Cena plynu v USA skokově vzrostla, i tak je proti Evropě asi třetinová
New York/Praha 21. února (ČTK) - Cena zemního plynu ve Spojených státech se dnes zvýšila zhruba o pět procent na 4,30 USD za milion britských termálních jednotek (mmBtu). To je v přepočtu asi 14 eur za megawatthodinu (MWh). Cena plynu pro evropský trh vykazovala ve stejnou dobu růst o více než jedno procento nad 48 eur/MWh, plyn v Evropské unii tak zůstává více než třikrát dražší než ve Spojených státech.
Cena plynu v USA je teď nejvýše od prosince 2022. Za celý týden vykazuje růst o více než 16 procent, uvedl server Trading Economics. Na vině je zejména chladné počasí, kdy se zvyšuje poptávka po plynu hlavně kvůli vytápění. Nabídka a poptávka se dostávají do větší nerovnováhy, neboť příliv mrazivého arktického vzduchu komplikuje těžbu, a tak snižuje produkci.
Meteorologové očekávají, že velmi chladný vzduch se nad většinou území Spojených států udrží do soboty, takže spotřeba plynu zůstane ještě vysoká. Produkce plynu za posledních 15 dnů do čtvrtka klesla o 6,7 miliardy krychlových stop za den a byla zhruba na čtyřtýdenním minimu 100 miliard metrů krychlových za den, což je v přepočtu 29,3 milionu MWh denně.
Cena plynu v USA se v období od roku 2015 do roku 2021 pohybovala v pásmu zhruba od 1,50 do 4,50 USD/mmBtu, v roce 2022 se prudce zvýšila a dostala se až nad devět dolarů za milion britských termálních jednotek. Výrazné zvýšení souviselo s poptávkou po plynu v Evropě, která se po začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem února 2022 začala odklánět od ruských energií a poptávat je jinde.
Pro Evropu je určující cena plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku. Zatímco ještě na jaře 2020 tam stála megawatthodina kolem tří eur, o rok později, na jaře 2021, už to bylo asi 30 eur/MWh. V létě 2022, tedy už po začátku války na Ukrajině a po rozhodnutí EU odmítat ruský plyn, se cena přechodně dostala až k 250 eurům za megawatthodinu.
Evropa od začátku války na Ukrajině dováží výrazně více plynu z USA, a to ve zkapalněné podobě. Zkapalněný zemní plyn (LNG) je ale výrazně dražší než základní surovina, protože k její ceně se ještě připočítávají náklady na převod skupenství z plynného na kapalné, přepravu na tankerech přes oceán a na zpětné zplynování suroviny, která se pak z přístavů distribuuje k odběratelům na pevnině opět ve svém přirozeném skupenství sítí plynovodů.
Invaze ruských vojsk na Ukrajinu přispěla v Evropě k energetické krizi, kdy se skokově zvýšily regionální ceny plynu a pak i ceny LNG ve světě. Ceny plynu se ale začaly výrazněji zvyšovat už před válkou na Ukrajině. Podle části ekonomů to souviselo s takzvanou Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv.
Vyšší poptávka po americkém LNG ale přispívá i k růstu ceny zemního plynu v USA, protože američtí zpracovatelé a vývozci LNG musejí surovinu nejprve nakoupit, než z ní udělají LNG, který pak vyvezou, ať už do Evropy či k odběratelům v Asii. Data amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukazují, že vývoz LNG z USA do Evropy se v letech 2020 až 2022 zvýšil o 119 procent.
Do závodů na zpracování LNG tento měsíc ve Spojených státech proudí rekordní objemy zemního plynu, denní průměr se pohybuje kolem 15,5 miliardy krychlových stop, což je v přepočtu více než 438 milionů metrů krychlových. V lednu průměr činil 14,6 miliardy krychlových stop denně, tedy více než 413 milionů metrů krychlových. Tento týden ve středu padl rekord, když celkový objem plynu na vstupu pro zpracování na LNG dosáhl 16,4 miliardy krychlových stop za den, tedy 464,12 milionu metrů krychlových.
Kvůli velmi chladnému počasí také v USA výrazně rychleji ubývá plyn ze zásobníků. Podle údajů EIA za minulý týden ubylo 196 miliard krychlových stop, tedy více než 5,5 miliardy metrů krychlových. O týden dříve to bylo zhruba 100 miliard krychlových stop. Nadměrné čerpání plynu ze zásobníků tak ještě více omezuje nabídku na trhu.
spr
Analytici: Nižší spotřebitelská důvěra zřejmě souvisí s hrozbou obchodní války
Praha 21. února (ČTK) - Únorové zhoršení důvěry spotřebitelů v českou ekonomiku patrně souvisí s vývojem v zahraniční, především s hrozbou obchodních válek mezi USA a Evropou. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň vyjádřili přesvědčení, že přes mírný pesimismus spotřebitelská poptávka nadále poroste a bude letos hlavním tahounem hospodářského růstu. Zvýšení podnikatelské důvěry v ekonomiku analytici nepřeceňují, podle nich stále není podloženo růstem nových zakázek.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku proti lednu klesla o půl bodu na 96,6 bodu. "Navzdory svižně rostoucím mzdám, nízké nezaměstnanosti a relativně krotké inflaci zůstávají Češi opatrní a z ekonomické situace mají spíše horší nežli lepší pocit. Svou roli v tom patrně sehrává nekonečná série varovných signálů ze zahraničí," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Za rizika označil slabost německé ekonomiky a hrozbu zavedení amerických cel na evropské zboží.
Stejný důvod vidí za zhoršením spotřebitelské důvěry i analytik PwC Dominik Kohut. "Nálady domácností jsou dlouhodobě volatilnější a jsou více ovlivněny nebo dokonce vystrašeny zprávami, které přichází zpoza našich hranic, ať už z USA nebo Německa. A tyto negativní zprávy u spotřebitelů převážily nad dále rostoucí reálnou mzdou," uvedl.
Analytik Komerční banky Jaromír Gec vnímá zhoršení spotřebitelské důvěry jako špatnou zprávu pro českou ekonomiku. "Přesto stále očekáváme, že domácí poptávka bude během roku 2025 postupně růst, i když ji pravděpodobně bude nadále omezovat sklon domácností k úsporám, který v důsledku převládající nejistoty zůstává zvýšený," podotkl.
Jednatel inkasní agentury EOS KSI ČR Vladimír Vachel upozornil, že přes zhoršení důvěry zůstává finanční situace domácností relativně stabilní. "Domácnosti v průměru neočekávají její výrazné zhoršení, a i přístup spotřebitelů k větším nákupům se výrazně nezměnil," uvedl. Finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek předpokládá, že se spotřebitelská důvěra v příštích měsících bude držet blízko dlouhodobého průměru.
Důvěra podnikatelů v ekonomiku proti lednu vzrostla o půl bodu na 98 bodů. "Podnikatelé pravděpodobně uvažují více pragmaticky a navzdory externím hrozbám za hranicemi věří ve své schopnosti vypořádat se s těmito negativními ekonomickými dopady," uvedl Kohut.
Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč ale varoval, že růst důvěry nemusí být udržitelný s ohledem na obchodní napětí mezi USA a Evropou. Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nelze zvýšení podnikatelské důvěry přeceňovat. "Dokud nebude zejména v průmyslu zlepšování nálady dostatečně podložené novými zakázkami, půjde jen o víru v lepší zítřky," uzavřel.
str rdo