Politico: Německo nechce poskytnout Ukrajině střely Taurus kvůli Krymskému mostu
Berlín 13. října (ČTK) - Německo nechce poskytnout Ukrajině své střely Taurus kvůli obavám, že by je Kyjev použil pro zničení Krymského mostu a že by zbraň mohla padnout do rukou Rusů. Napsal to server Politico. O dodávku německých střel s doletem až 500 kilometrů Ukrajina v posledních měsících často žádá, Berlín však zatím s poskytnutím těchto zbraní nesouhlasil.
Střely Taurus jsou často srovnávány s raketami Storm Shadow/SCALP, které Ukrajině už poskytly Británie a Francie. Obě zbraně měří zhruba pět metrů, mají dolet zhruba 500 kilometrů a nesou bojovou hlavici o váze zhruba 450 kilogramů.
Podle analytika Fabiana Hoffmanna, kterého cituje server Politico, je však mezi raketami jeden podstatný rozdíl. Německá střela Taurus má výrazně sofistikovanější bojovou hlavici, která umožňuje účinnější ničení cílů s vícero vrstvami materiálů. Kdyby Ukrajina taurusy dostala, byla by podle Hoffmanna schopná výrazně účinněji zaútočit na Krymský most, který spojuje okupovaný ukrajinský poloostrov Krym s ruskou pevninou. Právě toho se obává německý kancléř Olaf Scholz, který podle webu Politico nedávno označil možnost, že by Ukrajina vyřadila z provozu klíčový most za použití německých zbraní za eskalaci války.
Němečtí představitelé se také obávají, že by se k taurusům mohli dostat ruští experti v případě, že by raketa dopadla na území pod kontrolou Ruska a nevybuchla by. Taurus je konstruovaný tak, aby dokázal překonat pokročilé ruské protivzdušné systémy. Ruští experti by na základě zkoumání německé rakety mohli zlepšit své vlastní zbraně.
"Taurus je jedinou zbraní se schopností útoku do hloubky, kterou Německo má," uvedl analytik Gustav Gressel. Zatímco Francie a Británie už pracují na vývoji nové zbraně, která nahradí rakety Storm Shadow/SCALP, Německo počítá s tím, že bude mít střelu Taurus ve výzbroji minimálně do poloviny století. Pokud by se k raketě dostali ruští vojenští inženýři, byla by to pro Německo citelnější ztráta než v případě střel Storm Shadow/SCALP pro Británii a Francii.
Hoffmann naopak odmítá domněnku, že by Ukrajinci nemohli používat německé zbraně, protože nemají dostatek dat pro navigační systém taurusů. Řada těchto údajů je totiž veřejně dostupných, tvrdí analytik.
I přes veškeré námitky a obavy stoupá tlak na německou vládu, aby povolila předání raket Ukrajině, píše server Politico . K změně dosud zamítavého postoje vyzývají kancléře Scholze i někteří zákonodárci z jeho vlastní sociálnědemokratické strany (SPD).
jkh jrm
Sněmovna dala šanci uzákonění digitální podoby dokladů místo listinných
Praha 10. října (ČTK) - Sněmovna dala v dnešním prvním kole schvalování šanci vládní novele, podle níž by se lidé mohli už příští rok začít prokazovat prozatím českým úřadům a institucím digitální podobou osobních průkazů místo fyzických dokladů. Digitální stejnopisy dokladů by měly být podle předlohy dobrovolné, fyzické průkazy nenahradí. Nebude je možné použít ani pro dálkové prokazování totožnosti. Novelu před druhým kolem schvalování projedná sněmovní výbor pro veřejnou správu, dostal na to měsíc. Projednáním této předlohy jednací den Sněmovny skončil.
Spuštění projektu digitálních dokladů by podle vlády mělo státní správu vyjít zhruba na půl miliardy korun, roční provozní náklady odhaduje kabinet na 50 milionů korun. Podle opozičního hnutí ANO se počáteční náklady pro všechny instituce vyšplhají na půldruhé miliardy korun. Poslanec ANO Robert Králíček neúspěšně doporučoval s projektem vyčkat na unijní návrh elektronické peněženky.
K prokazování digitálním dokladem bude podle novely potřebná aplikace v mobilním telefonu, kterou vypracuje Digitální informační agentura (DIA). Lidé prostřednictvím aplikace pošlou požadavek na identifikaci, prokážou se přitom bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti. Aplikace vygeneruje kód, který si ověřující úřad, například policie nebo pošta, zkontroluje ve vlastní čtecí aplikaci.
Zákon předpokládá, že digitální stejnopis bude mít stejné právní účinky jako originální doklad. Nebude možné ho vystavit bez existence fyzického průkazu a nebudou v něm obsaženy žádné údaje nad rámec fyzického dokladu. Lidé si budou moct sami vybrat, zda se budou prokazovat běžným dokladem, nebo digitálně. Státní správa bude mít povinnost přijímat obě varianty průkazů. Bartoš upozornil, že digitální doklady nebude možné využívat k cestám do zahraničí, v takovém případě bude nadále nutný standardní občanský průkaz.
Zákon by měl nabýt účinnosti 1. ledna příštího roku, povinnost přijímat digitální verze průkazů má nabíhat postupně. Od začátku roku by je měly přijímat orgány ústřední státní správy, od července kraje. V roce 2025 by se povinnost rozšířila na všechny zbývající správní orgány, včetně ambasád.
Novela podle vlády přispěje k digitalizaci veřejného sektoru. Kabinet v návrhu poukazuje na to, že digitální stejnopisy už se běžně užívají v soukromé sféře, zmiňuje jako příklad digitální verze fyzických platebních karet.
mhm str mha