Polský premiér Tusk chce dočasně pozastavit právo na azyl, požádá o souhlas EU
Varšava 12. října (ČTK) - Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl jako součást strategie na omezení nelegální migrace. Řekl to dnes premiér Donald Tusk s tím, že požádá Evropskou unii, aby opatření schválila. Varšava obviňuje Minsk, že migranty k přechodu polské hranice nabádá a pomáhá jim k tomu.
"Nebudeme respektovat ani uplatňovat žádnou evropskou myšlenku, která (...) narušuje naši bezpečnost. Mám na mysli pakt o migraci a kontext přistěhovalectví,“ řekl Tusk, jenž býval i předsedou Evropské rady. "Chceme, aby do Polska přicházeli lidé, kteří chtějí platit daně a integrovat se do polské společnosti. To jsou lidé, kteří si zaslouží respekt, úctu. Musejí přijmout polské normy a zvyky,“ řekl.
Tusk hovořil ve Varšavě na sjezdu Občanské platformy, která je největší stranou polské koaliční vlády. "Máme velkou knihu negativních zkušeností ze západních zemí. Přilákaly spoustu přistěhovalců. V určitém okamžiku přehlédli aspekt integrace," dodal.
Migrace je v Polsku důležitým tématem od roku 2021, kdy se velké množství lidí, především z Blízkého východu a z Afriky, začalo pokoušet nelegálně překračovat hranice s Běloruskem. Varšava a Evropská unie tehdy označily za viníky nastalé krize Minsk a jeho spojence Rusko. Tyto země vinu odmítly. Polsko tvoří vnější hranici EU.
"Musíme znovu získat stoprocentní kontrolu nad tím, kdo do Polska přijíždí," řekl Tusk. Jedním z prvků migrační strategie bude podle premiéra i "dočasné územní pozastavení práva na azyl."
Právo na azyl se podle Tuska zneužívá. "Je to proto, že velmi dobře víme, jak je využívá (běloruský prezident Alexandr) Lukašenko, (ruský prezident Vladimir) Putin... pašeráky lidí, obchodníky s lidmi, jak je toto právo na azyl zneužíváno přesně proti podstatě práva na azyl," uvedl polský premiér.
Tusk měl dnes představit dlouhodobou migrační strategii. Nakonec ji ale představí až v úterý, kdy uplyne rok od voleb, které jeho stranu vynesly k moci.
Liberál Tusk od nástupu do funkce premiéra loni v prosinci prosazuje tvrdou politiku vůči migraci, což je strategie, která si získala širokou podporu veřejnosti. Znepokojila ale aktivisty, kteří doufali, že nový premiér opustí přístup předchozí národovecké vlády. V červenci polský parlament schválil zákon, který bezpečnostním složkám usnadnil použití zbraní proti migrantům na hranicích s Běloruskem.
vjn spr
Bloomberg: Francii by kvůli vyšším daním mohla opustit část bohatých lidí
Paříž 11. října (ČTK) - Plány francouzské vlády na vyšší zdanění bohatých by mohly některé z nich přimět k odchodu z Francie. Další lidé s velkým majetkem by pak mohli přehodnotit své plány usadit se ve Francii. S odvoláním na finanční a daňové poradce to uvedla agentura Bloomberg. Vyšší zdanění bohatých je součástí širšího plánu francouzské vlády na zlepšení stavu veřejných financí.
"Bohatí jsou ve Francii čím dál více stigmatizováni," uvedla odbornice na daňové záležitosti Xenia Legendreová z právnické společnosti Hogan Lovells. "Někteří lidé nakonec odejdou. Mají plné zuby nejistoty a nestability," dodala.
Francie je domovem některých z nejbohatších lidí světa. V zemi žijí například zakladatel společnosti na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault nebo dědička kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová.
"Možná se dostáváme do bodu zlomu," řekla k daňovým plánům francouzské vlády viceprezidentka organizace Association Française du Family Office Evelyne Brugereová. Členové této organizace pomáhají bohatým lidem se správou jejich osobního majetku. "Nikdo se nechce nechat ubíjet daněmi. Lidé mohou mít k Francii vytvořeno pouto, ale přijde čas, kdy odejdou," dodala.
Nová vláda pravého středu plánuje v příštím roce opatření ke snížení rozpočtového schodku o 60 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). Opatření zahrnují kromě úsporných kroků i vyšší zdanění velkých podniků a bohatých lidí. Vláda tak chce udržet finanční důvěryhodnost Francie a zajistit hospodářskou stabilitu.
"Obávám se dopadů vysokého dluhu a deficitu na suverenitu naší země a na bohatství budoucích generací. A domnívám se, že tyto obavy sdílejí lidé po celé Francii, včetně těch nejbohatších, včetně podnikatelů," odpověděl dnes francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad na otázku, zda se obává odchodu bohatých lidí z Francie.
pmh spr