' řekl Zdvořáček. Letos může zaujmout podle kurátora například socha absolventa Tomáše Pavlackého nazvaná Muž s dítětem, která vznikla čistě digitálně, pouze na základě čísel a rovnic.
Primárně chtějí pořadatelé výstavy vytvořit prostor pro studenty ateliéru, kteří nemají možnost dlouhodobě vystavovat v tak netradičním prostoru. 'Výstava v botanické zahradě je zároveň motivací studentů svou práci dokončit, aby pouze neležela někde v ateliéru,' řekl Zdvořáček.
Adam Krecl mei kš