V Olomouci začal maraton v nepřetržitém čtení bible, potrvá 24 hodin
Olomouc 3. dubna (ČTK) - V Olomouci dnes začal čtyřiadvacetihodinový maraton v nepřetržitém čtení úryvků z bible. Letos se do něj přihlásilo na 200 lidí, jde o jednotlivce, ale i pracovní kolektivy, sportovce či studenty. Bibli budou zájemci číst v kapli svatého Jeronýma v prostorách olomoucké radnice. Podle pořadatelů je Olomouc jediným městem v tuzemsku, kde se tato akce koná pravidelně. Letos jde již o jedenáctý ročník a tradice nebyla přerušena ani v době pandemie koronaviru, řekl dnes ČTK pořadatel akce Josef Kořenek. Čtení bible je součástí kulturního projektu s názvem Paschalia Olomucensia.
Do čten bible se pustili lidé dnes v 17:00 a střídat se v kapli budou až do úterních 17:00. "Letos se nám přihlásilo kolem 200 zájemců, myslíme si, že ten zájem byl trochu větší než v minulých letech. Bibli budou po tuto dobu číst lidé všech generací, přihlásili se nám jednotlivci, ale například i studenti ze spolku mediků, pracovní kolektivy, mezi nimi i lidé z radnice, ale také sportovci - například boxeři, kteří se této akce účastní pravidelně," uvedl Kořenek.
Pořadatelům se daří každoročně pokrývat i náročnější časy po půlnoci nebo v časných ranních hodinách, čtení v této době většinou obstarávají například studenti či sportovci. Řada lidí se akce účastní pravidelně.
V Olomouci nebyla tradice přerušena ani během koronavirových opatření, kdy se čtení uskutečnilo prostřednictvím nahraných videozáznamů. Podle pořadatele má čtení bible během 24 hodin několik symbolů - inspirovat chce zájemce ke společnému prožívání období Velikonoc, zároveň jde i o modlitbu pro město, v jehož prostorách se akce koná. "Je to zároveň i signál, že by lidé měli během Velikonoc držet pospolu," doplnil Josef Kořenek.
Čtení bible je součástí projektu Paschalia Olomucensia. Přehlídka, která připomíná Olomoučanům nejdůležitější křesťanské svátky kulturními akcemi, letos nabízí například fotografickou výstavu v křížové chodbě kostela sv. Michala s názvem Benedikt XVI. v České republice. Připomene také 75. výročí svěcení olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy diecézní poutí i výstavou uměleckých návrhů na pamětní minci a také 100. výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa, poslance a senátora Antonína Cyrila Stojana.
ftv hj
Fiala: Cílem ČR i SR je zajištění energetické bezpečnosti a spolehlivých dodávek
Trenčín (Slovensko) 3. dubna (ČTK) - Cílem České republiky i Slovenska je hledat společné projekty, které oběma zemím zajistí posílení energetické bezpečnosti a spolehlivé dodávky energie. Na tiskové konferenci po dnešním společném jednání členů slovenské a české vlády v Trenčíně to řekl český premiér Petr Fiala. Podle předsedy slovenské vlády Eduarda Hegera země jednají o možnostech, jak co nejrychleji získat dostatek jaderného paliva z jiných než ruských zdrojů.
Premiéři se shodli, že země dlouhodobě zastávají stejný postoj k jaderné energetice, kterou považují za významnou a podle Fialy dokonce za nezbytnou součást energetického mixu jak z hlediska energetické bezpečnosti, tak z hlediska plnění ekologických cílů.
"Jednoznačně potřebujeme mít dostatek paliva z bezpečných zdrojů. I proto se snažíme co nejrychleji odejít od ruského zdroje," řekl Heger. Za nutné označil zabezpečení dostatku jaderného paliva od zodpovědného dodavatele, což zajistí stabilní dodávky elektrické energie do sítě.
Česko je podle slovenského premiéra silným spojencem. "Diskutujeme a jednáme o tom, jak se můžeme co nejrychleji dostat k jinému jadernému palivu," uvedl s tím, že ministerstva si vyměňují zkušenosti a postupují společně.
Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž minulý týden ČTK řekl, že jaderné palivo do elektrárny v Dukovanech bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. ČEZ se po vypuknutí války na Ukrajině rozhodl dodavatele z bezpečnostních důvodů nahradit. Westinghouse bude společně s francouzskou firmou Framatome dodávat od příštího roku jaderné palivo i do elektrárny v Temelíně.
V energetice podle Fialy čelily Česko i Slovensko obdobným problémům, státům se podařilo odvrátit energetickou krizi například v oblasti plynu, je ale důležité myslet na budoucnost. "Cílem obou našich zemí je hledat společné projekty, které nám umožní zajistit a posílit energetickou bezpečnost a zajistit dlouhodobě spolehlivé dodávky," řekl Fiala.
Pro Česko jsou podle něj důležité kapacity v LNG terminálech v zemích, jež leží u moře. Jedná se o kapacitě v německém terminálu v Lubminu, který je přímo propojený s českou a tím pádem následně i se slovenskou plynárenskou soustavou. "Snažíme se o vybudování přímého spojení s Polskem a chtěli bychom si pronajmout i kapacity v LNG terminálu v Gdaňsku," dodal Fiala.
opm boa jmk ank