Orbán v Moskvě jednal s Putinem k nelibosti představitelů Evropské unie
Moskva/Brusel 5. července (ČTK) - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k nelibosti vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok jeho země předsedá. Orbán příštích šest měsíců označil za mírovou misi, Putin hovořil o snaze obnovit dialog mezi Ruskem a Západem. Unijní činitelé zdůrazňovali, že Orbán jedná na vlastní pěst a nemá mandát EU. Před návštěvou Moskvy zavítal Orbán v týdnu poprvé od začátku ruské agrese na Ukrajinu.
Putin po jednání uvedl, že s Orbánem, který mu je ze šéfů vlád evropských zemí nejblíže, diskutovali o možnostech urovnání války a o případných základech budoucí bezpečnostní architektury v Evropě. Tvrdil také, že je to Ukrajina, tedy napadená země, kdo není ochoten válku zastavit.
Jedenašedesátiletý maďarský premiér svou cestu do Moskvy označil za za 'druhou zastávku' mírové mise. Tou první podle něj byl jeho úterní výjezd do Kyjeva, kde vyzval k uzavření příměří.
Návštěva Orbána v Moskvě vyvolala na evropské scéně řadu kritických reakcí. Šéf diplomacie sedmadvacítky Josep Borrell zdůraznil, že to je bilaterální návštěva bez mandátu EU. Cestu zkritizovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž politika 'appeasementu', tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví.
Od Orbánovy návštěvy v Moskvě se distancoval rovněž Kyjev, který vyzval všechny země, aby dodržovaly zásadu, která vylučuje dohody o Ukrajině bez Ukrajiny. S ujištěním, že Orbán v Moskvě nereprezentuje Severoatlantickou alianci vystoupil zase její šéf Jens Stolenberg. Český premiér Petr Fiala uvedl, že maďarský ministerský předseda v Moskvě nezastupuje české zájmy ani zájmy Evropské unie.
Maďarsko navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje dobré vztahy s Moskvou. Odmítá Kyjevu poskytovat vojenskou pomoc a kritizuje sankce, jež sedmadvacítka kvůli agresi vůči sousední zemi na Rusko uvalila. Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem. V Moskvě byl do dneška naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.
mtw kpc
V Litvínově se otevřela výstavu obrazů, loutek a masek na téma divočina
Litvínov (Mostecko) 4. července (ČTK) - Na zámku Valdštejnů v Litvínově na Mostecku se dnes otevřela výstava Kabinet divočina aneb svět skrytý za očima. Je plná obrazů s tématem lesa, světelných objektů, loutek a masek. Pro výstavu se spojili tři tvůrci, kteří svými uměleckými výtvory proměnili zámecké prostory v tajuplné lesní zákoutí. Výstavu mohou lidé navštívit do 1. září.
Tvůrcem neobvyklých lamp z papíru a dřeva je Jan Kindl z Karlových Varů. 'Kabinet v názvu výstavy jsme použili proto, že nejsme schopni instalovat vše v takové míře, jak si představujeme. Rádi bychom postupně výstavu doplnili o další fundus, zároveň se tu míchá spousta různých nápadů, objektů, artefaktů,' řekl ČTK Kindl.
V několika místnostech jsou na zdech velké obrazy Romana Hudziece. 'Řada z nich je inspirovaná přírodou na soutoku Vltavy a Labe, kde nyní žiju,' uvedl Hudziec. Na některých najdou návštěvníci různá lesní zákoutí, odrazy stromů ve vodě, další se blíží abstraktní tvorbě. Masky vytvořil Marek Filip z Karlových Varů.
Na výstavě vstoupí lidé mimo jiné do vytvořené lesní kaple s velkým obrazem v pozadí, svítícím srdcem s křížem a zvířaty vytvořenými z papíru, klacků a skutečných zvířecích lebek. Světelné lampy v dalším prostoru evokují různé larvy. 'Nejsou to kopie těch přírodních, ale návštěvníci si mohou představit, co by se z kukel a larev mohlo vylíhnout. Pro inspiraci je tu jeden kolibřík,' řekl Kindl.
Masky na kmenech stromů zaplnily jednu z dalších místností. 'Maska znázorňuje duši stromu. Zprostředkovat má to, že každý strom má duši a celý les je jeden velký živý organismus. Je to vyjádření úcty a respektu k přírodě,' řekl Filip. Masky jsou vykládané kostmi. 'Příprava materiálu je časově náročná, dřevo schne tři až čtyři roky, kosti, které získám od myslivců, musím vyčistit a pak samotná intarzie je velice jemná práce,' uvedl. Každá maska přitom něco symbolizuje. Loutky najdou návštěvníci v poslední místnosti výstavy, kde je také směs obrazů s tématem lesa.
fir gcm