Cena mědi se dostala na rekordních více než 11.000 dolarů za tunu
Londýn/Šanghaj (Čína) 20. května (ČTK) - Cena mědi se dnes dostala nad 11.000 dolarů (249.950 Kč) za tunu a zdolala další rekord. Podle analytiků je za dlouhotrvajícím růstem jednak spekulace, jednak předpoklady, že poptávka po tomto základním kovu se bude zvyšovat, zejména v Číně. Od začátku roku se cena mědi na Londýnské burze kovů (LME) zvýšila přibližně o 29 procent.
Cena tříměsíčního kontraktu na měď dopoledne na LME vykazovala růst o více než tři procenta na 11.034 dolarů za tunu. Předtím se dostala až na 11.104,50 USD, což byl proti předchozímu obchodnímu dni nárůst o 4,1 procenta, uvedla agentura Reuters.
Na Šanghajské termínové burze (SHFE) jsou ceny ještě vyšší. Nejaktivněji obchodovaný kontrakt s dodáním v červenci tam vykazoval růst skoro o šest procent na 88.130 jüanů (276.900 Kč) za tunu a brzy ráno se jeho cena vyšplhala až na rekordních 88.940 jüanů. Od začátku roku měď v Šanghaji zdražila zhruba o 26 procent.
Peking minulý týden oznámil několik opatření, kterými chce podpořit realitní sektor. Ten se v Číně dlouhodobě potýká s problémy, zejména kvůli dluhům, vláda chce ale dalšímu šíření problémů zabránit. K růstu zájmu o základní kovy přispívají i lepší údaje o vývoji čínského průmyslu.
Jeden z obchodníků poznamenal, že dnešní růst cen kovů zhoršilo takzvané systematické obchodování. V tomto případě obchodníci sledují grafy a technickou analýzu a snaží se obchodovat metodicky, jen za účelem dosažení zisku. Ceny termínových kontraktů, na které se zaměřují zejména spekulanti, neodrážejí růst poptávky na fyzickém trhu s mědí. Přirážka k ceně za dovoz mědi do oblasti Šanghaje byla minulý týden v pátek nulová, ve srovnání s přirážkou 60 dolarů v březnu. To signalizuje, že poptávka po dovozu je aktuálně slabší.
Zásoby mědi na burze SHFE se naposledy pohybovaly kolem 290.376 tun, zatímco začátkem roku činily 33.130 tun. A to i přesto, že v květnu bývá v Číně po mědi obvykle vysoká poptávka.
Minulý týden se převážně kvůli technickým faktorům prudce zvýšila cena kontraktu na měď na komoditní burze COMEX v New Yorku. To některé obchodníky přivedlo k plánu koupit měď na fyzickém trhu a dodat ji do amerických skladů.
'Pokud je historie vodítkem, pak obavy z promeškání příležitosti posunou měď ještě výše, než se na trh vrátí zdravý rozum a než zpomalení růstu globální ekonomiky začne ukazovat svůj stín,' poznamenal ředitel společnosti Metal Intelligence Centre Sandeep Daga. Odkazoval tím na vývoj na trhu s ropou v roce 2008, kdy ceny v rychlém sledu vzrostly na rekord, z něhož pak zase rychle sestoupily.
Z ostatních základních kovů hliník na LSE přidával přes půl procenta nad 2628 dolarů za tunu, zinek vykazoval růst o více než procento nad 3070 USD za tunu a cena olova byla vyšší skoro o 1,5 procenta blízko 2316 dolarů. Cín měl k dobru přes jedno procento na 34.625 USD a nikl přes 2,5 procenta na 21.625 dolarů za tunu.
spr
Cena zlata je na rekordu, dostala se těsně pod 2450 dolarů za troyskou unci
Londýn/Praha 20. května (ČTK) - Cena zlata je na rekordu, brzy ráno se dostala těsně pod 2450 dolarů (55.605 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Trh očekává, že americká centrální banka (Fed) je připravena brzy snížit základní úrokové sazby, neboť inflace ve Spojených státech dál polevuje, uvedla agentura Reuters.
Krátce po 09:00 SELČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo kolem 2441 USD/oz, a proti předchozímu obchodnímu dni tak jeho cena vykazovala nárůst o 1,1 procenta. Brzy ráno se dostala až na 2449,89 dolarů. Prudce se zvyšuje i cena stříbra, která přidávala 0,9 procenta na 31,79 USD/oz, ráno se ale dostala až nad 32,50 USD. Stříbro je teď nejdražší od konce roku 2012.
'Přes víkend došlo k nehodě vrtulníku, při které zemřel íránský prezident. Příčina nehody je zatím neznámá. Daná situace může způsobit další růst napětí na Blízkém východě,' sdělil ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Připomněl, že o víkendu se terčem útoku v Rudém moři stal ropný tanker směřující do Číny. Za útokem stojí jemenští povstalci, kteří v oblasti útočí už od loňska.
Statistika z minulého týdne ukázala, že inflace v USA dál polevuje, za duben klesla o desetinu bodu na 3,4 procenta. Obchodníci teď vidí zhruba 65procentní pravděpodobnost, že Fed přistoupí ke snížení sazeb do září, zatímco donedávna měsíc září zmiňovali spíše jako první příležitost ke snížení sazeb.
Zlato funguje i jako ochrana proti inflaci, i když v prostředí vysokých úroků zároveň konkuruje jiným investičním příležitostem, které přinášejí výnos. Zlato samo o sobě žádný výnos nepřináší, je ale uchovatelem hodnoty v prostředí vysoké inflace.
Základní úrok je nyní v USA v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 23 let. Fed ve středu zveřejní zápis ze svého minulého zasedání a obchodníci se z něj budou snažit získat lepší představu o tom, kdy mohou v USA snížení sazeb očekávat. K ekonomice promluví také někteří představitelé Fedu.
Cena nejbližšího termínového kontraktu na zlato vykazovala růst o 1,3 procenta na 2451 USD/oz. Dolar se pohyboval bez větších změn kolem 104,43 bodu, brzy ráno nicméně oslaboval.
'Vyšším cenám zlata pomáhají také nákupy centrálních bank - zejména ta čínská je v tomto ohledu velmi aktivní. Jen za duben nakoupila do svých rezerv 60.000 uncí zlata,' upozornil Lajsek. 'Zlato hojně nakupují i centrální banky Turecka a zemí z Blízkého východu. Aktivní je v tomto směru i ČNB, která byla dokonce v prvním čtvrtletí na pátém místě v objemu nakoupeného zlata,' dodal analytik k nákupům zlata ze strany České národní banky.
Cena platiny vykazovala nepatrný růst na 1083 dolarů za unci. Platina se využívá například v chemickém průmyslu nebo spolu s palladiem také v průmyslu automobilovém, kde nachází uplatnění v katalyzátorech. Cena palladia, které se využívá také při výrobě šperků nebo ve zdravotnictví, mírně klesala a pohybovala se kolem 1009 USD/oz.
spr