Finanční správa loni vymohla daňové nedoplatky za 16,7 mld. Kč, meziročně více
Praha 26. července (ČTK) - Finanční správa v loňském roce vymohla daňové nedoplatky za 16,7 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 22,7 procenta, částka byla nejvyšší v posledních pěti letech. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Finanční a Celní správy, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Podle dokumentu se loni také snížil objem zadržených nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty (DPH), což jsou nároky na vrácení peněz od finančního úřadu.
Celkem loni Finanční správa vymáhala nedoplatky 27,2 miliardy korun, což znamenalo meziroční nárůst o 17,7 procenta. Zvýšení objemu vymáhaných částek podle zprávy o činnosti souvisí s vymáhanými částkami na DPH, které připadají pouze na několik daňových subjektů. Finanční správa může vymáhat nedoplatky daňovou exekucí, prostřednictvím soudního exekutora, uplatnit ho v insolvenčním řízení nebo ho přihlásit do veřejné dražby.
Loni se také snížil objem zadržených nadměrných odpočtů DPH, dosáhl 576,7 milionu korun po 672,8 milionu korun v roce 2022. Nadměrný odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný pláce DPH nakoupil. Vzniká například tak, že v daném zdaňovacím období firma nakoupila více zboží a služeb, než ho prodala.
Objem zadržených nadměrných odpočtů DPH se od roku 2021 výrazně snížil, v předchozích letech byl násobně vyšší. Přispěla k tomu novela daňového řádu, díky níž mohou podnikatelé disponovat se svými penězi dříve než v minulosti. Před změnou zákona nebyly výjimkou ani případy, že podnikatelé čekali několik let, než jim správce daně nadměrný odpočet vrátil.
U nadměrného odpočtu DPH plátce musí prokazovat důvody jeho vzniku a oprávněnost. Pro plátce DPH takové řízení znamená zátěž spočívající v zadržování peněz, která může podle kritiků v mezním případě vést k likvidaci firmy. V případě ověření jeho správnosti potom náleží plátcům DPH finanční kompenzace v podobě úroku. Loni na těchto úrocích Finanční správa vyplatila 54,5 milionu korun, o 9,1 milionu korun méně než v předchozím roce.
str rdo
Čistý zisk banky Moneta v prvním pololetí stoupl o 9,1 procenta na 2,7 mld Kč
Praha 25. července (ČTK) - Čistý zisk Moneta Money Bank v prvním pololetí 2024 vzrostl meziročně o 9,1 procenta na 2,7 miliardy korun. Provozní výnosy banky stouply meziročně o šest procent na 6,2 miliardy korun. Provozní náklady zůstaly stabilní na 2,8 miliardy korun. Moneta to dnes oznámila v tiskové zprávě.
Čistý úrokový výnos Monety zůstal na konci pololetí stabilní na 4,2 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 16,7 procenta na 1,5 miliardy korun. Počet klientů skupiny Moneta meziročně vzrostl o 2,8 procenta na 1,6 milionu klientů.
"Čistý zisk 2,7 miliardy korun představuje návratnost hmotného kapitálu 20 procent. Tento výsledek je v souladu s tržním výhledem zveřejněným 2. února 2024. Byl ovlivněn především stabilizací čistého úrokového výnosu díky pokračujícímu oživení poptávky po úvěrech, nárůstem klientských vkladů a zároveň čistým výnosem z poplatků a provizí, který překonal obchodní plán," uvedla banka.
V prvním pololetí přetrvávala poptávka po nových úvěrech podpořená poklesem úrokových sazeb. Moneta poskytla nové úvěry v objemu 28,9 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 42,7 procenta. Obzvláště silná byla poptávka ze strany retailových klientů, kdy objem nových hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 57,2 procenta a objem nových nezajištěných spotřebitelských úvěrů o 38,6 procenta.
Objem úvěrů z kreditních karet a kontokorentních úvěrů se snížil na 2,2 miliardy korun, zatímco objemy úvěrů na nákup automobilů meziročně vzrostly o 3,7 procenta na 2,6 miliardy korun.
Objemy vzrostly i u úvěrů pro živnostníky a malé firmy, a to meziročně o 65,1 procenta. Nové objemy investičních úvěrů vzrostly o 41,8 procenta na 46,7 miliardy korun. Portfolio provozních úvěrů vzrostlo o 14 procent na 18,6 miliardy korun. Komerční úvěry na nákup automobilů dosáhly 8,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 11,2 procenta. Celkově komerční úvěry stouply k 30. červnu o 5,6 procenta na 90,1 miliardy korun.
Výnosy z provizí z investičních fondů dosáhly 334 milionů korun a výnosy související s pojistnými produkty 611 milionů korun. Provize z prodeje investičních fondů rostly zejména díky většímu zájmu investorů o produkty, které nabízejí vyšší zhodnocení než termínované a spořicí účty. Objem peněz v investičních fondech se meziročně zvýšil o 54,5 procenta na 48,7 miliardy korun.
"Druhé čtvrtletí Monety skončilo pod odhady trhu, přesto je banka na dobré cestě dosáhnout celoročního cíle čistého zisku," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Moneta podle něj stejně jako v minulých čtvrtletích nabývala tržní podíl na trhu s klientskými depozity, ale na trhu s úvěry se ji moc nedařilo, když tempo růstu jejího portfolia bylo pod tempem růstu trhu.
Výsledky byly mírně pod odhady, protože investorská očekávání byla značně našponovaná, doplnil portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Povzbudivý zprávou je podle něj komentář ředitele banky že finanční dům zřejmě překoná výhled na čistý zisk. Akcie Monety před 11:00 ztrácely 1,6 procenta na 109,6 Kč za akcii.
Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF, konkrétně společnost Tanemo. PPF usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Plán ale předloni na jaře padl.
fd ptd