Špičkový čínský ekonom zmizel poté, co kritizoval ekonomiku a prezidenta
Peking 25. září (ČTK) - Špičkový čínský ekonom Ču Cheng-pcheng z vládní expertní skupiny údajně zmizel poté, co v soukromé diskusní skupině na síti WeChat kritizoval ekonomiku a patrně i prezidenta Si Ťin-pchinga. Napsal to britský server The Guardian. Americký list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na anonymní zdroje uvedl, že pětapadesátiletý expert byl následně v dubnu zadržen a vyšetřován.
Ču pracoval více než 20 let pro Čínskou akademii sociálních věd (CASS), naposledy jako zástupce ředitele Ekonomického institutu a ředitel Centra pro výzkum veřejné politiky. Na veřejnosti se údajně neobjevil od dubna, kdy vystoupil na veřejné akci. Snahy WSJ kontaktovat ho doma byly neúspěšné, akademie na dotazy listu The Guardian neodpověděla.
Začátkem tohoto měsíce hongkongská média informovala o změnách ve vedení institutu, kdy byli současně s Čuem odvoláni z funkce i jeho ředitel a tajemník. Podle čínského tisku byli druzí dva úředníci přeřazeni na jiné místo, ale Ču nikoli a na webových stránkách CASS už není uveden.
CASS je přední čínská expertní skupina, jež podléhá přímo vládě, a dlouhodobě je vlivným politickým poradním orgánem, který někdy poskytuje poměrně upřímné analýzy, napsal The Guardian. Pod stále více autoritářskou vládou Si Ťin-pchinga se ale kritika strany a jednotlivých vedoucích představitelů stává čím dál větším tabu a vede k postihům a trestům.
Čínští akademici už dříve deníku The Guardian řekli, že v jejich profesi narůstá strach informovat o negativních hodnoceních ekonomické, sociální nebo politické situace v zemi nebo o nich diskutovat, protože se obávají represí. Diskusi o čínském prezidentovi jako jednotlivci, zejména v on-line prostoru, který je cenzurován a monitorován, se většinou vyhýbají nebo ji vedou prostřednictvím vágních či kódovaných prohlášení.
Čína se podle médií potýká s hospodářskými problémy a panují obavy, že druhá největší ekonomika světa letos nesplní vládní cíl pětiprocentního růstu, který je vzhledem k dosavadnímu růstu poměrně skromnou ambicí. V úterý centrální banka oznámila největší podpůrná opatření za poslední roky ve snaze podpořit růst, ale odborníci vyjádřili obavy, že zveřejněná opatření, která zahrnují i snížení úrokových sazeb, nebudou dostatečná.
dk spr
Sochař Marius Kotrba má v Brně retrospektivu, letos by mu bylo 65 let
Brno 24. září (ČTK) - Dílo sochaře Maria Kotrby, dosud známého hlavně díky monumentálním figurálním plastikám, vystavil Dům umění města Brna. Retrospektiva nazvaná Conditio humana ukazuje i další stránky umělce, který by letos oslavil 65. narozeniny. Kurátoři vybrali obrazy, reliéfy, kresby a třeba i keramiku. Kotrba byl solitér, jeho dílo však mělo evropský význam a snad bude doceněno v mezinárodním měřítku, řekl dnes novinářům kurátor Berthold Ecker. Výstava potrvá do 3. března příštího roku.
Kotrba, jenž žil v letech 1959 až 2011, patří k významným českým sochařům přelomu milénia. Charakteristický rukopis nesou zejména jeho figury, třeba alegorie Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem v Brně, sousoší Dobrý pastýř u D1 na Přerovsku nebo socha svatého Kryštofa, dočasně umístěná přímo u Domu umění na Malinovského náměstí v Brně.
Retrospektivní výstava zahrnuje práce ze všech oblastí umělcovy tvorby s důrazem na jejich souvislosti. Návštěvníci při průchodu galerijními sály v prvním patře Domu umění zjistí, že rozměrné sochy, komorní plastiky, malířská díla různých formátů a reliéfy tvoří okruhy, které se námětově prolínají.
"Takto názorově i formálně kompaktní propojení je v současné umělecké tvorbě ojedinělé," uvedli kurátoři Ecker a Jana Vránová. Od počátků zůstával ústředním námětem Kotrbova díla člověk, inspiroval jej každodenní život, osobní prožitky, mezilidské vztahy, ale také duchovní hodnoty ovlivňující lidskou existenci.
V Domě umění zároveň začíná také výstava brněnské umělkyně Maud Kotasové. Její základ tvoří soubor devíti dělnických šatních skříněk z různých zemí. Kotasová je pomalovala, popsala, některé perforovala a ozdobila výšivkou.
"Plechové skříňky jsou synonymem odosobněného průmyslového způsobu práce i odkazem na sociální ghetta, která jsou součástí naší společnosti," uvedla kurátorka výstavy Terezie Petišková. "Továrny jsou místem, kde lidé pracují, žijí, sní o lepším životě, ale také umírají," řekla Kotasová.
Jan Tomandl gcm