Komisař: Agentuře OSN pro pomoc Palestincům citelně chybí peníze
Ammán 17. listopadu (ČTK) - Agentuře OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) hrozí, že nebude schopná plnit svůj mandát. Řekl to dnes generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini, podle nějž se agentura potýká vlivem globální ekonomické krize se závažným nedostatkem peněz.
Agentura pečuje o 5,7 milionu Palestinců, kteří jsou zaregistrovaní jako uprchlíci na různých místech Blízkého východu. Pro mnohé je zásadním zdrojem živobytí. Podle Lazzariniho žije v některých uprchlických táborech až 90 procent lidí v chudobě, již OSN definuje jako nutnost přežít s méně než dvěma dolary na den a osobu.
"Přestáváme být schopni fungovat, a pokud bude tento trend pokračovat, dostaneme se do situace, kdy nebudeme moci plnit svůj mandát, je to nebezpečná zóna," řekl Lazzarini v rozhovoru s agenturou Reuters.
K mnoha krizím, které měly na fungování agentury neblahý dopad, se připojila válka na Ukrajině a mnozí dárci dávají nyní Ukrajině přednost před Palestinci. UNRWA jim zajišťuje školy, základní zdravotnickou péči a humanitární pomoc v Pásmu Gazy, Jordánsku, na Západním břehu Jordánu, v Sýrii a Libanonu. Valné shromáždění OSN má letos hlasovat o prodloužení mandátu UNRWA.
Agentura byla založena roku 1949 a podle Lazzariniho není normální, že organizace, "která byla vytvořena jako dočasná, musí plnit stále tytéž úkoly po 75 letech".
Jak uvádí Reuters, existenční krize agentuře hrozila už v roce 2018, když minulý americký prezident Donald Trump zrušil americké příspěvky. USA byly největším dárcem a ročně přispívaly 344 miliony dolarů (8,2 miliardy Kč). Současná administrativa platbu obnovila, agentura ke své práci potřebuje letos 1,6 miliardy dolarů.
Podle Lazzariniho UNRWA uprostřed měsíce neví, zda bude mít na konci měsíce peníze na mzdy. Už nyní je třeba omezovat základní pomoc a podle Lazzariniho to vyvolává zlobu uprchlíků a podmínky pro nestabilitu. "V tak nestabilní oblasti si jsou dárci vědomí, že ukončení pomoci vytvoří vakuum, které v takovém prostoru může vyplnit něco, co si nikdo z nás nepřeje," řekl Lazzarini.
sva jrm
Moskva a Kyjev prodloužily dohodu o vývozu obilí z černomořských přístavů
Kyjev/Moskva 17. listopadu (ČTK) - Rusko schválilo prodloužení dohody o vývozu ukrajinského obilí, oznámilo dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Dohoda poprvé uzavřená v červenci umožnila obnovit vývoz ukrajinských zemědělských produktů z několika černomořských přístavů, které do té doby Rusko blokovalo. Platila do 19. listopadu, její prodloužení Moskva schválila beze změny ve stejném formátu jako doposud, napsala agentura TASS.
O prodloužení dohody o 120 dnů dříve informoval ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov a podle TASS ho potvrdil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země společně s OSN dohodu zajišťuje. Generální tajemník OSN António Guterres dohodu rovněž přivítal.
"Černomořská iniciativa bude prodloužena o 120 dnů," napsal Kubrakov. Jde podle něho o "další důležitý krok v boji proti globální potravinové krizi". Uvedl také, že strany se na prodloužení domluvily v Istanbulu.
Dohoda se prodlužuje v případě, že ani jedna ze stran nemá námitek, uvedla ruská diplomacie. "Žádné námitky vzneseny nebyly," dodalo ministerstvo. "Jakékoliv pokusy využít humanitární koridor v Černém moři pro vojenské provokace ale budou rozhodně potlačeny," píše se v prohlášení.
Rusko po začátku invaze na Ukrajinu ze 24. února zablokovalo její černomořské přístavy, čímž výrazně klesl objem vývozů zemědělských výrobků z této východoevropské země. Propad ukrajinského exportu obilí vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina i Rusko jsou předními světovými producenty obilí, rostlinných jedlých olejů a hnojiv. Šéf OSN dohodu o vývozu těchto komodit považuje za klíčovou pro snížení cen potravin a hnojiv a k tomu, aby se podařilo zažehnat globální potravinovou krizi.
V Istanbulu funguje mezinárodní koordinační centrum (JCC), které dohlíží na bezpečný vývoz obilí z ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Za necelé čtyři měsíce z nich vypluly lodě s více než 11 miliony tun nákladu, píše agentura AFP.
nim hab mka