Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v září klesla o 0,04 bodu na 5,38 procenta
Praha 6. září (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku září nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,38 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Za rok a půl průměrná sazba klesla přesně o jedno procento. Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,5procentního bodu. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba o 0,19 procentního bodu.
"Naplňuje se pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat nad čtyřmi procenty. Je čím dále pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k pěti procentům. Na druhou stranu vyšší sazby hypoték mohou mít pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Pokud by totiž sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím i rostla cena nemovitostí," uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po prázdninách některé banky podle něj sáhnou k akčním pobídkám a část z nich bude mít jistě i podobu snížené základní sazby. "Konkurenční boj je tak dalším důvodem, který by mohl hnát úrokové sazby níže," doplnil vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.
Úrokové sazby na straně ČNB podle Sýkory klesají, a to jak ty swapové, tak i dvoutýdenní repo sazba, která je používána jako základ pro stanovování úrokových sazeb na straně bank. Nicméně do vývoje hypotečního trhu vstoupila novela zákona o spotřebitelských úvěrech s paragrafem nově definujícím účelně vynaložené náklady, na které má banka nárok při předčasném splacení hypoték.
"Zákonodárci nevyslyšeli požadavek bank na vyšší sankce. Z toho důvodu jsou všechny sazby navýšené o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující právě ony účelně vynaložené náklady. Děje se u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly," podotkl Sýkora.
Banky si stále nechají platit riziko, že jim klienti odejdou a drží si svoji marži," řekla ČTK hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová. Zakladatel společnosti Orbi Jakub Škrabánek míní, že cenovou politiku bank utváří hlavně očekávaná vlna refinancování za snižující se sazby. "Pomalejší snižování sazeb je pro banky jeden ze způsobů, jak se tomu bránit,“ dodal.
Podle hypotečního specialisty Bidli Daniela Horňáka je hlavním důvodem stagnace sazeb přehlcení bank, které nestíhají zpracovávat obchody a doba schválení hypotéky se rapidně prodlužuje. "V této situaci nedává smysl sazby snižovat a banky si to moc dobře uvědomují,“ doplnil.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti, tedy LTV, při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,38 procenta byla v září 21.248 korun. Od začátku letošního roku klesla o 1341 Kč.
fd rdo mha
Akcie Raiffeisen Bank oslabují poté, co v Rusku zmrazili akcie její pobočky
Vídeň/Frankfurt/Moskva 6. září (ČTK) - Akcie Raiffeisen Bank International (RBI) dnes v ranním obchodování ve Frankfurtu nad Mohanem ztrácejí přes sedm procent a táhnou dolů rakouský index. Podle agentury Reuters reagují na zmrazení akcií její ruské pobočky ruským soudem. Ten tak největší západní bance podnikající v Rusku zablokoval prodej této divize. RBI uvedla, že se pokusí rozhodnutí soudu zvrátit.
Je to největší podobné zmrazení, jaké se týká západní banky v Rusku. Banka je pod tlakem úřadů na obou stranách Atlantiku, aby kvůli válce s Ukrajinou omezila své rozsáhlé aktivity v Rusku. Západní země se snaží Rusko izolovat posílením sankcí zaměřených na bankovnictví a omezením přístupu k západnímu zboží.
RBI kvůli tlaku mezinárodních regulačních orgánů slíbila, že své ruské podnikání, které poskytuje platební služby stovkám tamních společností, oddělí. Po více než dvou letech války mezi Ruskem a Ukrajinou se však změnilo jen málo.
Mluvčí Raiffeisen uvedl, že krok ruského soudu vylučuje prodej banky, ale nedotkne se podnikání. "Stále můžeme jmenovat vedení a dávat Rusům pokyny, ale banku prodat nemůžeme," citovala jej agentura Reuters.
V Rusku podniká ještě italská UniCredit, která je také pod tlakem, aby odešla. RBI je ale mnohem větší a stala se testem odhodlání Západu ukončit vztahy s Ruskem, píše Reuters.
Ruské úřady daly RBI, která má v zemi přibližně 2600 firemních zákazníků, čtyři miliony místních majitelů účtů a 10.000 zaměstnanců, jasně najevo, že si přejí, aby zůstala, protože umožňuje mezinárodní platby, uvedl jeden ze zdrojů agentury Reuters. RBI je důležitým finančním záchranným bodem pro miliony ruských zákazníků, kteří chtějí posílat eura nebo dolary do zahraničí.
Západní regulační orgány chtějí, aby se to změnilo. Evropská centrální banka (ECB) požaduje, aby banka omezila své podnikání v Rusku.
Raiffeisen hraje významnou finanční roli doma v Rakousku a ve velké části střední a východní Evropy, podniká i v České republice. Od Vídně po Moskvu spravuje účty více než 18 milionů klientů, má 44.000 zaměstnanců.
Od roku 2022, kdy začala válka na Ukrajině, se Rusko stalo pro banku ještě větším zdrojem peněz. V prvních třech měsících letošního roku se Rusko podílelo na zisku skupiny zhruba polovinou, protože se prudce zvýšily poplatky za platby do zahraničí.
Zmrazení souvisí s nedávnou žalobou ruského investičního holdingu Rasperia na společnost Strabag a její rakouské akcionáře a divizi Raiffeisen. Ta ale uvedla, že není obviněna z žádného protiprávního jednání.
vjn mka