Maďarsko kupuje podíl v nalezišti plynu v Ázerbájdžánu, uvedl Szijjártó
Baku 5. června (ČTK) - Maďarsko a Ázerbájdžán podepsaly dohodu, podle které Budapešť koupí podíl v jednom z největších nalezišť zemního plynu na světě. Oznámil to dnes v Baku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podle agentury MTI.
Dohoda otevře novou dimenzi energetické bezpečnosti Maďarska a pomůže zemi postoupit mnohem výše na světovém energetickém trhu, uvedl Szijjártó na tiskové konferenci se svým protějškem Ceyhunem Bayramovem. Kaspické naleziště Šach Deniz je s to ročně poskytnout skoro 30 miliard metrů krychlových plynu a značná část z toho se vyváží do Evropy, dodal.
'Prakticky řečeno budeme mít vlastní zdroj, který pokryje velkou část naší poptávky,' řekl maďarský ministr, podle kterého tento krok ochrání zemi před velkými výkyvy cen a nejistotami na energetickém trhu. Maďarsko letos poprvé zakoupilo v Ázerbájdžánu 50 milionů metrů krychlových plynu a příští měsíc by Ázerbájdžán, Gruzie, Maďarsko a Rumunsko měly vytvořit společný podnik po dovoz energetických surovin z kaspické oblasti do střední Evropy, dodal.
Maďarská společnost MOL podle ministra investovala přibližně dvě miliardy dolarů (asi 45 miliard Kč) v Ázerbájdžánu, čímž se stala v zemi třetím největším spoluvlastníkem plynových nalezišť pod mořskou hladinou. MOL zde loni vytěžil pět milionů barelů ropy, což představovalo 15 procent celkové produkce skupiny MOL. Ta nyní jedná s ázerbájdžánským partnerem o zkapalněném zemním plynu.
Szijjártó pochválil spolupráci s Ázerbájdžánem, přičemž připomněl, že Budapešť sklidila hodně kritiky od evropských partnerů poté, co s Baku v roce 2010 zahájila strategickou spolupráci. Ti samí partneři podle ministra začali pokládat Ázerbájdžán za důležitou zemi až poté, co výrazně zvýšila těžbu plynu. V současnosti bez Ázerbájdžánu není Evropa schopna uspokojit poptávku dlouhodobě udržitelným způsobem, dodal. Přislíbil, že Maďarsko během půlročního předsednictví v Evropské unii, kterého se chopí 1. července, vyvine veškeré úsilí k posílení stability v regionu.
'Postaráme se o to, aby EU přijímala vyvážené kroky a aby nerozdmýchala plameny, které by jinak mohly vyšlehnout,' řekl v narážce na konflikty mezi Baku a Jerevanem. Dodal, že Maďarsko vyzvalo EU, aby poskytla Ázerbájdžánu stejnou sumu, jakou dala Arménii na odstranění min, tedy deset milionů dolarů (asi 226 milionů Kč).
msk mka
Král Karel III. vyzdvihl odvahu a houževnatost účastníků vylodění v Normandii
Londýn 5. června (ČTK) - Příběhy o odvaze či houževnatosti inspirují a připomínají, za co vděčíme válečné generaci, prohlásil dnes britský král Karel III. v Portsmouthu, kde se účastní oslav 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. V Portsmouthu, jednom z míst, odkud v roce 1944 vyplula spojenecká vojska, aby osvobodila Němci okupovanou Francii, se koná slavnost, na kterou dorazila také královna Camilla, princ William, premiér Rishi Sunak a další britští politici. Informoval o tom server BBC News.
'Příběhy o odvaze, houževnatosti a solidaritě, které jsme dnes a po celý život slyšeli, nás nemohou nedojmout, inspirují nás a připomínají, za co vděčíme této velké válečné generaci,' uvedl Karel. Dnešní akce je podle něj 'poctou' téměř 160.000 vojáků, kteří se v Portsmouthu nalodili, aby se vydali do Francie.
'Ti, kdo se zde v Portsmouthu shromáždili, na toto místo nikdy nezapomenou,' řekl král. 'Všichni věděli, že je možné jak vítězství, tak i neúspěch, a nikdo nemohl znát svůj osud. O osm desetiletí později je téměř nemožné představit si emoce toho dne,' dodal.
Král Karel ve svém projevu připomněl, že vojáci, kteří po vyplutí z Portsmouthu bojovali ve Francii, pocházeli z 30 národů, včetně Británie, Společenství (Commonwealthu) a spojeneckých zemí. Účast sikhských, muslimských a hinduistických vojáků je podle něj 'připomínkou toho, že události toho roku formovaly náš tehdejší svět i dnešní společnost'.
'Když děkujeme všem, kteří tolik obětovali pro vítězství, jehož plodů si užíváme dodnes, zavažme se znovu, že budeme vždy pamatovat na ty, kteří ten den sloužili, vážit si jich a ctít je a žít podle svobody, za kterou zemřeli tím, že budeme vyvažovat práva s občanskými povinnostmi vůči naší zemi, neboť jsme jim všichni navždy zavázáni,' řekl Karel. Na závěr svého projevu sklidil potlesk účastníků vzpomínkové akce v Portsmouthu.
Mezi účastníky oslav v Portsmouthu jsou stovky místních školáků. Podle BBC přišli vzrušeně mávat do televizních kamer britskými vlajkami, ale poté zasedli a tiše poslouchali příběhy veteránů, z nichž někteří nebyli o mnoho starší než oni, když před 80 lety vypluli do Normandie. Mnozí z přeživších hovořili o potřebě, aby se o jejich příbězích a obětech dozvěděly i mladší generace.
ban jrm