Moskevská burza kvůli sankcím zastavila obchodování v dolarech a eurech
Moskva 13. června (ČTK) - Nejnovější americké sankce přinutily moskevskou burzu MOEX k zastavení obchodování v dolarech a eurech. Ruský rubl dnes na mezibankovním trhu klesl až na měsíční minimum vůči dolaru. Informovala o tom agentura Reuters. Burza MOEX podle ní provozuje největší ruské veřejné trhy s akciemi, dluhopisy, měnami a dalšími finančními produkty.
Spojené státy nové sankce vůči Rusku oznámily ve středu. 'Sankce namířené proti klíčovým institucím ruského finančního trhu jsou nejvážnější za poslední rok a půl od zavedení ropného embarga a cenového stropu na ruskou ropu,' uvedli analytici ze společnosti BCS World of Investments.
Podle analytika Purple Trading Petra Lajska bude důsledkem nových sankcí ještě větší orientace Ruska směrem k Číně a čínskému jüanu. 'Pro ruské obyvatele však rozhodně není jüan preferovanou měnou, ve které by měli držet své úspory. Ruské banky tak mohou v následujících dnech čelit runům - tak označujeme situaci, kdy příliš mnoho lidí chce najednou vybrat své úspory. To může vést až ke kolapsům některých bank,' uvedl Lajsek.
Mnoho Rusů drží své úspory v dolarech a eurech, protože mají v paměti propady kurzu rublu během opakujících se krizí v posledních desetiletích, píše server CNN. Centrální banka obyvatele ujistila, že jejich vklady v těchto měnách jsou v bezpečí.
'Firmy a jednotlivci mohou dál kupovat a prodávat americké dolary a eura prostřednictvím ruských bank. Všechny finanční prostředky v amerických dolarech na účtech a vkladech občanů a firem zůstávají v bezpečí,' uvedla podle CNN centrální banka.
Podle Lajska ruské banky ve snaze uklidnit situaci informovaly o tom, že vklady jsou do určité výše pojištěné. 'Prohlášení bank o pojištění vkladů příliš nezabírá, protože se v Rusku údajně tvoří před bankami dlouhé fronty,' dodal nicméně Lajsek.
Analytik Jurij Popov ze společnost SberCIB Investment Research předpověděl, že nové sankce by neměly ovlivnit kurz rublu ve středně dlouhém horizontu. 'V krátkém období mohou nastat velké výkyvy,' dodal nicméně.
Americké ministerstvo financí ve středu oznámilo, že cílem nových sankcí je 'architektura ruského finančního systému', kterou podle něj ruské úřady 'přeorientovaly na usnadnění investic do (ruského) vojenského průmyslu a na nákup zboží nutného pro další agresi proti Ukrajině'.
pmh mka
Banky poskytly v květnu hypotéky za 23,7 mld. Kč, meziročně o 92 pct. víc
Praha 13. června (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v květnu hypoteční úvěry za 23,7 miliardy korun. Proti dubnu je to růst o osm procent, meziročně o 92 procent. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,07 procenta z dubnových 5,1 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst, uvedla asociace.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 20,1 miliardy korun, dvacetimiliardovou hranici překonal poprvé od března 2022. V dubnu byl 18,8 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,6 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték byl v květnu 15,1 procenta. Letošní průměr je 15,7 procenta. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5543, což je nejvyšší hodnota od března 2022.
"Květnová a dubnová čísla potvrzují solidní oživování hypotečního trhu, po téměř dvou letech se z pohledu objemu poskytnutých hypoték dostáváme nad úrovně roku 2020 a pokud se daný vývoj udrží, mohl by se za celý letošní rok pohybovat objem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni roku 2020, který byl z tohoto pohledu hned po rekordním roce 2021 druhý nejsilnější," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Za oživením trhu stojí hlavně stabilizace sazeb. Výraznější pokles se již neočekává, úroky se dostaly pod pět procent, a tak stále více klientů již svůj záměr neodkládá. Navíc již začínají růst i ceny nemovitostí, což klienti vnímají a chtějí tak ještě koupit za zajímavou cenu," okomentoval vývoj hypotečního trhu hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.
"Oživení hypotečního trhu je vidět i na realitním trhu. Ten se od počátku loňského roku výrazně rozpohyboval. Květen 2024 byl u nás nejlepší měsíc za poslední tři roky. Oživení trhu je patrné zejména u nemovitostí s cenou do devíti milionů korun, kde jdou ceny opět nahoru," doplnil regionální ředitel Century 21 Jan Štěpánek.
Průměrná hypotéka v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,6 milionu korun na 3,63 milionu korun. Dosáhla tak nové maximální úrovně. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje podle asociace postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 Kč.
str ptd
DALŠÍ ZPRÁVY