Ověřovací jednotka pro získávání manganu u Chvaletic pracuje v trvalém provozu
Chvaletice (Pardubicko) 14. července (ČTK) - Společnost Mangan Chvaletice pokračuje v přípravě projektu těžby manganu z odkališť u Trnávky, Chvaletic a Řečan nad Labem. V březnu získala souhlasné stanovisko vlivu záměru na životní prostředí (EIA), nyní chce požádat o stanovení dobývacího prostoru. Tomu bude předcházet povolení pro znečišťování ovzduší. Už více než rok funguje takzvaná ověřovací jednotka, původně pracovala jen ve zkušebním provozu. Mangan v ní vyrobený slouží jako vzorek pro budoucí odběratele.
"V červnu jsme obdrželi souhlasné stanovisko k ověřovací jednotce z Krajské hygienické stanice a ze stavebního odboru jsme dostali kolaudační rozhodnutí k trvalému provozu ověřovací jednotky. Zkušební provoz ověřil, že jsme nyní schopni vyrábět vzorky síranu manganatého a kovový mangan v garantované čistotě pro naše zákazníky za účelem testování," uvedl ředitel společnosti Jan Votava. Společnost jedná se zájemci včetně výrobců automobilů o odběru vzorků z ověřovací jednotky a o budoucím odběru vysoce čistých manganových produktů z velkého závodu.
Firmě se podařilo vyřešit i další otázky, které jsou podmínkou projektu. Město Chvaletice vloni schválilo změnu územního plánu, aby bylo možné v lokalitě těžit nerostné suroviny. Obec Trnávka změnu schválila v roce 2022. Projekt je díky tomu v souladu s územními plány.
"Také se nám podařilo uzavřít dohody s vlastníky pozemků pod odkalištěm a nyní jich máme zajištěno již 85 procent. V loňském roce byla uzavřena klíčová smlouva o pronájmu pozemků od společnosti ČEZ. Od 1. ledna letošního roku se naše firma stala vlastníkem pozemků potřebných pro výstavbu závodu," uvedl Votava.
Přípravné práce na stavbu chce společnost zahájit letos, vlastní výstavba by mohla začít v druhé polovině roku 2026. Zahájení provozu závodu se nyní plánuje na přelom let 2028 a 2029.
Očekávané investiční náklady na výstavbu závodu na výrobu vysoce čistých manganových produktů dosahují zhruba 750 milionů amerických dolarů (v současnosti zhruba 17,5 miliardy korun). Financovat se bude přibližně z 35 procent ze zdrojů firmy a z 65 procent z úvěru. Podle Votavy mají z evropských institucí zájem o jeho poskytnutí například Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), která je velkým akcionářem mateřské společnosti, a Evropská investiční banka, která má mandát na podporu energetické transformace a dodavatelského řetězce pro elektroautomobily.
Dobývací prostor Trnávka má zahrnovat ložiska Chvaletice - odkaliště 1 a 2 a Řečany - odkaliště 3. Celková výměra činí téměř 120 hektarů. Budoucí zpracovatelský závod je navržen tak, aby jeho projektová životnost byla 25 let při produkci kovového manganu 50.000 tun za rok. Očekává se, že dvě třetiny roční produkce budou přeměněny zhruba na 100.000 tun čistého monohydrátu síranu manganatého, který se častěji používá při výrobě baterií pro elektromobily či bateriových úložišť elektřiny. Součástí záměru je rovněž vybudování železniční vlečky. Závod by měl zaměstnat asi 400 lidí, část v nepřetržitém provozu.
Za 25 let se má vytěžit 26,6 milionu tun manganové rudy, což představuje více než milion tun suché suroviny ročně. Ve zpracovatelském závodě bude přepracován vytěžený materiál. V odkalištích obsahuje sice jen sedm až osm procent manganu, je však snadné jej těžit a je již namletý najemno.
Společnost Mangan Chvaletice, která patří kanadské firmě Euro Manganese, chce přebudovat odkaliště u Chvaletic, Trnávky a Řečan vzniklá v letech 1951 až 1975. Mangan se využívá jako přísada do různých slitin, katalyzátorů a barevných pigmentů. Podle Votavy je strategickou surovinou, asi 90 procent se zatím dováží z Číny.
dos kš
JPMorgan Chase ve čtvrtletí výrazně zvýšila zisk, bance Wells Fargo klesl
New York 12. července (ČTK) - Největší americké bance JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí stoupl zisk na 18,15 miliardy USD (422 miliardy Kč) z loňských 14,47 miliardy (337 miliard Kč), uvedl finanční dům v dnešním sdělení. Pomohlo jí zvýšení investičních poplatků a dohoda o výměně akcií společnosti Visa, které drží. Konkurenční Wells Fargo zisk kvůli vysokým nákladům na správu klientských vkladů klesl na 11,92 miliardy USD (277 miliard Kč) z loňských 12,23 miliardy (285 miliardy Kč). Citigroup ve druhém čtvrtletí vzrostl zisk z loňských 2,9 miliardy USD na letošních 3,2 miliardy USD, především díky nárůstu výnosů divize investičního bankovnictví o 60 procent.
Velké americké banky zaznamenávají nárůst příjmů z poplatků za poradenství při transakcích v oblasti fúzí a akvizic, připomněla agentura Reuters. Společnosti jsou totiž stále více přesvědčeny, že se americká ekonomika vyhne většímu poklesu.
"Ač se zdá, že tržní ocenění a úvěrové rozpětí odrážejí spíše příznivý ekonomický výhled, jsme i nadále ostražití vůči potenciálním rizikům," uvedl ředitel Jamie Dimon. Dodal, že mezi tato rizika patří měnící se geopolitická situace, která zůstává nejnebezpečnější od druhé světové války.
Američtí regulátoři tento týden uložili Citibank pokutu 136 milionů USD kvůli nedostatečnému řešení problémů se správou dat zjištěných v roce 2020. Pokuty i dodatečné investice do zabezpečení dat už banka zahrnula do výsledků za druhé čtvrtletí. Citibank také ve snaze zlepšit výkonnost avizovala reorganizaci, při níž zruší 20.000 pracovních míst.
Banky se v USA potýkají s dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami. Na jedné straně si spotřebitelé a firmy nechtějí brát nové úvěry s příliš vysokými náklady, na druhé straně finančním institucím rostou náklady, aby udržely vklady od klientů, kteří hledají vyšší zhodnocení svých peněz, poznamenala agentura Reuters. To se podepsalo i na klesajícím zisku Wells Fargo.
Všech 31 největších amerických finančních institucí v červnu prošlo zátěžovými testy centrální banky Fed. Testované banky by přežily hypotetický scénář, kdy by se americká ekonomika dostala do vážné recese, nezaměstnanost by stoupla na deset procent a hodnota komerčních nemovitostí by se propadla o 40 procent.
Mezi šest největších bank v USA patří JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs a Morgan Stanley, v tomto pořadí.
boz nob