Biden po schůzce nazval čínského prezidenta diktátorem, Čína to odsoudila
San Francisco (USA)/Peking 16. listopadu (ČTK) - Americký prezident Joe Biden krátce po společném jednání v Kalifornii nazval čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga diktátorem. Informovala o tom dnes agentura Reuters a stanice CNN. Peking to označil za extrémně chybné tvrzení a nezodpovědnou politickou manipulaci.
Biden po čtyřhodinovém jednání se Siem nedaleko San Franciska uspořádal samostatnou tiskovou konferenci, v jejímž závěru byl dotázán, zda stále zastává názor, že současný čínský prezident je diktátor, popsal Reuters.
"Podívejte se, on jím je. Je diktátorem v tom smyslu, že je to člověk řídící zemi, která je komunistickým státem, jenž je založen na zcela jiné formě vlády než ta naše," odvětil Biden.
"Takovéto výroky jsou extrémně chybné a představují nezodpovědnou politickou manipulaci. Čína proti tomu rezolutně protestuje," prohlásila v reakci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. "Vždy se najdou lidé se špatnými úmysly, kteří se snaží vrazit klín mezi čínsko-americké vztahy. To se jim ale nepodaří," dodala mluvčí.
Biden čínského prezidenta za diktátora označil už v červnu, kdy hovořil o únorovém přeletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který nakonec americké stíhačky sestřelily. Důvodem, proč se podle něj tehdy Si rozčílil, když byl balón plný špionážního vybavení sestřelen, bylo to, že nevěděl, kde se přesně nachází. "To je pro diktátory velká ostuda. Když nevědí, co se stalo," podotkl. Peking na jeho slova reagoval pobouřeně.
Tehdejší roztržka však oběma stranám nezabránila v rozhovorech zaměřených na zlepšení napjatých vztahů, které vyvrcholily středečním jednáním mezi státníky, poznamenal Reuters. Biden přitom krátce po kalifornském summitu označil rozhovory za jedny z nejkonstruktivnějších a nejproduktivnějších, které spolu prezidenti vedli.
Čínský parlament letos v březnu zvolil do čela země Si Ťin-pchinga už potřetí a podle Reuters je tento muž po desetiletí upevňování své moci považován za nejmocnějšího čínského vůdce od dob Mao Ce-tunga.
lcm ipl jd
Průzkum: Přes 60 procent Čechů má obavu, že v budoucnu přijdou o svobodu
Praha 15. listopadu (ČTK) - Obavu, že v budoucnu přijdou o svobodu, má přes 60 procent Čechů. Zároveň si každý zhruba čtvrtý myslí, že už nyní v nesvobodě žije. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody, uskupení občanských organizací, které každoročně pořádají největší vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu po celé České republice. Průzkumu se zúčastnilo 511 respondentů ve věku od 15 do 64 let. ČTK to dnes sdělil mluvčí Festivalu svobody Marek Cieslar.
Do českých dějin se datum 17. listopadu nesmazatelně zapsalo dvakrát. Nejprve jako den, kdy v roce 1939 nacisté krutě zakročili proti vysokoškolským studentům, podruhé pak o půlstoletí později, když setkání k uctění jejich památky vedlo k protestům proti komunistickému režimu a nakonec k návratu demokracie. I díky tomu je dnes 17. listopad mezi státními svátky asi jediným, který lidé spontánně slaví v ulicích.
"Z výsledků je také patrné, že za revoluce získané svobody jsou pro občany důležité. Zároveň svoboda projevu či svoboda volit politické představitele je důležitější než svoboda cestovat či vlastnit majetek. To hodnotíme velmi pozitivně," uvedl předseda správní rady Festivalu svobody Jan Gregar. Přesto považuje zjištění, že přes 60 procent lidí se obává omezování svobod a že čtvrtina si připadá v nesvobodné společnosti, za "výstražné znamení".
Svobodu volit považuje jako velmi důležitou 69 procent lidí, svobodu projevu tak hodnotí 68 procent a svobodu cestování 64 procent respondentů. Téměř 72 procent dotazovaných označilo za velmi důležitou volbu povolání.
Průzkum také zjišťoval, jak lidé 17. listopad vnímají a co od něj očekávají. Kolem 16 procent dotázaných nevědělo, co se 17. listopadu 1989 stalo. Zhruba dvě pětiny občanů očekávají od 17. listopadu diskusi o současnosti a budoucnosti, přes 31 procent připomínku historie a 29 procent pietní akty.
Téměř polovina dotázaných se nepovažuje za občansky aktivní. V den svátku, 17. listopadu, nedělají dvě třetiny respondentů nic neobvyklého, doma či na vzpomínkových akcích si ho připomíná 12 procent lidí a zhruba sedm procent by na vzpomínkovou akci vyrazilo, pokud by v okolí jejich bydliště nějaká byla.
Festival svobody nabídne 17. listopadu tradičně vystoupení na Národní třídě, koncert na Václavském náměstí nebo udílení Cen Paměti národa. Organizace zastřešuje akce pořádané občanskými iniciativami s cílem připomenout listopadové události, a to nejen v Praze, ale i desítkách dalších měst.
fsl snm