SIPRI: Čína a KLDR za poslední rok opět zvětšily svůj jaderný arzenál
Stockholm 17. června (ČTK) - Čína za poslední rok výrazně zvětšila svůj jaderný arzenál, počet jaderných hlavic za rok zvýšila ze 410 na 500, uvádí se v pravidelné zprávě Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) o počtu jaderných zbraní ve světě. Peking jich má ale stále několikanásobně méně než Spojené státy či Rusko. A zatímco u většiny jaderných velmocí se počet jaderných hlavic nezvýšil, také Severní Korea jich má podle SIPRI asi 50, tedy za rok o dvacet více.
"Čína rozšiřuje svůj jaderný arzenál rychleji než kterákoli jiná země," uvedl Hans Kristensen ze SIPRI. Podle stockholmského institutu by mohl mít Peking do roku 2030 nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket schopných nést jaderné hlavice jako Rusko či USA. Avšak čínský počet jaderných hlavic bude podle SIPRI stále mnohem menší, než mají Moskva (4380) a Washington (3708).
Ze zprávy SIPRI rovněž vyplývá, že asi 2100 jaderných hlavic je nyní ve světě ve stavu "vysoké operační pohotovosti". Většina z nich patří Rusku a USA. Čína ale podle SIPRI loni zřejmě poprvé uvedla některé jaderné hlavice do tohoto stavu.
Téměř 90 procent jaderných zbraní vlastní Rusko a USA, zbytek připadá na další oficiální jaderné mocnosti Francii, Čínu a Británii a státy, které podle SIPRI také mají jaderné zbraně (Izrael, Indie, Pákistán a KLDR).
SIPRI rovněž uvedl, že nemá důkaz o tom, že by Rusko rozmístilo jaderné zbraně na území Běloruska, ačkoliv se loni takové zprávy objevily.
Podle stockholmského institutu v posledním roce utrpělo velké neúspěchy diplomatické úsilí o kontrolu jaderných zbraní, a to na pozadí napjatých mezinárodních vztahů kvůli válkám na Ukrajině a v Pásmu Gazy.
"Od studené války jsme nezaznamenali tak významnou roli jaderných zbraní v mezinárodních vztazích," uvedl Wilfred Wan ze SIPRI s tím, že země se více spoléhají na odstrašovací úlohu jaderného arzenálu.
nob dk
Aukce výtvarného umění vynesla 60 mil. Kč, za Štyrského dá zájemce 5,9 mil. Kč
Praha 16. června (ČTK) - Umělecká díla zhruba za 60 milionů korun se prodala při dnešní sálové aukci klasického a moderního umění v Topičově salonu na Národní třídě v Praze. Nejdražší položkou se stal poetický olej Hradčany a Malá Strana od vily dr. Kramáře Jindřicha Štyrského, který se vydražil za skoro 5,9 milionu korun. Za obraz Počínající se rýhování od Václava Boštíka zaplatí zájemce téměř 5,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Prodalo se 77 procent z nabízených děl. ČTK to řekl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting.
Štyrského olej zachycující Hradčany a Malou Stranu pochází z května roku 1922, tedy před jeho vstupem do umělecké skupiny Devětsil. "Obraz pochází z období, kdy se začal výrazně formovat moderní umělecký názor Jindřicha Štyrského, kdy si osvojoval velmi zjednodušené zásady kubismu," stojí v uměleckém posudku. Dílo také ovlivnil Štyrského pobyt v Dalmácii a na Korčule na jaře 1922, kde se setkal s Marií Čermínovou, která zanedlouho začala umělecky působit pod pseudonymem Toyen. Autorský rekord drží Štyrského obraz Utonulá, který se v roce 2017 prodal za 24,3 milionu Kč.
Boštík, který je představitelem výtvarné abstrakce druhé poloviny 20. století, zachytil v díle Počínající se rýhování napětí mezi tvarem a nicotou. "Ukazuje k imanentním hodnotám, jež autor nalézal ve spojení duchovních a vesmírných energií," uvedla aukční síň v katalogu. Dílo pochází z let 1973-1974. Mezi milionová díla, která se dnes vydražila, patří i další Boštíkovo dílo Fantastická figura, za které majitel zaplatí 3,2 milionu korun včetně aukční přirážky.
Jeden ze dvou nabízených obrazů Josefa Šímy, který patří k významným osobnostem evropského moderního malířství, se prodal za 5,2 milionu korun. Raritní surrealistické dílo zakladatele Skupiny Ra Václava Zykmunda s názvem Hodiny, jejichž kyvadlem je noc, našlo majitele za 3,6 milionu korun.
"Největším překvapením byli současníci, byl to šok, šlo o milionové částky," uvedl Rybář. Mezi jinými jmenoval dílo Josefa Bolfa Remembring Beckwards, které se z vyvolávací částky 320.000 korun vyšplhalo na více než 1,4 milionu korun, nebo obraz s názvem Ateliér Daniela Pitína, jehož cena se z 280.000 korun vyhoupla na 1,2 milionu korun.
jhr rot