Výstava Šejdíři a šizuňkové v Třinci ukáže, jak kupci šidili klienty v minulosti
Třinec (Frýdecko-Místecko) 11. listopadu (ČTK) - Jakým způsobem šidili obchodníci v minulosti zákazníky, ukazuje výstava Šejdíři a šizuňkové, která v úterý začne v Muzeu Třineckých železáren (TŽ) a města Třince. ČTK to dnes sdělila mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková, podle níž se návštěvníci výstavy dozví řadu doslova šokujících informací.
Obchodníci našich krajin v 19. století našli řadu způsobů pančování a šizení potravin, uvedla. "Výstava ukazuje, že dnešní nabídka různých nahrazovaných potravin je jen slabým odvarem toho, čím byly nastavované v minulosti," uvedla Macková.
Například do ředěného mléka se přidávaly sádra a křída, které sloužily i jako náhražka mouky. Objem potravin se zvětšoval i pomocí křemeliny. "Chléb se pekl z nejrůznějších odpadů. A pro potlačení zápachu se do něj přidával kámen či modrá skalice. Do koření se pak sypal písek, mleté cihly, dubová kůra, žaludy a dokonce i prášek z hnědého uhlí," uvedla vedoucí muzea Eva Zamarská.
Šidilo se také pivo. "Místo chmele se používaly hořké náhražky jako hořec, jetel, quasiové dřevo, rojovník, voskovník a další. Tyto látky byly velmi omamné a na jejich odhalení se používaly slepice. Pivo se odkouřilo do hustoty syrobu, přidala se mouka a nadělaly granulky, které se podaly slepicím. Pokud se slepice začaly potácet, byla to známka toho, že je pivo pančované," uvedla Zamarská.
O tom, že padělatelům potravin na zdraví zákazníků nezáleželo, podle Mackové nejlépe svědčí pančování octa. "Do něj šizuňkové po naředění vodou lili kyselinu sírovou, aby měl větší sílu," uvedla mluvčí.
Zamarská uvedla, že myšlenka výstavy pochází z Muzea Komenského v Přerově, odkud jsou půjčené doprovodné panely. Exponáty si Třinečtí půjčili například i z Muzea Těšínska, Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Expozici Zamarská doplnila z vlastních sbírek. Výstava potrvá do 26. února příštího roku.
vpl dr
Víkend Křišťálového údolí otevře potřetí dveře do skláren, připojí se i Poláci
Liberec 9. listopadu (ČTK) - Víkend Křišťálového údolí otevře potřetí veřejnosti dveře do skláren, uměleckých škol a muzeí v Libereckém kraji. Novinkou letošního ročníku je rozdělení na samostatný program v sobotu 12. listopadu a v neděli 13. listopadu. Poprvé se připojí také Poláci, prohlídky v češtině nabídne v neděli Huť Julie v Piechowicích a také Krkonošské muzeum v Jelení Hoře, kde je stálá expozice skla, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.
Křišťálové údolí (Crystal Valley) je projekt Libereckého kraje na podporu cestovního ruchu a místních sklářských a bižuterních firem. Kraj je oblíbenou turistickou oblastí, tisíce návštěvníků do něj každoročně míří za přírodou a sportem, má však ve světě unikátní postavení ve sklářské a bižuterní výrobě a výrobě šperků. Napříč krajem je zhruba 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, muzeí a škol, a právě ty by měly být hlavním turistickým lákadlem. Kraj proto před třemi lety získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Křišťálové údolí.
"Podívat se do sklářských provozů je pro místní i návštěvníky stále atraktivnější. Najednou člověk vidí, jakou práci dá vyrobit skleničku, vázu či skleněný šperk. Lidé mají možnost na akcích Křišťálového údolí poznat tradici sklářské výroby našeho kraje, která je stále živá a nenabízí jen pohled do historie, ale je výsostně současná a moderní," doplnila náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
Sobotní program otevře návštěvníkům dveře 21 provozů, muzeí i škol na Českolipsku. Lidé se mohou vydat do velkých skláren jako Crystalex nebo Preciosa Lighting, ale i do malých hutí, jako je třeba ta, kterou provozuje Jiří Haidl ve Svojkově nedaleko Sloupu v Čechách, nahlédnou do designérského studia brusiče skla Aleše Zvěřiny v Novém Boru. Otevřená budou muzea i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově nebo Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova.
Nedělní program se soustředí na výrobce v Jizerských horách, Českém ráji a Krkonoších. Představí se tři desítky subjektů, kromě jiného například Preciosa v Desné, výrobce vánočních ozdob Glassor v Liberci nebo Jan Pesničák v Josefově Dole. Otevřena bude i výstava Zdeňka Lhotského v Železném Brodě nebo dílna Josefa Novotného v Heřmanicích u Frýdlantu. Turisté mohou zamířit také například do firmy Rautis v Poniklé, kde vyrábějí perličkové skleněné ozdoby zapsané na seznamu UNESCO.
ivc kš