Sochař Marius Kotrba má v Brně retrospektivu, letos by mu bylo 65 let
Brno 24. září (ČTK) - Dílo sochaře Maria Kotrby, dosud známého hlavně díky monumentálním figurálním plastikám, vystavil Dům umění města Brna. Retrospektiva nazvaná Conditio humana ukazuje i další stránky umělce, který by letos oslavil 65. narozeniny. Kurátoři vybrali obrazy, reliéfy, kresby a třeba i keramiku. Kotrba byl solitér, jeho dílo však mělo evropský význam a snad bude doceněno v mezinárodním měřítku, řekl dnes novinářům kurátor Berthold Ecker. Výstava potrvá do 3. března příštího roku.
Kotrba, jenž žil v letech 1959 až 2011, patří k významným českým sochařům přelomu milénia. Charakteristický rukopis nesou zejména jeho figury, třeba alegorie Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem v Brně, sousoší Dobrý pastýř u D1 na Přerovsku nebo socha svatého Kryštofa, dočasně umístěná přímo u Domu umění na Malinovského náměstí v Brně.
Retrospektivní výstava zahrnuje práce ze všech oblastí umělcovy tvorby s důrazem na jejich souvislosti. Návštěvníci při průchodu galerijními sály v prvním patře Domu umění zjistí, že rozměrné sochy, komorní plastiky, malířská díla různých formátů a reliéfy tvoří okruhy, které se námětově prolínají.
"Takto názorově i formálně kompaktní propojení je v současné umělecké tvorbě ojedinělé," uvedli kurátoři Ecker a Jana Vránová. Od počátků zůstával ústředním námětem Kotrbova díla člověk, inspiroval jej každodenní život, osobní prožitky, mezilidské vztahy, ale také duchovní hodnoty ovlivňující lidskou existenci.
V Domě umění zároveň začíná také výstava brněnské umělkyně Maud Kotasové. Její základ tvoří soubor devíti dělnických šatních skříněk z různých zemí. Kotasová je pomalovala, popsala, některé perforovala a ozdobila výšivkou.
"Plechové skříňky jsou synonymem odosobněného průmyslového způsobu práce i odkazem na sociální ghetta, která jsou součástí naší společnosti," uvedla kurátorka výstavy Terezie Petišková. "Továrny jsou místem, kde lidé pracují, žijí, sní o lepším životě, ale také umírají," řekla Kotasová.
Jan Tomandl gcm
V Kroměříži začal fungovat městský útulek pro kočky, stál 16,4 milionu korun
Kroměříž 23. září (ČTK) - V Kroměříži začal fungovat městský útulek pro kočky. Nachází se v lokalitě Čápka v sousedství psího útulku. Sídlí v opraveném objektu, který se dříve využíval jako sklad. Město za rekonstrukci budovy zaplatilo 16,4 milionu korun. Získalo tím stálé prostory pro umístění toulavých a ztracených koček, o které má podle zákona povinnost se postarat, uvedl v dnešní tiskové zprávě kroměřížské radnice místostarosta Karel Holík (SOCDEM).
Přestavěná budova je rozdělená na kočičí útulek včetně zázemí pro zaměstnance, na část určenou pro skladování městského mobiliáře a na plochu, kterou bude nadále využívat městská policie pro umístění kotců se služebními psy. "Vnitřní prostory útulku může využívat až 55 koček, a to ve společném kotci nebo ve speciálních prostorech pro kočky s koťaty. Ve venkovním výběhu může být umístěno až 61 zvířat," uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.
Kotce i výběh jsou vybaveny pelíšky, hračkami, škrabadly a miskami na krmení. Umístit kočku do útulku může pouze městská policie, která má zároveň povolení krajské veterinární správy k odchytu zvířat. Při nálezu kočky, která podle chování a vzhledu vypadá, že potřebuje pomoc, by měli lidé kontaktovat právě městskou policii na lince 156.
Městský útulek po převzetí zvířete zajistí potřebné náležitosti a vyšetření související s umístěním. "Pokud se původní majitel kočky nepřihlásí, po uplynutí jednadvacetidenní karantény a případné kastraci je zvíře nabídnuto k adopci. Aktuálně máme v nabídce 12 kočiček a celkem 30 už jich k novým majitelům odešlo," doplnila Eva Tomečková, vedoucí provozu útulku, který spadá pod Kroměřížské technické služby.
Kompletní nabídku najdou zájemci na webových stránkách útulku. Jsou tam zveřejněny jak dostupné kočky, tak i psi určení k adopci ze sousedního psího útulku.
chv kš