Čínský realitní gigant varuje před vysokou ztrátou, obavy o realitní sektor sílí
Peking 11. srpna (ČTK) - Čínský realitní gigant Country Garden Holdings varuje před pololetní ztrátou až 7,6 miliardy dolarů (zhruba 168 miliard Kč). Akcie firmy se dnes propadly na rekordní minimum po zprávách, že firma připravuje restrukturalizaci dluhu. V zemi přitom sílí obavy o výhled nemovitostního sektoru za situace, kdy čínská vláda nepřichází s dostatečně ráznými kroky na jeho podporu, uvedla agentura Reuters.
Oficiální údaje statistiků zveřejněné tento týden ukázaly, že druhá největší ekonomika světa poprvé za více než dva roky sklouzla do deflace. Výrazně klesl také export, naopak rekordně vysoká je nezaměstnanost mezi mladými.
Akcie společnosti Country Garden Holdings dnes ráno při obchodování v Hongkongu ztrácely téměř deset procent. Country Garden v oznámení pro hongkongskou burzu uvedla, že za šest měsíců do 30. června 2023 očekává čistou ztrátu v rozmezí 45 miliard až 55 miliard jüanů (až 7,6 miliardy USD;168 miliard Kč). Ve stejném období loni vykázala firma ještě zisk 265 milionů dolarů.
Country Garden také uvedla, že zřídila speciální pracovní skupinu, v jejímž čele stojí její šéf Jang Chuej-jen, aby nalezla způsob, jak situaci podniku zlepšit. Ratingová agentura Moody's už ve čtvrtek snížila rating společnosti s odkazem na "zvýšená rizika likvidity a refinancování".
Zpráva přichází v době, kdy se Čína potýká s řadou ekonomických problémů, které vyvolaly otázky ohledně tempa jejího oživení po pandemii covidu-19. Začátkem tohoto týdne oficiální údaje ukázaly, že export ze země v červenci ve srovnání s předchozím rokem klesl o 14,5 procenta, zatímco dovoz se snížil o 12,4 procenta. Ostře sledovaná je také rekordně vysoká nezaměstnanost mezi mladými lidmi. Letos se navíc očekává, že na trh práce vstoupí rekordních 11,58 milionu absolventů vysokých škol.
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že rostoucí ekonomické problémy Číny z ní dělají "časovanou bombu". Čínské politbyro, což je nejvyšší rozhodovací orgán vládnoucí komunistické strany, koncem července přislíbilo včasnou úpravu politiky v oblasti nemovitostí. To podpořilo spekulace o stimulaci sektoru, který tvoří čtvrtinu čínské ekonomiky. Nejvyšší regulační orgány ale zatím neučinily žádné zásadní kroky.
Země se také potýká s rostoucím zadlužením místních vlád a s problémy na trhu s bydlením. Společnost Evergrande, která v Číně byla kdysi největší developerskou firmou, minulý měsíc oznámila, že v letech 2021 a 2022 prodělala dohromady v přepočtu 81,1 miliardy dolarů (1,8 bilionu Kč).
vjn spr
Šestici největších bank v ČR klesly meziročně zisky o 2,5 mld. na 37,1 mld. Kč
Praha 10. srpna (ČTK) - Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala v letošním prvním pololetí celkem 37,1 miliardy Kč. Ve stejném období loni to bylo 39,6 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním důvodem snížení zisku o 2,5 miliardy je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů bank. Mohlo k tomu přispět i zavedení daně z neočekávaných zisků, dodali.
"Společným jmenovatelem poklesu ziskovosti velkých bank je pokles čistých úrokových výnosů. Ten souvisí s konkurenčními tlaky v odvětví, kvůli kterým začaly finanční domy atraktivněji úročit depozita," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Určitou roli sehrála podle něj i takzvaná windfall tax, která proces zdražení depozit urychlila. Nicméně i bez daně z mimořádných zisků by banky nakonec úroky na depozitech zvedly, jelikož by je k tomu donutila konkurence, podotkl.
Výrazný vliv na pokles zisků tuzemských bank měly v první řadě čisté úrokové výnosy, které většině bank poklesly kvůli aktuálnímu nastavení měnové politiky České národní banky, souhlasil analytik XTB Tomáš Cverna. ČNB ponecháním sazeb podle něj snižuje komerčním bankám prostor pro výrazný nárůst úrokových výnosů. Ty tak i vlivem poměrně vysoké srovnávací základny z loňského roku vykázaly za první pololetí pokles.
V případě Unicredit výsledky ovlivnila slovenská pobočka, která je závislá na úrokových sazbách z eurozóny, upozornil Cverna. Nabízení vyšších úrokových sazeb na vklady klientů má podle něj za cíl optimalizovat daňový základ pro windfall tax, která je platná od začátku letošního roku do roku 2025. Aktuální přístup ČNB k úrokovým sazbám a daňová optimalizace indikují nižší výběr z této daně ministerstvem financí. "Pololetní výsledky mě utvrzují v tom, že stát celkově vybere nanejvýš nižší jednotky miliard korun," odhadl.
ČSOB klesl v prvním pololetí čistý zisk o šest procent na 9,5 miliardy Kč, Komerční bance o 2,9 procenta na 8,1 miliardy Kč, České spořitelně se snížil o 16 procent na 9,3 miliardy korun, Monetě o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun a Raiffeisenbank o 21 procent na 2,37 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 5,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 23 procent.
Těchto bank se týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.
fd mha
DALŠÍ ZPRÁVY